BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Anne-Bebek 08:00 9 Ocak 2015

Çocuk kitapları hatasız olmalı!

Eğer çocuklarınızın kitap okumasını istiyorsanız, ilk olarak siz ebeveynler olarak elinize kitap almalısınız!

Araştırmalar, yayınların, çocuk üzerinde çok ciddi etkileri olduğunu gösteriyor. Çocukların çoğu, eserlerdeki kahramanlarla kendilerini özdeşleştiriyor ve okuduklarından etkileniyor. Bu yüzden çocuğun bilinçaltına iyi örnekler sunulmalıdır. Olumlu ve yapıcı hayat örnekleri verilmeli. Çocuk kitapları, hurafe ve batıl inançlardan arındırılmış olmalı. Saldırganlık, korku, şiddet, öfke çocuk kitaplarından uzak tutulmalı.

Çocuk kitapları alırken…
Eser, yazım ve noktalama açısından hatasız olmalı.  Bir eserin önemli özelliklerinden biri de dil bilgisi kurallarına uygun olarak yazılmış olması.  Eser hazırlarken hangi sınıf ve yaş düzeyine uygun olarak yazıldığı bilinmeli.  Eserlerde işlenen konular ve bunların ele alınış tarzı,  çocukların yaş gruplarına uymalı.  Kahramanlar çocuğun dünyasından olmalı. Eserlerde heyecan unsurunun, eser boyunca canlı olması gerekir. Olumsuz tasvirlere yer verilmemeli, eser politik özellikler taşımamalı. Özellikle ilköğretimin birinci devresinde devrik cümlelere fazla yer verilmemeli. İşlenen konular bir bütünlük içinde ele alınmalıdır; gelişigüzel bir araya getirilip yığılan yazılar olmamalıdır. Eserlerde, çocuklara lakap olarak takılabilecek kahraman isimler bulunmamalı.”

Aile büyükleri her şeyden önce örnek olmalı. Evde bir kitaplık bulundurmak, belirli saatlerde ailece kitap okumak, kitap hediye etmek okuma alışkanlığının oluşmasında ve kitaba karşı ilginin artmasında en önemli etkendir. Temsil, bu yönüyle anlatmanın önünde gelir. Önce örnek olacağız, sonra çocuklarımızdan buna uygun hareket etmelerini isteyebiliriz.

Dikkat Edilecek Noktalar
Yazım ve Noktalamaya Uygunluk
Dil Bilgisi Kuralların Uygunluk
Sınıf ve Yaş Düzeylerine Uygunluk
Konu ve Anlatım Şekilleri
Seçilen Kahramanların Çocuk Psikolojisine Uygunluğu
Lakap Takılacak isimler olmamalı
Devrik cümleler sınırlı olmalı

Mutlu annelik için öneriler

Çocuğunuz en kolay nasıl öğreniyor?

Son Dakika Haberleri