BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Trend 13:28 16 Mart 2013

Yatağa bağlı hastalar için mucize yatak

Dünyada ilk kez geliştirilen bu yatak sistemi, bası yarası riskini ortadan kaldırmak üzere dizayn edildi.

Türkiye’de yatağa bağlı yaşamak zorunda kalan hasta sayısı tam olarak bilinmiyor. Ama ülkemizde engelli sayısı yaklaşık 8.5 milyon kişi. Sadece İstanbul’da 15 bin engelli yatağa bağımlı. Bu hastaların en büyük sorunu, uzun süreli yatakta bulunmaktan kaynaklanan ve vücutta oluşan bası (yara) sorunu. Bunun önüne geçmek için birçok ilaç üretildi, tedavi yöntemleri denendi, ama hiçbiri tam olarak çözüm sunamadı.

Özellikle yatağa bağımlı hastalarda basınç, nem, friksüyon(sürtünme), enfeksiyon, ödem vb. sorunlardan dolayı oluşan bası yaralarına BeDAİD son veriyor. Tasarımından elektronik devrelerine, yazılımından uzaktan kumandasına kadar tamamını Türk uzmanlarla birlikte, 6 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucu Türkiye’de geliştirilen BeDAİD, sıfır bası alanı oluşturuyor. Her şeyiyle ‘milli’ yani yerli üretim olan BeDAİD, ayrıca kan dolaşımında iyileşme ve yara oluşmuş/oluşabilecek bölgelerin temiz hava ile temas etmesini sağlıyor.

15 bin kişi yatağa bağımlı yaşıyor
Yatağa bağımlı hastalarda meydana gelen bası yaralarının tedavisi yüksek maliyetlere neden oluyor. Bu konuda Türkiye’de bir araştırma sonucu bulunmazken, ABD’de yapılan bilimsel araştırmalara göre, kişi başına bası maliyeti 20-70 bin dolar arasında değişiyor. Komplikasyonların da ilave edilmesi ile kişi başına düşen maliyetler 200 bin doları buluyor. Bu arada ABD’de 1.3-3 milyon arasında bası yarası yaygınlığı ve risk faktörlerine sahip insan bulunuyor.

İngiltere’de gerçekleşen maliyet araştırmalarında ise, bası yaraları için harcanan toplam tutar yaklaşık 3 milyar dolara ulaşıyor ve toplam sağlık harcamalarının % 1‘ine denk geliyor.

Dünya genelinde bası yaralarının tedavi edilmesi için harcanan paranın yaklaşık 100 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

BeDAİD neden önemli?
Basıyı tamamen sıfırlayıp, bası yarası ihtimalini ortadan kaldırıyor.
Yaraların iyileşmesine destek oluyor, kan dolaşımını hızlandırıyor.
Uzun süre yatmaya dayalı ağrıları en alt seviyeye indiriyor.
Ayarlanabilir yatma ve oturma yüzeyi yaratıyor.
Kişiselleştirilebilir özel kumandasıyla hastanın tüm ihtiyaçlarına anında çözüm bulma olanağı sağlıyor.
Özellikle yanık tedavileri başta olmak üzere, sürtünmesiz ortamlara ihtiyaç duyulan her türlü tedavide büyük kolaylık sağlıyor.

Son Dakika Haberleri