Sözcü Plus Giriş

Yürüyen merdiven ve bantlardaki direkler neden konuldu, neden kaldırıldı?

Zincirlikuyu-Gayrettepe metro hattındaki yürüyen merdiven ve bantların önüne koyulan direkler, yaklaşık 2 hafta durduktan sonra bu hafta başında kaldırıldı. Neden konuldu ve sonra neden söküldü bilmiyoruz... Ancak bebek arabalarının kullanmasını engellemek isterken, engellilerin de bu bantları kullanması engellenmiş oldu. Peki bebek arabalarının bu bantlara girmesi sakıncalı mı, bu bantları kullanan engelliler direklerden şikâyetçi miydi? Biz bu soruları sorarken, daha neden konduğunu anlamadan direkler de kaldırıldı.

Burcu ÖZEN
Güncellenme: 14:01, 01/02/2017
Yürüyen merdiven ve bantlardaki direkler neden konuldu, neden kaldırıldı?

Bu haberi Zincirlikuyu-Gayrettepe metrosu hattını sık kullananlar fark edecekler. Yaklaşık 2 hafta önce, gidiş-geliş yönünde yürüyen bant ve yürüyen merdivenlerin giriş kısmına konulan ‘orta direkler’ (merdivenlerin ortasına konan), hafta başında kaldırıldı.

Kendi aramızda, üzerinde ‘bebek arabası geçemez’ stickerı olan direklerin neden konulduğunu tartışırken, bir sonraki hafta söküldüğünü gördük.

ENGELLİ VATANDAŞIN İSYANI

Peki bu direkler neden tehlikeli olabilir? Uzun boylu vatandaşların görmemesi durumunda yaralanmalara neden olabilir. Hızla yürürken, çarpan, takılan olabilir. Kullanışlı oldu mu, olmadı mı bilmiyoruz ama, engelli bir vatandaş, tekerlekli sandalyesini paylaşarak, “Bu da mı puset” diye isyan etti. (Asansör var demeyin; sık sık bozuluyor ve maalesef genelde engelliler yerine sağlıklı kişiler kullanıyor.)

yuruyenmerdiven

Fotoğraf: SÖZCÜ/bozen@sozcu.com.tr

NEDEN KONULDU, NEDEN SÖKÜLDÜ

Beyaz Masa ‘neden konuldu’ konusuna, ‘bebek arabaları girmesin’ diye derken; ‘neden kaldırıldı’ sorusuna yanıt veremedi. Eğer yürüyen bantlar ve yürüyen merdivenler bebek arabaları için tehlikeliyse ve bu yüzden konulduysa, tabii ki bir tedbir alınmalı. Ancak böyle bir tehlikeli durum varsa ve kaldırıldıysa neden kaldırıldı?

Bu direkler sanıyoruz ki birçok yerde var; alışveriş merkezlerinde de… Kimi fark etti bu direkleri, kimi fark edemeden söküldü; kimi ise isyan etti. Ancak biz neden konulduğunu ve neden kaldırıldığını anlamadan gitti…

Yayınlanma Tarihi:10:11,