BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 08:00 11 Mart 2015

Göz kapağınızın bakımı

Göz çevresine en sade, en doğal maddeleri kullanmak yerinde olur. Bunların içinde de bademyağını tercih etmeli.

Göz altındaki ve göz kapaklarındaki cilt çok duyarlıdır. Piyasada satılan kozmetik müstahzarlarının çoğu cildin bu bölgelerini besleyeceğine kurutur, kimi de alerji yapar. Bu nedenle, bu bölgelere en sade, en doğal maddeleri kullanmak yerinde olur. Bunların içinde de bademyağını tercih etmeli.

Her iki yağda da cildin derinliklerine nüfuz etme özelliği vardır. Bu yağlar gece yatmadan sürülmeli. Ciltte bir süre durduktan sonra fazlasını pamukla almalı. Eğer göz kenarlarında kırışıklar çoksa ve göz kapakları buruşuksa, o zaman bademyağını ben-maride ısıttıktan sonra bu bölgelere bol sürülmeli ki, kırışıklıkların üstüne temiz bir tülbent örttükten sonra bir süre beklemeli. Bademyağı lanolinle karıştırılarak da uygulanabilir.

Yorgun gözlere kompres:
Yorgun ve tahriş olmuş gözlere bitkisel kompresler çok iyi gelir. Bunların içinde en yararlıları çay, papatya, maydanoz, nane ve biberiyeden yapılanlardır. Amerika Kızılderilileri gözlerin görme yeteneğini artırmak için rezene tanelerini soğuk suda kaynatarak elde ettikleri losyonla gözlerine banyo yaparlar. Aynı losyon kompres olarak da göze uygulanabilir.

Bitkiler kompres olarak uygulanacaksa, örneğin bir avuç maydanoza bir bardak kaynar su dökmeli. Birkaç saat bekledikten sonra kullanmalı. Maydanoza bir avuç gül yaprağı da katılabilir. Gözlerde kızartı veya kaşıntı varsa papatya, nane kompresleri de uygulanabilir.

Göz altı şişkinliklerine:
Patates soyulup ince ince rendelenir, suyu sıkılır. Bu suya temiz bir tülbent daldırılıp göz altına yerleştirilir ve 15 dakika beklenir. Sonra gözler soğuk suyla çalkalanır. Bir sonuç almak için bir süre her gün uygulamalı.

Göz altındaki mor halkalara:
İkiye bölünmüş taze bir inciri halkaların üzerine yerleştirmeli ve bir süre beklemeli.

Cilde bal ve gliserin dopingi!

Derin kırışıklıklar için…

Son Dakika Haberleri