Sağlık çalışanlarının Tokyo Olimpiyatları isyanı: ‘İptal edilmeli’

Corona virüsü pandemisi nedeniyle 2021'e ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları'nın geleceği yine tehlikede. Tokyo'daki sağlık çalışanları, hastanelerde neredeyse boş yer olmadığı için organizasyonun iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

Sağlık çalışanlarının Tokyo Olimpiyatları isyanı: ‘İptal edilmeli’

Japonya’daki Tokyo Sağlık Çalışanları Birliği, Tokyo’daki hastanelerin corona virüsü hastalarıyla hali hazırda dolup taştığını belirterek yaklaşık üç ay sonra yapılması planlanan olimpiyatların iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Yaklaşık 6,000 civarında birinci basamak sağlık hizmetleri doktorunun üyesi olduğu Tokyo Sağlık Çalışanları Birliği, olimpiyatlara ev sahipliği yapacak Tokyo’daki hastanelerin “çok yoğun olduğunu ve neredeyse hiç boş yerlerinin olmadığını” belirtti.

Olimpiyat karşıtı protestocular, Japon Olimpiyat Komitesi merkezi önünde eylemler düzenliyor. Foto: Reuters

“OLİMPİYATLARI YAPMAK ZOR”

Birlik, 14 Mayıs’ta Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’ya hitaben kaleme aldığı ve resmi internet sitesinde dün yayımladığı mektupta, “Olimpiyatları yapmanın zor olduğu ve oyunların iptal edilmesi kararının alınması konusunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni (IOC) ikna etmeleri için yetkililere güçlü bir çağrıda bulunuyoruz” dedi. Japonya’daki corona virüsü enfeksiyonlarının ani yükselişi başkent Tokyo’daki sağlık çalışanı ve hastane yatağı yetersizliğinden ötürü tehlike çanlarını çalmış ve hükümetin Tokyo’daki üçüncü olağanüstü hal ilanını 31 Mayıs’a kadar uzatmasına yol açmıştı.

NÜFUSUN YÜZDE 3.5’i AŞILANDI

Reuters veri izleme sistemine göre, 126 milyon civarındaki ülke nüfusunun yalnızca yaklaşık %3.5’i corona virüsü aşısını olabildi. 23 Temmuz ve 8 Ağustos arasında düzenlenecek olan yaz Olimpiyat Oyunları için hazırlıklar sıkı corona virüsü kısıtlamaları altında devam ediyor. Ancak ABD atletizm takımının da dahil olduğu pek çok takım Tokyo’daki olimpiyat hazırlık kamplarını iptal ettiler ve bazı sporcular pandemi sırasında Olimpiyat yapılması konusundaki endişelerini dile getirdiler. Kanadalı altın madalyalı olimpik binicilik sporcusu Eric Lamaze, dün yaptığı açıklamada sağlık sorunlarını öne sürerek Olimpiyat kadrosundan çekildiğini açıkladı. Lamaze son üç yıldır beyin tümörü tedavisi görmekteydi.

Japonya'da doktorlar olimpiyata karşı: İptal edin! İlginizi Çekebilir Japonya'da doktorlar olimpiyata karşı: İptal edin! Tokyo Olimpiyatları'nda corona tedbiri İlginizi Çekebilir Tokyo Olimpiyatları'nda corona tedbiri
ABD Altın beyin Corona hastane internet Japonya Olimpiyat Reuters Sağlık
Loading...