YILBAŞI HİNDİSİ PİŞİRMEK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI

Yılbaşı denilince aklınıza ilk olarak ne geliyor? Eğer siz de yemeklerle arası iyi olan biriyseniz, "hindi" deme ihtimaliniz oldukça yüksek... Sevdiğiniz hâlde zor piştiğini düşündüğünüz için uzun zamandır hindi pişirmiyor olabilirsiniz. Öyleyse sizin için birkaç önerimiz var. Bu öneriler sayesinde hindiniz hem hızlı bir şekilde pişecek hem de çok lezzetli olacak.


Hindinizin daha lezzetli olması için yapılması gerekenleri sıralamadan önce hindi etinin faydalarına bir göz atalım...

Triptofan içeren hindi etinin mutlu hissettirmesinin yanı sıra protein açısından zengin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Hindi aynı zamanda demir ve B grubu vitaminlerinin de en iyi kaynaklarından biridir. İçinde bulunan minerallerden çinko, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve yaraların iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca tıpkı tavuk eti gibi yağ oranı da oldukça düşük...


Şimdi hindinizin daha lezzetli olması için yapılması gerekenlere dikkat çekiyoruz...

Havlu peçete ile kurulayın

Buzdolabından çıkardığınız hindinizi önce büyük bir tepsiye alın, ardından hindinin her yerini havlu peçete ile kurulayın. Kurulama işlemi büyük önem taşıyor. Çünkü hindinin üzerinde su kalırsa derisi istenilen çıtırlıkta olmayacaktır.

Tereyağ karışımı önemli

Taze otlar ve sarımsakları küçük küçük doğrayıp tereyağına ekledikten sonra hindinizi ayakları size bakacak şekilde çeviriyorsunuz. Derisini parmaklarınızla gevşetip deriyi yırtmadan tereyağ için yer açın. Hazırladığınız tereyağının dörtte üçünü derinin altına masaj yaparak iyice yayın. Hindinin üzerine tuz serpip; kanat, göğüs ve but kısımlarını da iyice ovalamanız gerekiyor. Tuzlama (salamura) işlemi, hindinin derisini çok daha çıtır yaptığı gibi nar gibi kızarmasını sağlar.

Streçle sarıp buzdolabına koyun

Yukarıda belirttiğimiz işlemleri yaptıktan sonra, hindinizi streçle sarıp bir gece buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. Buzdolabında çıkarınca oda sıcaklığında 20 dakika daha bekletmeyi ihmal etmeyin. Hindinin oda sıcaklığında beklemesi, içinin iyi pişmesini kolaylaştıracaktır.

Fazla sebzeye dikkat!

Kalan tereyağını hindinin içi de dahil her yerine sürün ve üzerine portakal kabuğu rendeleyin. Hindinin göğüs boşluğunu yarım portakal veya arzu ettiğiniz bir iç malzeme ile çok sıkı olmayacak şekilde doldurun. Hindinin boşluğuna fazla miktarda sebze yerleştirmemeye dikkat edin. Eğer bunu yaparsanız hava akışı engelleneceği için pişme süresi uzayacaktır.

BANVİT'İN HEDİYELERİYLE HİNDİ YAPMAK ARTIK ÇOK KOLAY!

Yılbaşına özel tarifler ve pişirme yöntemlerini bulacağınız kitap, hindinizin piştiğini haber veren termometre ve pişirme süresini kısaltan fırın pişirme poşeti; Banvit Bütün Hindi, Banvit Yarım Hindi ve Banvit Roaster ürünleriyle birlikte hediye!


Şimdi Banvit hediyeleri ile fark yaratma zamanı...

Hindiniz çok daha lezzetli olacak

Banvit Hindi ambalajından çıkan pişirme poşetine bir yemek kaşığı un koyup, poşetin her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme poşetine yerleştirin. Poşetin ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayıp, üzerine toplu iğne ile birkaç delik açın. Pişirme poşeti; hindinin pişme süresini azaltır. Ayrıca hindiniz kendi suyunda ve buharında piştiği için çok daha lezzetli olur.

Termometreyi gözlemlemeyi unutmayın

Pişirme termometresini ise, göğüs çizgisini yukarıya doğru takip ederek aşağıdaki videodaki gibi çizginin 2 cm sağına batırın. Hindinizi; 180 derecelik önceden ısıtılmış fırına termometreyi görebileceğiniz şekilde yerleştirin ve 120 dakika pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini gözlemleyin. Hindiniz piştiğinde termometrenin üst kısmındaki renkli buton fırlayacaktır. Daha lezzetli ve sulu olması için fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika dinlendirin.

Mis gibi Banvit hindisi nasıl pişirilir?