Bir Sürüşten Çok Daha Fazlası: Yeni Hyundai i20 N

logo

Otomobillerde teknolojinin giderek arttığı bir ortamda hissiyatın her geçen gün biraz daha kaybolduğunu düşündüğünüz hiç oldu mu? Şayet düşündüyseniz yalnız değilsiniz. Birçok otomobil tutkunu benzer şeyler düşünüyor. Gaza bastıklarında motorun sesini duymak ve hissetmek istiyorlar mesela. Peki son teknoloji otomobillerin içinde o eski heyecanı ve tutkuyu hissetmek mümkün mü? Olabilir çünkü bazı markalar bunu hedefleyen modeller piyasaya sürüyor. Şimdi tutkuyu ve heyecanı özleyenler için Yeni Hyundai i20 N’i daha yakından tanıyacağız. Çünkü o geçmişin tutkusuyla bugünün teknolojisini aynı kasada taçlandıran bir başyapıt.

Her şeyden önce o bir hot hatch

Yeni Hyundai i20 N bir hot hatch, yani sportif B-hatchback sınıfı. Peki bu ne demek? Motor özellikleri bakımından sınıflarına göre üstün ve sürüş keyfi daha fazla. i20 WRC ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda yıllardır varlığını sürdüren Hyundai, şimdi de Yeni i20 N ile yollara ralli ruhunu getirecek. Hafif gövdesi ve performanslı motoru sayesinde ‘cep roketi’ olarak da adlandırılan bu otomobil, süper sport otomobillere kafa tutan bir performans sergiliyor.

Yeni i20 N’in ruhu: Performans Mavi

Sportif bir araç olan Yeni Hyundai i20 N, güçlü, enerjik ve pistten ilham alan görünümüyle dikkat çekiyor. Otomobilin baskın bir ön tamponu, dokulu ızgarası ve aerodinamik performansını da geliştiren şık bir arka tamponu var. “Performans Mavi“ Yeni i20 N’in ruhunu vurgulayan bir renk olarak ön plana çıkıyor. Gövdedeki bu renge ek olarak araçta siyah tonları da hakim, dış tasarımda kırmızı detay çizgileri de bulunuyor. Dışarıdan ona baktığınızda yola hükmedecek bir performans otomobilini daha kullanmadan görmüş oluyorsunuz.

PERFORMANSI HİSSET

Yeni Hyundai i20 N, 1.6 litre hacminde turbolu GDi (T-GDI) motora sahip. Bu motorun gücünü gaza bastığınız ilk an çok net bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Motorun bildiğimiz T-GDi’lara kıyasla fark yaratan yanları var. Özel bir turbo ile donatılmış motor, daha hızlı motor tepkisini garanti ederken Yeni i20 N için optimize edilen şanzıman, daha yüksek devirleri ve daha yüksek torku destekler. Bu detaylar i20 N’e has özellikler olarak dikkat çekiyor. Kuru ağırlığı 1.190 kg olan otomobilin 6,2 saniye gibi kısa bir sürede 0-100 kilometreyi görebildiği belirtiliyor. Yeni Hyundai i20 N’in vites seçeneği ise 6 ileri manuel vites. Otomobilin beş farklı sürüş modu ise şöyle: Eco, Normal, Sport, N ve N Custom. N Custom seçeneğinde adından da anlaşılacağı gibi kişisel ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Yeni Hyundai i20 N, motorundan egzozuna kadar tüm bileşenleri ile ne kadar güçlü bir otomobil olduğunu her aşamada dışa vuruyor.

YOL TUTUŞUYLA FARK YARATIYOR

Bu sınıfta bir performans otomobil olmak her şeyden önce kusursuza yakın bir yol tutuşu gerektirir. Güney Koreli markanın aracın yol tutuşunu iyileştirmek için standart i20 şasisinde çok ciddi çalışmalar yaptığı biliniyor. Aracın süspansiyonlarında kullanılan amortisörler ve yaylar klasik i20’den çok daha farklı. Fren diskleri için de benzer bir durum söz konusu. i20’de 280 mm olan ön fren diskleri i20 N’de 320 mm’ye çıkarılmış. Böylece otomobil fren anlamında da yüksek performans göstermeye uygun bir şekilde dizayn edilmiş.

Mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel (M-LSD)

i20 N’de ‘mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel’ bulunuyor. Bu diferansiyel kilidi, en iyi kavramayı sunmak için ön tekerleklerdeki güç aktarımının mekanik olarak kontrol edilmesini sağlıyor. Bu da daha sportif ve daha çevik bir sürüş için optimum çekiş sunan ve özellikle virajlarda yol tutuşunu maksimum seviyelere çıkaran bir otomobil demek. Bu yüzden Hyundai i20 N’i kullanırken sıra dışı bir yol tutuşu deneyimi yaşıyorsunuz. Bu otomobil yolun hakkını fazlasıyla veriyor.

Güç ve teknolojinin birlikteliği

Yeni Hyundai i20 N’nin kokpitine baktığımızda teknoloji yüklü son model otomobillere kıyasla eksiksiz bir görünüm gözümüze çarpıyor. Dijital ekranları son derece şık ve hoş bir görünüme sahip. Aracın spor koltuklarını, spor direksiyon simidini ve vites topuzunu bir bütün olarak düşündüğümüzde kendimizi bir ralli pilotu gibi hissedebiliyoruz. Metal pedal seti de Yeni Hyundai i20 N’e dair küçük ama güçlü detaylardan biri olarak ön plana çıkıyor. Gaz pedalına bastığınızda ise otomobil tutkunlarının asla kayıtsız kalamayacağı bir motor sesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz.