Zayıflamanıza yardımcı olacak 14 meyve ve sebze

24 yıllık bir araştırmanın sonucunda zayıflatan meyve ve sebzelerin bir listesi ortaya çıkarıldı.

Zayıflamanıza yardımcı olacak 14 meyve ve sebze

ABD ve İngiltere’de bulunan iki üniversite, ortak bir araştırma için uzun zamandır çalışıyor. Bu araştırmada ulaşılan sonuca göre yüksek miktarda flavonoid içeren meyve ve sebzeleri tüketerek zayıflayabilirsiniz. Peki bunlar hangileri?

 

Harvard Üniversitesi ve East Anglia Üniversitesi, günde 80 gram flavonoid içeren besinleri tüketerek kilonuzu koruyabilir hatta zayıflayabilirsiniz. Aynı zamanda antioksidan etkiye sahip olan flavonidler aslında çok kolay ulaştığımız meyve ve sebzelerde bulunuyor.

24 YIL, 124 BİN 86 KADIN VE ERKEK

İngiliz Medikal Dergisi'nde yayınlanan araştırma için ABD'de yaşayan 124 bin 86 kadın ve erkek ile 24 yılı aşkın süre incelendi. Araştırmaya katılanlar 3 ana gruba ayrıldı: Yaş ortalaması 36 olan kadınlar, yaş ortalaması 48 olan kadınlar ve yaş ortalaması 47 olan erkekler.

Araştırmanın sonunda flavonidlerin kilo korumada ve hatta az da olsa kilo vermede yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Yüksek flavonoid içeren 14 sebze ve meyve ise şöyle:

1. Ahududu

2. Yabanmersini

3. Böğürtlen

4. Çilek

5. Kuş üzümü

6. Kiraz

7. Üzüm

8. Erik

9. Turp

10. Çay

11. Kakao

12. Armut

13. Elma

14. Narenciyeler

15. Soğan

16. Biber

FLAVONOİD NEDİR?

Dış etkilerin yaşlandırıcı etkisini engelleyen antioksidandır. Güneş lekeleri, sigaranın damarlara olan etkisini, çevre kirliliği ile meydana gelen erken yaşlanmanın etkilerini flavonoid yok ediyor. Aynı zamanda iltihap önleyici olduğu da bilinen bu etken madde için ıspanak, pancar, kara lahana, enginar, yeşil veya kırmızı biberi bol bol tüketin.

Loading...