Geçen yıl meydana gelen olay şöyle gelişti:

Elena ve Aydın Sönmez çifti tek çocukları olan Deniz Sönmez'i diş ağrısı şikayetiyle Osmangazi ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi'ndeki özel bir diş kliniğine götürdü. Muayene sonrası dişlerinde çürük olduğu tespit edilen Deniz için 10 Kasım'a randevu verildi. Sedasyon altında yapılan operasyonla 1 dişi çekilip 4 dişine de dolgu yapılan Deniz Sönmez, narkozun etkisinin azalmasıyla rahatsızlandı. Ağzında yoğun kanama olan Sönmez'in, ateşi yükseldi ve titremeye başladı.

Deniz kanaması olduğu halde ilaç yazılıp taburcu edildi. Eve geldikten 20 dakika sonra ise fenalaşan Deniz, ailesi tarafından götürüldüğü Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Deniz Sönmez 13 Kasım'da da oksijen azlığına bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. 

Otopsi işlemlerinin ardından cenazesi ailesine teslim edilen Deniz Sönmez, Keles ilçesinde toprağa verilirken Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma, İl Sağlık Müdürlüğü de inceleme başlattı. İl Sağlık Müdürlüğü kararıyla diş kliniğini, 1 ay süreyle mühürlendi. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bu kararın Sağlık Bakanlığı'nın bilgisi doğrultusunda, soruşturma ve incelemenin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için alındığı belirtildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürerken Deniz Sönmez'in Bursa Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsisinin ardından ön rapor çıktı. Çocuğun saçlı deri altında yoğun ödem, yine baş kısmı ile göğüs, kalp boşlukları ve akciğerinde kanama tespit edildiği belirtildi. Raporun sonuç bölümünde ise Deniz Sönmez'in, Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ndeki tıbbi bilgelerini içeren, tüm adli tahkikat dosyası ile otopsi görüntülerini içeren belgelerin, Adli Tıp Kurumu 8'inci Adli Tıp İhtisas Kurulu'na gönderileceği kaydedildi. Raporda, 8'inci Adli Tıp İhtisas Kurulu'ndan gelecek mütalaanın bir örneğinin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi istendi.

"OYUNCAĞI ELİNDEN ALINMIŞ ÇOCUK GİBİYİZ"

Olayla ilgili soruşturma sürerken, Deniz'in anne ve babası, evlat acısını unutamıyor...

Elena-Aydın Sönmez çifti olayın ardından 8 ay sonra ilk kez cesaret edemedikleri çocuklarının odasına girip, yaptığı resimlere, fotoğraflarına ve oyuncaklarına bakarak duygu dolu anlar yaşadı. Aydın Sönmez "Deniz'in ölümü bizi perişan etti. Artık hiçbir şeyin tadı yok. Oyuncağı elinden alınmış çocuk gibiyiz. 8 ay sonra bu odanın kapısını ilk kez açtık. Bu kapının açılması bizim için çok zor oldu" dedi.

Oğlunun, Türkçenin yanı sıra Rusça da bildiğini ve çok merhametli olduğunu anlatan Aydın Sönmez, "Oğlumun hayvanlara gösterdiği merhameti, doktor arkadaşlar oğluma göstermedi. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. Eşim gözlerimin önünde eriyor" diye konuştu. 

"FİRMA GÖRÜNTÜLERİ VERMEK İSTEMİYOR"

İddianamenin henüz hazırlanmadığını ve oğlunun operasyonunu gerçekleştiren doktorun sadece tanık sıfatıyla ifadesinin alındığını ifade eden Sönmez, "Polis olayın olduğu ertesi gün kamera görüntülerini gidip alıyor. Firma ise görüntüleri vermek istemiyor. Komple cihazı alıyorlar. Firmanın müdürü ve işletme sahibi şifreyi vermediği için erişim sağlanmadı. 8 aydır aynı yerde sayıyoruz. Ankara'daki özel sağlık kurulu izin vermediği için ne savcı ne bir yargı organı bu doktorlara müdahale edemiyor. Sadece tanık sıfatı ile ifadeleri alındı. O gün bugündür onlar kendi hayatına bakıyor, biz dört duvar arasında kaldık" ifadelerini kullandı.

Özel diş kliniğindeki doktorlarla ilgili işlem yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan, Sağlık Meslek Kurulu'ndan izin alınması gerektiğini belirten Sönmez ailesinin avukatı Salih Duman da "Bu kuruldan izin alınması için savcılık tarafından 25 Aralık’ta müzekkere yazıldı. Şu anda izin sürecini bekliyoruz. Bu izin geldikten sonra adli tıp bu konuyla ilgili bir karar verecek. Fakat öncesinde mevzuatla ilgili iznin alınması gerekir. 60 gün normal izin süresi var bu kurumun ama zorunlu hallerde 30 gün ek süre verilebiliyor. Bu kurumun bir karar vermesi gerekiyor ancak 90 günlük süre geçti. Deniz'e, poliklinik hizmetinde diş çekimi yapılırken bizim sedasyon dediğimiz bir işlem var. Bunun polikliniklerde yapılamayacağına dair hüküm var, buna rağmen yapıldı. Bu mevzuata aykırı" ifadelerini kullandı.