BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 17:59 19 Ekim 2015

1. İstanbul Fotomaratonu gerçekleşti

İstanbul, Niko Guido'nun rehberliğinde, UNICEF yararına yeni bir fotoğraf maratonuna ev sahipliği yaptı

unnamedFotoğrafçı Niko Guido’nun rehberliğinde gerçekleştirilen Roma, Lizbon, Moskova ve Barselona fotomaratonlarından sonra, dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul’un sıradan bir gününü belgeleyen “1. İstanbul Fotomaratonu” UNICEF Türkiye yararına 18 Ekim 2015 tarihinde düzenlendi.

unnamed (2)

Foto: Harika Akad

Gelenekselleşmesi ve her yıl tekrar edilmesi hedeflenen “İstanbul Fotomaratonu”nda; İstanbul’un farklı çehrelerini sabah gün doğumundan gece yarısına kadar fotoğraflamak üzere, Benİstanbul adlı uzun soluklu proje çerçevesinde biraraya gelen fotoğraf tutkunları İstanbul’u karış karış gezdiler.

unnamed (3)

Foto: İrem Sokullu

Bilindiği üzere, Benİstanbul Fotoğrafçıları, Niko Guido’nun yaşam boyu fotoğraflarla belgeleme, tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarma rüyasını gerçekleştirmek üzere motive ve rehberlik ettiği, bilgi ve deneyimlerini paylaştığı uzun soluklu Benİstanbul projesi kapsamında; İstanbul’u farklı mevsimlerde, günün farklı saatlerinde, farklı semtlerde, farklı insan manzaraları ve farklı fotoğraf teknikleri ile görüntülüyor; fotoğraflar yurtiçi ve yurtdışı sergilerde ziyaretçileriyle buluşuyor.

unnamed (4)

Foto: Mine Alpar

Yüze yakın fotoğrafçı “1. İstanbul Fotomaratonu”nda bu anlamlı organizasyona özel tasarlanmış tişörtlerini giyerek, 18 Ekim 2015 Pazar günü İstanbul’un sıradan yaşamını en doğal haliyle saniye-saniye / dakika- dakika kadrajlarına aldılar.

unnamed (1)

Foto: Güneş Demir

Gün doğumu ile fotoğraf çekmeye başlayan fotoğrafçılar öğleden sonra saat 14:00 itibarı ile bayrağı, İstanbul’u gece yarısı saat 24:00’e kadar fotoğraflayan arkadaşlarına devrettiler.

unnamed (6)

Foto: Özge Aksoy Çağlav

Fotomaratonun sonunda seçilen fotoğraflar saat sırasına göre düzenlenerek, gelecek nesillere belge niteliği taşıyacak bir kitapçık olarak basılacak, kitapçığın satışından elde edilen gelir sosyal sorumluluk bilinci ile, bu yıl ve bundan sonra fotomaratonun gerçekleştirildiği her yıl UNICEF Türkiye’ye bağışlanacaktır.

unnamed (5)

Foto: Nilgün Diker

Fotoğraf maratoncuları, gerek UNICEF Türkiye’ye verdikleri destek, gerekse ileride Avrasya Maratonu benzeri büyük ve geleneksel bir organizasyona dönüşeceğine inandıkları “İstanbul Fotomaratonu”nun ilkine imza atmanın gurur ve mutluluğunu yaşadılar.

unnamed (8)

Foto: Zeynep Banu

Bilgi için: www.istanbulfotomaraton.com.tr/
Bağdat cad. No: 277
Caddebostan-Istanbul
0.216.3606018-0.535.6619512

 

Son Dakika Haberleri