Anadolu Efes Avrupa’yı korkuttu!

Euroleague'de üst üste iki şampiyonluk yaşayan Anadolu Efes, yeni sezon öncesi kurduğu kadroyla Avrupa'nın korkulu rüyası haline geldi.

Anadolu Efes Avrupa’yı korkuttu!

Anadolu Efes, bu yüzyılda Avrupa’da hiçbir takımın başaramadığı bir şeyin peşinden gidiyor: Euroleague’de üst üste üçüncü şampiyonluk.

Mayıs ayında Belgrad’da üst üste ikinci Euroleague zaferini yaşayan Efes, üçüncü şampiyonluk için kolları sıvarken, İspanya medyası Türk ekibinin kurduğu kadroya dikkat çekti. Marca, Efes’in yeni transferlerle birlikte ‘rüya beşli’ye sahip olduğunu yazarken, ‘Avrupa All Star’ı diye bahsetti.

Modern basketbolda üst üste üç Avrupa Kupası kazanan tek takım, 1980’lerin sonu 1990’ların başındaki Yugoslavların efsane takımı Jugoplastika’ydı. Ancak o da Euroleague değildi.

Efes’te özellikle Vasilije Micic’in takımda kalmaya karar vermesi ve onun üzerine bir takım inşa edilmesine dikkat çeken İspanyollar, “Oklahoma City Thunder’ın yeniden inşasında sıkıntı yaşamamak için Anadolu efes ile tarih yazmaya çalışmanın daha iyi olacağına karar verdi” ifadelerini kullandı.

SHANE LARKIN İKNA EDİLDİ

“NBA’e gitmeye hazırım, zamanı geldi” diyen Micic’in buna rağmen Efes’te kalıp üçüncü Avrupa şampiyonluğunu kazanmak istediği belirtildi. Öte yandan, Shane Larkin’in parayla ve Micic’in takımda kalması haberiyle sonuçlanan mega bir projeyle ikna edildiği ifade edildi.

Larkin ve Micic’in yanı sıra Will Clyburn ve Ante Zizic gibi yıldızları takımına transfer eden Efes, son olarak Fenerbahçe’de oynayan İtalyan Achille Polonara’yı da kadrosuna kattı.

BENCH DE ÇOK GÜÇLÜ

Ancak Efes’in sadece ilk 5 oyuncusunun değil, yedek kulübesinin de güçlü isimlere sahip olduğuna işaret edildi. Avrupa’nın ‘en ilginç’ bench’ine sahip olduğu söylenen Efes’te, son finalde parlayan Tibo Pleiss’in yanı sıra Bryant Dunston, Elijah Bryant, Doğuş Balbay, Chris Singleton ve Rodrigue Beabouis gibi kendini kanıtlamış oyuncuların varlığından bahsedildi.

Loading...