Hande Baladın: ‘Teşekkürler ülkem’

Eczacıbaşı'nın başarılı voleybolcusu Hande Baladın, Sözcü HaftaSonu'na konuştu.

Hande Baladın: ‘Teşekkürler ülkem’

A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Eczacıbaşı’nın yıldız sporcusu Hande Baladın, Sözcü HaftaSonu’nda Mesut Yıldırım’ın konuğu oldu. Tokyo Olimpiyatları’nda yaşadıklarını anlatan Baladın, kadın sporcuların yaşadıkları eşitsizliklere de değindi.

 • Tabii ki önce Olimpiyat Oyunları ile başlamak lazım. İlk olarak Milletler Ligi ardında da
  Tokyo'da bir kez daha Türk halkının gönlünü fethettiniz. Bu süreçte Türkiye'den gelen desteği ne kadar hissettiniz?

– Ülkemizin zor zamanlardan geçtiği bu dönemde biraz da olsa halkımızın yüzünü güldürüp kenetlenebildiysek ne mutlu bize. Türkiye'den belki çok uzaktaydık ama sosyal medya aracılığıyla ülkemizin bize göstermiş olduğu ilgi bizleri inanılmaz motive etti.

 • İnsanların T.S.İ. 03.00'te kalkıp maçlarınızı izlemesi nasıl hissettirdi?

– Turnuvanın ilk gününden itibaren maçlarımıza olan ilgi ve alaka oldukça fazlaydı. Bizlere inanmış olan milyonların uykularından kalkıp maçımızı takip etmesi bizi çok gururlandırdı ve biz kez daha ülkemizde spora olan ilginin ve desteğin git gide arttığını bize gösterdi. Sonu güzel bitseydi çok daha mutlu olurduk ama eminim ki herkes bizimle gurur duydu.

 • Muhtemelen kafanızda madalya vardı ama sonuç bağımsız Türkiye'nin gönlündeki yerinizi sağlamlaştırdınız. G.Kore maçından sonra göz yaşları arasında neler hissettin?

– Tabii ki o kadar duygunun içerisinde gözyaşlarımıza hakim olamamamız çok normaldi. Bir
yandan gururu yaşarken, bir yandan da içimiz burkuldu. Gönül isterdi ki podyumda yer alalım fakat getirdiğimiz dereceyle de bir ilki gerçekleştirmiş olduk.

 • Önce Milletler Ligi ardından da Olimpiyat Oyunları'nda kendisinden söz ettiren bir Filenin Sultanları gördük. İki kadroda da senin gösterdiğin performans çok takdir edildi. Sırada Avrupa Şampiyonası var. Avrupa Şampiyonası'ndan beklentin nedir?

– Amacımız iyi voleybol oynamak. Çok zorlu bir turnuvanın bizi beklediğini biliyoruz. Adım adım hedeflerimize gitmek istiyoruz. Hedefimiz önce gruptan çıkmak, daha sonra da ülkemize madalya ile dönmek. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sırbistan'da
final oynayıp ülkemizi bir kez daha gururlandırmak istiyoruz.

 • Biraz da kendinden bahsedelim. Spora küçük yaşta başladın ve altyapıdan beri Eczacıbaşı Spor Kulübü'nde oynuyorsun. Seni voleybola çeken şey neydi?

– Ailemin beni doğru yönlendirmesiyle beraber kendimi voleybol sahasında buldum. Altyapısından beri birlikte olduğum Eczacıbaşı Spor Kulübü'nde hayatımın ve kariyerimin ilklerini yaşadım. Çalıştığım antrenörler ve yetenekli sporcularla birlikte sahada yer almak beni daima motive etti. Genç yaşımda birçok başarı elde ettiğim kulübümle daha nicelerine hedefliyorum.

 • Spora başladığında varmak istediğin yolu düşünürsek, şu anki Hande Baladın bu hedefin neresinde?

– Daha yolum çok uzun…

 • Büyük maçlarda görev aldın ve önünde yine önemli bir takvim var. Kendini stresli hissettiğin zamanlar oluyor mu? Stresle baş etmek için neler yapıyorsun? Mesela meditasyon yapıyor musun?

– Sporun içerisinde yer alan herkes stresi yönetmeyi ve duygularını kontrol etmeyi zaman
içerisinde öğreniyor. Her sezon başında oluşturduğumuz programlara göre fiziksel antrenmanların yanı sıra mental antrenman da yapıyoruz. Bireysel olarak da müzik ile rahatlamayı tercih ediyorum. Aynı zamanda son bir senedir meditasyona olan ilgim ve
inancım da arttı.

 • Sezon içerisinde günlük rutinin nasıl?

– Yemek ye. Uyu. Antrenman yap. 

 • Toteme inanır mısın? Maç öncesinde ‘Yapmazsam olmaz' dediğin bir rutinin var mı?

– Uzun yıllardır saçımı hep aynı yapıyorum. Eğer bir maçta kazandıysak bir sonraki maç aynı tokayı takıyorum ve kaybettiğimiz noktada tokamı değiştiriyorum. Son zamanlarda hep aynı tokayı takıyorum ama altındakini değiştiriyorum. Biraz garip, kazandığım maçlarda rutinlerimi hep aynı tutmaya çalışıyorum.

 • Voleybola orta oyuncu olarak başlamanın şu anki Hande Baladın'a olumlu ya da olumsuz etkileri var mı?

– Olumsuz etkisi olduğunu söyleyemem. Değişik bir pozisyonun gerektirdiği özelliklerini de
bilmek oyunuma katkı sağlıyor.

 • Kadın sporcuların yaşadıkları eşitsizlikler ortada ama bir de gerçek var. Türkiye'de kadın voleybolu çok başarılı. Bu başarının temel nedeni nedir?

– Uluslararası arenada Türkiye'ye en çok baları getiren sporcular kadınlar. Türkiye'de voleybola kulüplerin ve federasyonumuzun yaptığı yatırımların zaman içerisinde başarıların çoğalmasını sağladı. Başaranın yanı sıra, voleybola olan ilginin gün geçtikçe arttığını ve kız çocuklarının voleybola yönelmesi bizleri çok mutlu ediyor.

 • Yemek yemeği seven biri misin? En sevdiğin yemek nedir? Yediklerine çok dikkat eden sporculardan biri misin?

– Yediklerime çok dikkat etmeye çalışıyorum. Eskiden daha iştahlıydım tabii ama şimdi
daha dikkat ediyorum diyebilirim. Biraz iştahım kapandı gibi. Zeytinyağlı sarmaya da asla hayır diyemem!

 • Spora önemli bir yatırım yapan uluslararası bir markanın sporcususun. Bunun sana nasıl avantajlar yaratacağını düşünüyorsun?

– Red Bull sporcusu olmak bir ayrıcalıktır. Dünyada sayılı sporcunun sponsoru ve destekçisi olan bu markanın sporcusu olmanın getirdiği sorumlulukların bilincindeyim. Umuyorum ki uzun yıllar birlikte önemli projelere ve başarılara imza atarız.