Semt77 Yalovaspor’dan TBF’ye kural hatası başvurusu

ING Basketbol Süper Ligi'nin ilk haftasında deplasmanda Frutti Extra Bursaspor'a 86-85 yenilen Semt77 Yalovaspor, karşılaşmada kural hatası yapıldığı iddiasıyla maçın tekrarını talep etti.

Semt77 Yalovaspor’dan TBF’ye kural hatası başvurusu

ING Basketbol Süper Ligi’nin yeni ekiplerinden Semt77 Yalovaspor’un 25 Eylül’de TOFAŞ Spor Salonu’nda oynanan müsabakanın 4. periyodunun bitimine 44.5 saniye kala yedikleri basket sonrası top çıkartırken, Bursaspor’un 5 numaralı oyuncusunun Semt77 Yalovaspor’dan 2 forma numaralı oyuncuya hücum saati 23 saniyeyi gösterdiği anda faul yaptığı belirtildi.

Açıklamada, “Faul sonrası sahamızdan top çıkartırken basketbol kurallarının, ‘29.2.4 Eğer bir faul ya da ihlal sonucundaysa (saha dışına çıkan top için değil) ve o takımın, geri sahasındaysa şut saati 24 saniyeye ayarlanacaktır. Ön sahasındaysa, şut saati 14 saniyeye ayarlanacaktır’ maddelerinde de açıkça görüldüğü gibi hücum saati 24 saniye olarak başlaması gerekirken masa hakemleri tarafından 14 saniye olarak başlatılmıştır.” ifadesine yer verildi.

Maçın hakemlerine itiraz etmelerine rağmen hücum saatinin 14 saniye olarak ayarlandığı aktarılan açıklamada, Semt77 Yalovaspor’un hücum ettiği sırada topun Bursaspor benchinin önünden dışarı çıktığında hücum saati 0.06’yı gösterdiği aktarıldı.

Oyun durduğu anda Semt77 Yalovaspor Başantrenörü Hakan Yavuz’un, maçın başhakemine hücum saati ile ilgili hatanın olduğunu, anında izlenme sisteminden izlenilmesini istediği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Görüntüleri izleyen maçın hakemleri hücum saatinin 0.06 olarak devam edeceğini söylediklerinde başantrenörümüz topun ilk oyuna sokulduğunda 24 saniyeden başlaması gerekirken 14 saniyeden başladığını beyan etmesine rağmen itirazının geçerli olmadığını söylemiştir. Tekrar görüntülerini izleyen maçın hakemleri hücum saatinin 0.06 olarak devam edeceğini söylediklerinde başantrenörümüz bir kez daha topun ilk oyuna sokulduğunda hücum süresinin 24 saniyeden başlaması gerekirken 14 saniyeden başladığına, hücum suresinin 10.6 saniye yapılmamasına itiraz ettiğimizi belirtmiştir.”

CEM SARAÇ: BURSASPOR CEPHESİ DE MAÇIN TEKRARLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMİŞTİR

Semt77 Yalovaspor Basın Sözcüsü Cem Saraç konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ”Bursaspor Başkanı Sezer Sezgin maç sonunda kulüp başkanımızın yanına gelerek kural hatası yapıldığının ve maçın tekrarlanması gerektiğini söylemiştir. Ayrıca maçtan sonra genel menajerimizi de arayarak maçın son 44 saniyesindeki kural hatasından dolayı mücadelenin tekrarlanması gerektiğini söylemiştir. İki tarafın da kazanmak adına olağanüstü bir performans sergilediği bu maçın kaybedenin olmadığını düşünüyorum. ING Basketbol Süper Lig’nin ilk haftasında bir çok maç son topta belli oldu. Bu sezon birbirinden çekişmeli çok fazla maçın oynanacağının sinyalleri ilk maçlardan belli oldu. Bu fair-play adına güzel ve önemli davranışından dolayı Sezer Başkan başta olmak üzere bütün Bursaspor camiasına teşekkür ederiz. Bundan sonraki süreç hukuki bir süreç olduğu için artık bu maçı unutup önümüzdeki maçlara odaklanmamız gerekiyor.”