Dilara Yücel: Kadınlar olarak ön yargıyı kırdık

Avrupa ve dünya şampiyonu milli boksör Dilara Yücel, "Biz kadınlar olarak boksa olan ön yargıyı biraz da olsa kırdık diye düşünüyorum" dedi.

Dilara Yücel: Kadınlar olarak ön yargıyı kırdık

Sponsorluk anlaşması için Kocaeli’ye gelen Avrupa ve dünya şampiyonu milli boksör Dilara Yücel, açıklamalarda bulundu.

Ülkede kadın sporcuların başarısının bazı ön yargıları kırdığını ve bununla gururlandığını söyleyen Yücel, “Ülke olarak olimpiyatlarda şampiyonlarımız oldu. Bizi çok gururlandırdılar ve uzun süredir kazanamadığımız başarıları kazandık. Biz kadınlar olarak boksa olan ön yargıyı biraz da olsa kırdık diye düşünüyorum. Çünkü ilk başladığım zamanlarda kadın ve boks denildiğinde insanlarda ön yargı oluşuyordu. Kesinlikle ben bunu olimpiyat şampiyonluklarıyla da taçlandıktan sonra bu ön yargıları kırdığımızı düşünüyorum. Bu çok gurur verici bir şey. Umarım devamı da gelir” diye konuştu.

“Kadının gücünü en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum”

Sıradaki maçının kemer koruma olacağına vurgu yapan Dilara Yücel, “Önümdeki maçımı 7 Ekim'de oynayacağım. Güçlü ve dayanıklı bir rakibim olacak. Zorlu bir karşılaşma olacak, bu sebeple kampa 2 ay önceden gireceğim. Ben de kadının gücünü en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum. Bu maç kemer koruma maçım olacak. Kemerimi korumak için, daha çok çalışıp, daha çok mücadele edeceğim” diye konuştu.

“Hedeflerim anlatılamayacak kadar çok büyük”

Her zaman en iyisi olmak için çalıştığını belirten Yücel, “Boksa başladığımdan beri hedeflerim çok büyük. Geldiğim noktada dünya sıralamasında en genç boksör unvanına sahip oldum. Kısa sürede Avrupa ve dünya şampiyonlukları kazandım. Bunlar benim için birer basamaktı. Arkamda da güçlü sponsorlar oldukça ülkemi, bayrağımı, yurt dışında da temsil edeceğime inanıyorum. Hedeflerim anlatılmayacak kadar çok büyük. En büyük arenalarda dünyanın her tarafında ismimi ve ülkemi duyuracağıma inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Dövüş sanatları, öz güven kazandıran spor dallarıdır”

Yaşı fark etmeksizin her kadına sporu ve boksu tavsiye ettiğini söyleyen Dilara Yücel, “Boksun yaşı yoktur. Aslında sporun yaşı yoktur. Özellikle kız çocuklarına kesinlikle tavsiye ediyorum. Dövüş sanatları çok öz güven kazandıran spor dallarıdır. O yüzden her kadına, genç kızlara tavsiye ederim” dedi.

“Gözüm morardığında ya da dudağım patladığında dramatize etmiyorum”

Boksta yenilen darbelerin işin bir parçası olduğuna fakat bunun şiddet olarak algılanmaması gerektiğine değinen başarılı sporcu, “Boks deyince akla direkt şiddet geliyor ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki maçtan sonra yüzümüze darbeler alıyoruz. Fakat bunlar o işin bir parçası. Her işin bir zorluğu olduğu gibi bunlar da var. İşimin bir parçası olduğu için gözüm morardığında ya da dudağım patladığında çok dramatize etmiyorum. İşimi severek yaptığım için o da bana güzel geliyor. O yüzden bence boks, direkt olarak yüze darbe ya da şiddet olarak algılanmamalı” şeklinde konuştu.

Zeynep Sönmez, Tunus'ta şampiyon İlginizi Çekebilir Zeynep Sönmez, Tunus'ta şampiyon
Loading...