Erman Kunter: Danışman maaşıyla lig yönetilir

Başkan adayı Erman Kunter'e göre TBF'deki en büyük sorun savurganlık ve şeffaflık...

Erman Kunter: Danışman maaşıyla lig yönetilir

4 Kasım Perşembe, Türk basketbolu için çok önemli bir gün… Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Genel Kurulu'nda ilk kez 3 adaylı başkanlık seçimi yapılacak.

Bu isimlerden en deneyimlisi olan Erman Kunter ile seçim sürecini konuştuk.

– Kendinizi şanslı görüyor musunuz?

– Çok ümitliyiz. Kendimizi kazanmaya yakın görüyoruz. 6 haftalık dar bir periyotta çalışıldı. Mevcut başkan 5 yıldır görevde, işin içinde. Harun Erdenay da uzun süredir hazırlık yapıyordu, delegeleri tanımaları anlamında da. 1 haftamız daha olsaydı iyi olurdu.

– Nedir farkınız diğer adaylardan?

– Biz özel uçaklarla delege ziyaretine gitmiyoruz. Öyle yapıldığını duyuyoruz, biliyoruz. Tarifeli uçakla elbette zor oluyor ama sonuçta her yere yetiştik! Yüzde 85-90 delege ile bire bir temas ettik. 1 gün içinde bütün bir bölgeyi geziyoruz.

– Hidayet Türkoğlu’nun son ‘Proje’ hamlesi… 

– Abdi İpekçi Spor Salonu için ‘Damı akıyordu, depreme dayanıklı değildi’ diyor. Bu, benim açımdan inandırıcı değil. Bakanla pozu ‘Harun Erdenay'ı değil beni destekliyor’ mesajı.

– Başkan seçilirseniz ertesi gün ilk yapacağınız iş?

– Şeffaflık konusuna çok önem veriyoruz. Gizli kapaklı hiçbir şey olmaması lazIm. Federasyonun bütün gelirleri herkes tarafından bilinmeli ve denetlenebilmeli. Biz seçimi kazanırsak ilk iş federasyonun bütçesini denetlemek (denetlettirmek) olacak.

– Bu süreçte rahatsız olduğunuz neler var?

– İlk günden bu yana ‘liyakat, şeffaflık, katılımcılık' diyoruz. Bunu diğer iki adaydan henüz duymadım. Bunlar evrensel değerler. Bütün dünya şu anda şeffaf. Bugün Japonya'da ya da Finlandiya'da başbakan 100 doların hesabını veremeyince istifa ediyor. Liyakata gelince… 3'e 3 milli takım kuruldu. En basit örnek orada!

– Şeffaflık konusu…

– Şu anda yok. Hangi sponsor ne vermiş, kim ne almış? Lig hakları kaça satılmış? Hiçbir şey bilmiyoruz. Bölgesel ligleri döndürebilecek rakam, bir danışmana maaş olarak ödeniyor! Savurganlık var.

– Alt liglerdeki kulüpler çok sıkıntılı…

– Anadolu'da takımların deplasmana gitmek için 2 bin lirası bile yok! Nalburdan, kuruyemişçiden para alıyorlar. O şekilde takımı deplasmana götürüyor. Formayı eşine dostuna yaptırıyor. Yöneticiler bundan 40 sene önce olduğu gibi formaları kendi evinde yıkatıyor. İstanbul'da bile yerel yönetimlerin otobüs tahsis ettiği kulüpler var.

– Savurganlık şok tartışılıyor…

– Danışmanlara telaffuz etmek istemediğim rakamlar ödeniyor. Belgrad'a özel uçakla gidiliyor. Makam aracı önden gönderiliyor! Bu artık savurganlığın sonu. Savurganlığı kaldırsak alt liglerdeki kulüplerin mali açıdan tüm derdi bitecek.

– Altyapıda sıkıntı çok…

– Altyapıyı kuruttular. Kulüpler muhatap bulamamaktan şikâyetçi. İstanbul'da bile altyapı kulüpleri bu sorunu yaşıyor. ‘Başsız tavuk gibi dolaşıyoruz' diyorlar. Basketbol 28-29 ilde toplanmış. Diğer yerler kurumuş. Sosyal sorumluluk projesi kalmamış. Adamına göre bir yere 10 top diğer yere 50 top veriliyor. Bizde öyle bir şey olmayacak. Biz kutuplaştırıcı değiliz. Dünya görüşü ne olursa olsun biz her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Birleştirici olmaya çalışıyoruz.

– Size yaklaşım nasıl?

– Sıcak karşılanıyoruz ama çekingenlik de var. Bize yakın olduğunu bildiğimiz insanlar fotoğraf çektirmek istemiyor.

ERMAN KUNTER KİMDİR?

Türk basketbolunun en büyük efsanelerinden. 1956 İstanbul doğumlu. 1975’te İTÜ’de başladığı oyunculuk kariyerini 1992’de Çukurova’da sonlandırdı. Fenerbahçe’de oynadığı dönemde 1988’deki Hilalspor maçında 153 sayı atıp tüm zamanların rekorunu kırarak tarihe geçti. Antrenörlüğe 1994’te başladı. Türkiye’de Darüşşafaka, Beşiktaş ve Galatasaray’ı; Fransa’da Cholet, ASVEL ve Le Mans’ı çalıştırdı. Cholet ile kazandığı kupalarla Fransa basketbol tarihine geçti. 1999’da EuroBasket’te çeyrek final oynayan A Milli Takım’ın başındaydı. Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur, Kerem Tunçeri, Mirsad Türkcan, Hüseyin Beşok gibi pek çok önemli oyuncu Ay-Yıldızlı forma ile Kunter döneminde tanıştı.  
Anadolu Efes, Zalgiris'i farklı geçti İlginizi Çekebilir Anadolu Efes, Zalgiris'i farklı geçti
Loading...