Liz Mills bir ilki başardı… Adını tarihe altın harflerle yazdırdı

Kenya A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın Başantrenörü Liz Mills, imkansız denilen bir başarıya imza atarak adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başardı.

Liz Mills bir ilki başardı… Adını tarihe altın harflerle yazdırdı

Liz Mills… Herkes Kenya Basketbol Federasyonu’nun, Milli Takım’ın başında FIBA 2021 AfroBasket Elemeleri başlamadan hemen önce Başantrenör olarak Liz Mills’e teklif götürür. Liz Mills, kadın basketbol takımlarının dahi erkek antrenörler tarafından yönetildiği bir dünyada, gelen teklifi hiç düşünmeden kabul eder.

Daha önce ülkesi Avustralya’da antrenörlük deneyimi olan, Kenya’nın Başkenti Nairobi’de üniversite liglerinde çeşitli görevler yapan ve 2019 yılında Rwanda ekiplerinden Patriots'da yardımcı antrenörlük yapan Liz Mills, Kenya A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın başına geçer. İşi çok zordur. Kenya 28 yıldır uluslararası bir turnuvada boy göstermemiştir. Grupta da AfroBasket’in en başarılı iki takımı Angola ve Senegal yer almaktadır.

ʻʻ
Elemeleri geçip Afrika şampiyonasına katılmak sadece benim için değil, takım için de çok özel bir durum olacaktır. Aynı zamanda Afrika ve ötesindeki kadın antrenörler için büyük bir artı olacaktır
Liz Mills / Kenya Milli Takımı'ndan gelen teklifi kabul ettikten sonra...

TARİHİ GALİBİYET

Hemen herkes gruptan Angola ve Senegal’in çıkacağına garanti gözüyle bakar. Angola’nın 11 altın madalya ile turnuvanın en başarılı takımı olduğu, Senegal’in ise 5 altın madalyayla Angola’nın hemen arkasından geldiği hatırlatılır. Üçüncülük için ise Kenya ve Mozambik’in çekişeceği düşünülür. Mozambik’in bir adım önde olduğu yorumları yapılır. Liz Mills önderliğindeki Kenya, ilk iki maçında Senegal ve Angola’ya yenilir. Mozambik karşısında alınan galibiyet, umutları yeşertir.

Elemelerin en kritik maçı gelir. Kenya’nın rakibi Angola’dır. Kenya, tarihi boyunca Angola karşısında galibiyet alamamıştır. Ancak Liz Mills’in öğrencileri, nefes kesen maçta güçlü rakibini 74-73 mağlup ederek tarih yazar. Ancak yazılacak tarih bir maçla sınırlı değildir. Son maçında Mozambik’e farklı mağlup olsa da Kenya, 8 puanla en iyi üçüncüler arasında girerek FIBA 2021 AfroBasket’e katılmaya hak kazanır.

“GURUR DUYUYORUM”

Kenya’yı 28 yıl sonra AfroBasket’e taşıyan Liz Mills, bir erkek milli takımını uluslararası turnuvaya götüren ilk kadın başantrenör olarak tarihe geçer. Üstelik elemelerin en zorlu grubundan çıkarak bunu başarır. Takımını 2021 AfroBasket’e taşımasının ardından Liz Mills’in ilk tepkisi “Tarih yazıldı. Kenya 28 yıl sonra yeniden Afrobasket’te… Bir erkek takımını, uluslararası turnuvaya taşıyan ilk kadın olduğum için gurur duyuyorum” şeklindeki paylaşımı ile verdi.

Liz Mills, 24 Ağustos’ta başlayacak 2021 Afrobasket’te, Kenya takımının başında kalması durumunda, bir erkek milli takımı ile uluslararası turnuvada boy gösteren ilk kadın başantrenör olarak tarih yazmaya devam edecek.

Cedi Osman'lı Cleveland, Houston'ı devirdi İlginizi Çekebilir Cedi Osman'lı Cleveland, Houston'ı devirdi
Loading...