Sözcü Plus Giriş

Zatürreya karşı 6 önlem

Kış hastalığı olarak bilinen zatürre; diyabet, KOAH, böbrek yetmezliği gibi kronik rahatsızlığı olanlarda daha ağır seyrediyor ve zaman zaman ölümle sonuçlanabiliyor… İşte korunma yolları…

null
Güncellenme: 02:37, 18/11/2017
Zatürreya karşı 6 önlem

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK

Grip de tetikleyebilir

İleri yaş, grip, kronik hastalıklar (KOAH, bronşektazi, akciğer kanseri, karaciğer hastalıklar, böbrek yetersizliği, şeker hastalığı, bilinç kaybıyla seyreden nörolojik hastalıkları, yemek borusu hastalıkları), sigara kullanımı, alkol, aşırı soğuğa maruz kalma risk faktörleridir. Bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda hastalık sık ve öldürücüdür.

grip

Grip ve zatürre kış aylarının en sık görülen iki hastalığıdır. Grip özellikle yaşlılarda  zatürreye yol açabilir. Bazen de grip sonrası ortaya çıkan solunum yollarındaki değişiklikler ve bağışıklık sisteminin bozulması sonucu süper enfeksiyon denilen bakterilerin de tabloya eklenmesiyle hastalık ağırlaşır. Bu açıdan grip aşısının, sık sık el yıkamanın, hastalıklı kişilerden uzak durmanın, hasta kişilerin kişisel eşyalarının kullanılmamasının önemi büyüktür.

Yaşlılarda sessiz ve sinsi seyreder

Titreme ile yükselen ateş, öksürük, balgam, göğsün yanlarında ağrı, bazen nefes darlığı ve vücutta morarmalar en sık belirtilerdir. Genel durum oldukça bozuktur. Pas rengi balgam, balgamda kan görülmesi önemli belirtilerdir. Hastanın solunum sayısı artmıştır. Özellikle yaşlılarda hastalık ateş olmadan atipik seyredebilir. Yaşlı bir hastanın genel durumunda bozulma, bilincinde bir değişiklik, psikolojik durumunda bir farklılık zatürreyi düşündürmelidir.

asi

Kimler aşı olmalı?

Risk faktörü olan kişilerde aşnın yapılması önerilir. 18 yaş ve sonrası bağışıklığı baskılanmış hastalar, kalp hastalığı olan kişiler, beyin omurilik sıvısı kaçağı olanlar, bilinç kaybı ile seyreden nörolojik hastalığı olanlar, astımı olanlarda ve diyabetik hastalarda zatürre aşısının yapılması özellikle önerilmektedir. Risk faktörü olan kişilerde 18-65 yaşları arasında 1-2 doz, 65 yaş sonrasında herkese bir kez yapılmalıdır. Aşı yılın herhangi bir döneminde yapılabilir ve 5 yıl koruyucudur.

Korunma yolları

1) Sağlıklı ve dengeli beslenmek
2) Hijyen koşullarına uymak (özellikle elleri düzenli olarak yıkama)
3) Sigara ve alkolden uzak durmak
4) Stressiz yaşamaya çalışmak
5) Altta yatan kronik ve nörolojik hastalıklarda uygun şekilde tedavi olmak
6) Aşı yaptırma hastalıktan korunma açısından son derece önemlidir.