Sözcü Plus Giriş
GALERİ Zencefili tüketmemesi gereken kişiler 30 Nisan 2019 05:30
1 Son derece güçlü bir antioksidan olan zencefilin iltihap önleyici olduğunu da biliniyor. Ancak bazılarının zencefilin normalin üstünde tüketirken iki kere düşünmeleri gerekiyor. Kökünde bulunan şogaol ve gingerol maddeleri sağlığımıza iyi geliyor. Ancak fazla zencefil tüketimi herkeste olmasa da birtakım kişilerde sorunlara yol açabiliyor ve siz de o kişilerden biri olabilirsiniz.
2 Kan akışını hızlandıran zencefil, yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlıyor ve kas ağrılarını geçiriyor. Ancak sedef veya safra kesesi hastalığınız varsa yüksek miktarda zencefil tüketimi kanamaya neden olabiliyor. Çin geleneksel tıp bünyesinden gelen Lei Wang, sedef hastalarının zencefilden direk olarak etkilendiklerini anlatıyor.
3 Zencefilin, anne adaylarının düşük yapmasına neden olduğunu duymuşsunuzdur. Bilimsel bir açıklaması olmasa da buna inanılıyor. Bazı kaynaklardan aktarılanlara göre hamileyken zencefil tüketilmemeliymiş. Zencefilde bulunan bazı kimyasallar bebeğin anne karnındaki gelişimini engelliyor.
4 Zencefilin soğuk algınlığı ve gribe iyi geldiği biliniyor. Bir de karnınız ağrıyorsa zencefil harikalar yaratıyor. Ancak sık sık midesi yanan biriyseniz günde 2-4 gramdan fazla zencefil tüketmemelisiniz.
5 Zencefil, kalori yakımına iyi gelmesiyle biliniyor. Eğer aşırı zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız zencefil tüketmemelisiniz. Colombia Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada düzenli şekilde zencefil tüketenlerin kilo verdiği görüldü.