Sözcü Tv Internet Explorer desteklememektedir.
Google Chrome, Apple Safari, Opera ya da Mozilla Firefox kullanmanızı öneririz. Anasayfaya dön

Videoya basılı tutup ileri geri yapabilirsiniz

X
11 ay önce
7851 izlenme
Henüz sandıkları bile açılmadı… Türkiye S-400’leri satılığa mı çıkardı?
Sözcü Gazetesi
Ortadoğu Uzmanı ve Korkusuz Gazetesi Yazarı Hüsnü Mahalli, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’leri koronavirüs bahanesiyle aktive etmediğini açıklamasının gerçekçi olmadığını belirterek, “Amerika baskısı nedeniyle aktive edemediği ortada. Bir taraftan koronavirüsten bahsediyoruz, diğer taraftan ülkenin savunmasından. S-400’leri 10-15 kişi aktive edecek. Önlem alınırsa bunlar için virüs riski olmaz. Bu nedenle sundukları gerekçe inandırıcı değil” dedi. Mahalli, Türkiye’nin S-400’leri satılığa çıkardığı iddialarıyla ilgili de konuştu, bunun mümkün olmadığına dikkat çekti.
Türkiye’nin güney ve güneydoğu sınırları dünyanın en riskli bölgelerinden. Bir tarafta 2011’den bu yana adına “iç” denilen savaşın sürdüğü Suriye, karmaşanın devam ettiği Irak, diğer tarafta Libya, Akdeniz gerginliği ve Ortadoğu’nun diğer karışık ülkeleri… Tüm bunların üzerine bir de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi geldi. Durum böyle olunca da, daha önce her olağanüstü durumda NATO’dan hava savunma sistemi talep eden Türkiye, kendisine ait bir sisteme ihtiyaç duydu. Önce NATO üyesi olan ABD’den Patriot almak isteyen Türkiye’nin bu talebi karşılanmadı. Ardından da Rusya’dan S-400 sistemi alındı. Kriz de bununla birlikte başladı, ABD’den artarda yaptırım kararları geldi. Ancak iktidar tüm bunlara rağmen S-400’lerin nisan ayı içerisinde aktive edileceğini ısrarla vurguladı. Fakat nisan ayı geldiğinde ise, koronavirüs salgını bahane gösterilerek, bu adı konulmamış bir tarihe ertelendi.
Peki, S-400’lerin aktive edilmemesi için salgının öne sürülmesi ne kadar inandırıcı? Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen, üye olmayan bir ülkeden, bu sistemi alması doğru bir karar mıydı? Bundan sonra ne olacak, Türkiye S-400’leri aktive edebilir mi? S-400’leri başka bir ülkeye satmak ne kadar mümkün? İşte tüm bunları Ortadoğu Uzmanı ve Korkusuz Gazetesi Yazarı Hüsnü Mahalli ile konuştuk.
Sözcü'ye Konuşanlar. Toplam 81 video Kurban Bayramı için yeni önlemler mi geliyor? Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz yanıtladı. ''Şu an hiçbir ülkede ikinci dalga diye bir şey yok'' Dünya yeni bir çağa mı giriyor? Sanat kurulu önerisi Hapishanede bir sabah türküsü Cahit Berkay: “Önce kendi kültüründen beslen” Dünyaya gök taşı mı çarpacak? Gezginler için zorunlu yerleşik hayata geçiş Murat Ongun: ‘Yazmak bir nefes penceresi gibiydi' "Meteorlar düşüyor, farkında bile olmuyoruz" Müzeler corona virüsüne karşı nasıl önlemler aldı? 1.8 Milyar dolarlık şirketin 29 yaşındaki direktörü SÖZCÜ'ye konuştu Vaka sayısı o ilde azalmıyor... Tatile gidecekler dikkat! Yeni normalde oteller nasıl olacak? ''2020 yılı insanlık için dönüm noktası'' Türk öğrencilerin durumu ne olacak? Otobüs bileti fiyatları ateş pahası! Kirazlıyayla'da doğa kıyımı! Türkiye'de görüntülenen gök taşının parçaları aranıyor 'Corona günlerini nasıl unuturuz?' sorusuna pek çok kişi cevap arıyor Riva Deresi simsiyah oldu ''Vatandaşın cebinden para almak hedefleniyor'' ''Suriye'nin bütünlüğü Türkiye'ye bağlı'' ''Aşı bulunmazsa ilaç mutlaka bulunacak'' Yeni tehlikenin adı K.K.K.A; ''Eğer tedbir alınmazsa..'' ''İstanbul'da 100 bin konut mağduru var'' Para harcamadan da öğrenebiliriz Tiyatrolar nasıl devam edecek: ''Bu iş tamamen devletin sorumluluğunda'' Çay üreticileri ve bölge halkı endişeli... "Bulaş sayısının artmasından kaygılıyız"
Kategoriler
TV'deki isimler