5 MADDEDE ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN FAYDALARI

Elektrikli otomobiller. Onlara dair hepimizin bir fikri var. Çünkü filmlerde ve haberlerde bir şekilde yıllardır hayatımıza dokunuyorlar. Son yıllarda ise artık sokaklarda karşımıza çıkıyorlar. Peki elektrikli otomobil kullanmak nasıl bir şey? Hayatımıza ne gibi artıları oluyor?


Şimdi elektrikli araçlara dair en çok merak edilen soruları cevaplama zamanı... Bu sorular aynı zamanda elektrikli araçların faydalarına dair bilgiler de veriyor.

Yenilikçi ve devrim yaratan bir teknoloji

Çünkü onlar yeni nesil teknolojinin en güçlü aktörlerinden biri. İnovasyonun ve teknolojinin büyük önem taşıdığı günümüzde teknolojiyi yakalamak çok önemli. Bu kapsamda otomobil endüstrisinde de bir devrim yaşanıyor. Elektrikli araç fiyatlarının rekabetçi seviyeye çekilmesi, batarya maliyetlerinin düşürülmesi, şarj istasyonlarının sayısının artması ve otomobillerin uzun mesafeler katedebilecek bir düzeye erişmesi, elektrikli araçların payını giderek artırıyor. Elektrikli araçlar her geçen gün daha da cazip bir hâle geliyor.

Elektrikli araçlarda MTV ve ÖTV oranı

Elektrikli araçlar için şu anda MTV uygulaması yok. ÖTV uygulaması ise, aracın ürettiği motor gücünün kW cinsinden değerine göre hesaplanıyor. Haliyle her modelde ÖTV yansıması da farklı oluyor. Fakat şunu belirtmekte fayda var. Elektrikli araçlarda ÖTV uygulaması, geleneksel yakıtlı araçlara göre daha uyguna mâl oluyor. Bu durum da elektrikli araçları cazip kılan faktörlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Elektrikli otomobille kaç km gidilebilir?

Elektrikli otomobillerin menzili geçmişte birçok kişi için endişe konusu olmuştu. Bu durum 'menzil endişesi' teriminin ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak batarya teknolojisindeki gelişmeler, otomobillerin ortalama işe gidip gelme mesafesini aşan seviyede menzili ile birçok kişi için gerçekçi bir çözüm oluşturacağını gösteriyor. Artık bataryayı haftada bir kez şarj etmenin yeterli olabileceği bir zamandayız. Üstelik dolu bir bataryayla 500 kilometreye kadar yol kat etmek mümkün.


Detaylı bilgi için tıklayınız.

Elektrikli otomobiller nasıl şarj edilir?

Elektrikli otomobiller normal ev tipi prize takılabilir, ancak şarj işlemi oldukça yavaş ilerleyecektir. Bu nedenle iyileştirilmiş bir priz kullanılmalı veya daha iyisi evde şarj için bir wallbox montajı yaptırılmalıdır. Örneğin Jaguar I-PACE bir wallbox aracılığıyla bir gecede şarj edilebilir. Ayrıca büyüyen ev-dışı şarj noktaları ağı aracınızı dışarıda şarj etmenizi sağlıyor. Bu şarj noktaları ev tipi şarj cihazlarına göre daha hızlı şarj ediyor.

Yakıt tasarrufunda devrim

Yakıt tasarrufunda yeni bir dönem başlatacak niteliklere sahip olan elektrikli araçlar, benzin istasyonlarını tamamen hayatınızdan çıkarıyor. Ayrıca daha hızlı, daha ferah ve daha sessiz nitelikleriyle dikkat çekiyor. Bu araçların bakım maliyetleri de içten yanmalı motora sahip olmadıkları için geleneksel araçlara göre çok daha düşük.

Jaguar'ın ilk elektrikli spor otomobili I-PACE ile tanışmaya hazır olun. Jaguar, I-PACE modelinde sportif hassasiyet ve büyüleyici bir tasarımla performans sanatını zirveye taşıyor. Türkiye'de de satışa sunulan I-PACE, Jaguar markasının üstün kalite ve heyecan verici sürüş deneyimi özelliklerini yepyeni bir noktaya ulaştırıyor. Yeni Jaguar I-PACE, batarya teknolojisine sahip bir elektrikli araç... Hem seyretmesi hem de sürmesi heyecan verici olan Jaguar I-PACE dünyanın en akıllı beş kişilik otomobili olma özelliğiyle fark yaratıyor.

GELECEĞİN OTOMOBİLİNE SAHİP OLUN

Jaguar I-PACE, WLTP döngüsünde 480 km menzil sunuyor. Bu menzil değerleri, 90 kWsa kapasiteye sahip, yüksek teknoloji ürünü lityum iyon batarya sayesinde mümkün oluyor. Yeni nesil elektrikli otomobil teknolojisi sayesinde çevreye zararlı gazların salınımının önüne geçerken , bir Jaguar otomobilin tüm özelliklerini de koruyor.

Temiz, konforlu ve sorunsuz bir teknoloji

Jaguar I-PACE’in bataryası otomobilin ön tekerlek çamurluğunun arka kısmında yer alıyor ve fişli şarj noktası aracılığıyla şarj oluyor. Otomobil tam olarak şarj olduğunda şarj işlemini otomatik olarak durduruyor. Şarj sistemi tamamen kendi içinde kapalı bir devre olduğu için otomobili yağmurda, karda park halindeyken de şarj etmek güvenli.

Eco Modu ile daha az enerji tüketimi

I-PACE’in Eco Modu enerji tüketimini azaltarak daha verimli bir sürüş stilini teşvik ediyor. Böylece aracınızın menzilini korumaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda kabin sıcaklığı, hava devridaimi ve otomobile ait bir dizi diğer özellik üzerinde küçük değişiklikler gerçekleştiriyor. Her özelliğin normal şekilde kullanımıyla veya menü ayarıyla bu değişiklikleri göz ardı edebiliyorsunuz.

JAGUAR DİNAMİKLERİYLE MAKSİMUM PERFORMANS

Yerleşik Dört Çeker özelliğine sahip Jaguar I-PACE’in motoru 400 bg güç ve 696 Nm kullanılabilir anlık tork sunuyor ve bu sayede 0’dan 100 km/sa hıza 4,8 saniyede ulaşabiliyor.

Formula E'de Jaguar imzası

Sürmesi ve seyretmesi heyecan verecek elektrikli otomobiller yaratmayı amaçlayan Jaguar, 2016’dan beri Formula E Şampiyonasında yarışıyor. 2018’de ise I-PACE eTROPHY, dünyanın ilk tamamen elektrikli olarak üretilmiş otomobillerin katılacağı uluslararası yarış serisi olacak. "Yenilik Yarışı"nın bir sonraki etabı başladı.