Üç yavru deniz kaplumbağasından denize ilk adım

Antalya'nın Kemer ilçesindeki Çıralı sahilinde deniz kaplumbağalarının yuvadan çıkıp denizle buluşmaları devam ediyor. Çıkışların tamamlandığı yuvalardan ilki kontrol amaçlı açıldı. Üç bireyin kum altından kurtarılıp denizle buluşturulduğu yuvadan, çok sayıda başarısız yumurta çıktı.

Üç yavru deniz kaplumbağasından denize ilk adım

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde bulunan nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından Çıralı’da yavruların denizle buluşması sürüyor.

11 Temmuz’dan bu yana takip edilen ve yavru çıkışının tamamlandığı yuvalar kontrol amaçlı açılıyor.

Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyonu Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz ve ekibinin belirlediği 92 yuvadan 3’ü de bu sabah açıldı.

Kıyıdan 20 metre uzaklıktaki yuvada çok sayıda başarısız olduğu değerlendirilen yumurta ile üç yavru çıkarıldı.

Güneşin yüzünü göstermesiyle hareketlenen yavruların denize doğru yolculuğu ise hız kazandı.

Yılın ilk kontrol açılışını yaptıklarını belirten Elginöz, “Bu alanda çıkarılan yavruları raporlayarak uluslararası kurumlara bildiriyoruz. Bu şekilde deniz kaplumbağalarının dünyadaki neslinin ne durumda olduğu belirleniyor. Bütün açılışları turistlerle yapmıyoruz ancak bazılarını insanların dikkatini çekmek için bu şekilde yapıyoruz” diye konuştu.

Deniz kaplumbağalarının yuvadan çıkışını kızı ve eşiyle izlemeye giden Esra Tıraş, “Geçen sene de görmüştüm ama bu yıl daha kalabalık daha güzel oldu” dedi.

Biyolog Ayşin Akıncı da “Çok küçükler, yollarını bulamıyor gibiler. İnsanların onlara yardım etmesi gerekiyor. İnsanlar onları görüntülemeye çalışırken işlerini zorlaştırıyor. Her şeyi mahvettiğimiz gibi bunu da mahvediyoruz sanırım” ifadesini kullandı.

Denizden 20 metre uzaklıktaki yuvadan çıkan yavrular 30 dakikada denize ulaştı. (DHA)

Plastik atıklar caretta carettaları öldürüyor İlginizi Çekebilir Plastik atıklar caretta carettaları öldürüyor Yılın ilk caretta caretta yavrusu yuvadan çıktı İlginizi Çekebilir Yılın ilk caretta caretta yavrusu yuvadan çıktı
Loading...