BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Yasemin Candemir 07:00 20 Nisan 2015

Bir hayat bir kitapla değişebilir

Biz gazetecilerin her hafta zaman ayırıp bir spora gitmesi zor. Ama rahatlamak için belki de herkesten daha çok ihtiyacımız var. Hep vakit yaratsak deyip, yaratamayanlardan biriyim. Arkadaşım Mine Türkili “seni müthiş bir Yoga Eğitmeni ile tanıştıracağım!” dediğinde randevuyu üç hafta sonrasına verebildim.

Cihangir’de Mine’nin kendi atölyesinde buluştuk. Berra Sertel yoran, inceleyen, tedirgin eden bir eğitmen değildi kesinlikle. Ki çoğunun öyle olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. Harekete girmeyi senin için en kolay hale getiren, çaldığı müzikler ve ses tonuyla bulunduğumuz atölyeyi dünyanın en huzurlu ormanına dönüştüren Sertel, gerçekten de Mine’nin “Mutlaka herkes tanışmalı” dediği kadar vardı.

Şimdi Berra Sertel nerede ders veriyor bilmiyorum. Eminim internette minik bir arama sizi doğru sonuçlara yönlendirecektir. Önemli olan Berra’nın neredeyse adım adım fotoğraflayarak yaptığı, müthiş özenli davrandığı bir kitabı olması. Yani onunla Yoga yapma şansına erişemeseniz bile kitapla gerçekten bir bütünlük yakalıyorsunuz.

berra

Vaktim olmadığı için ben de gidemiyorum. Ama ortalama haftada bir Berra’nın kitabını açıp, matımı yere serip olabildiğince konsantre olup yapmaya çalışıyorum. Eminim, ne yapsam bana faydası var. Eminim hepimizin zihninin boşalmaya, organlarının rahatlamasına çok ihtiyacı var. Eğer kendi kendinize “Yogaya ayıracak bütçem de yok zaten” diyorsanız bu kitap kurtarıcı olabilir.

Peki Yin yoga neye iyi geliyor? Cevabı Türkili’nin Sertel’le yaptığı röportajdan alıyorum; “Skolyoz, fıtık. Özellikle panik atak, manik-depresyon. Manik-depresyona çok iyi geliyor. Yin Yoga’da stres hormonu çalışıyor. Amerika’da iki grup arasında ilginç bir çalışma yapılmış. Bir grup daha hızlı yoga yaparken, diğer grup Yin Yoga yapıyor. Yin Yoga yapanların büyük çoğunluğu zayıflıyor, çünkü stres hormonları azalıyor…”

 

 

Son Dakika Haberleri