Gerçek Mo Farah İstanbul’da çıktı

Britanyalı ünlü atlet Mo Farah, çocuk yaşta zorla İngiltere'ye getirildiğini ve asıl isminin başka olduğunu açıklamıştı. Şok itirafın yankıları sürerken, gerçek Mo Farah'ın İstanbul'da yaşam savaşı verdiği öğrenildi.

Gerçek Mo Farah İstanbul’da çıktı

Somali asıllı Britanyalı Olimpiyat şampiyonu atlet Sir Mo Falah’ın, İngiltere’ye nasıl geldiği ile ilgili gerçek yıllar sonra ortaya çıkmıştı. Dört kez Olimpiyat şampiyonu Mo Farah’a adı verilen kişinin, İstanbul’da yoksul bir yaşam sürdüğü öğrenildi.

Daha önce yaptığı “Ailem mülteci olarak Britanya’ya geldi” şeklindeki açıklamasını değiştiren Mo Farah “Henüz 9 yaşında, hiç tanımadığım bir kadın tarafından İngiltere'ye getirildim. Herkes beni Mo Farah olarak tanıyor. Ben o değilim. Asıl adım Huseyin Abdi Kahin. Mo Farah ismi beni İngiltere'ye kaçıran kadın tarafından verildi” şeklinde itirafta bulunmuştu.

Olimpiyat şampiyonu 2017’de atletizmde kazandığı zaferlerle şövalye ilan edilirken, gerçek Mo Farah kısa bir süre önce göçmen yardım kuruluşunun günlük 2.70 sterlinlik kirayı karşılayamaması üzerine eski püskü bir odaya taşınmak zorunda kaldı. 39 yaşındaki Mohamed Farah, gününün çoğunu bir parkta sigara içerek ya da yol kenarında oturup Türk arkadaşlarının verdiği yemekleri yiyerek geçiriyor.

İki Mo Farah’ın dikkat çekici hikayesi, bu ayın başlarında ünlü sporcunun ev köleliği için Afrika’dan bir aile dostu tarafından İngiltere’ye kaçırıldığını anlattığı BBC belgeselinde gün yüzüne çıktı.

İstanbul’da yaşayan gerçek Mohamed Farah (Mo Farah)

ZENGİNLİK İÇİNDEKİ MO FARAH!

Olimpiyat efsanesi Farah’ı sekiz yaşındayken İngiltere’ye getiren Nimco Farah, Mohamed’in biyolojik annesi. Kölelik iddialarını kabul etmeyen Nimco’dan ayrıldıktan sonra, Mo’nun atletik becerileri geliştirildi. Londra 2012 ve Rio 2016’da 5 bin metre ve 10 bin metre yarışmalarında Olimpiyat zaferleri elde etti. Somali doğumlu sporcunun başarısı, hatırı sayılır bir zenginliğe yol açtı. Farah, eşi ve dört çocuğu, Güney-Batı Londra’da milyonlarca sterlinlik bir evde yaşıyor ve garajında servet değerinde arabaları var.

YURT ÜCRETİNİ ÖDEYEMİYOR

İki yıl önce Kenya’dan İstanbul’a gelen gerçek Mo Farah’ı, Daily Mail’den Abul Taher İstanbul’da buldu. Üniversite okumak için İstanbul’a gelen asıl Mo Farah’ın, ekonomik sıkıntı nedeniyle hayatını devam ettirmekte zorlandığı ortaya çıktı. İstanbul’da üniversitenin yurdunda kalan asıl Mo Farah’ın, kira yardımında bulunan vakfın iflas etmesinin ardından günlük 57 TL’lik yurt ücretini ödeyemediği için yurt odasından çıkarılmaya zorlandığı öğrenildi. Asıl Mo Farah’ın, okumak için geldiğini söylediği üniversite kayıtlarında ise ismine rastlanmadığı da ifade edildi.

KARNINI ZOR DOYURUYOR

Haberde, yıldız atlet ile aynı tarihte Somali’nin Mogadishu şehrinde dünyaya gelen gerçek Mo Farah’ın yaşamını devam ettirmekte zorlandığı belirtildi. 39 yaşındaki Mo Farah’ın zamanının büyük bölümünü parklarda vakit öldürerek geçirdiği, karnını ise Türk arkadaşlarının ısmarladığı yemekler sayesinde doyurduğu da haberde yer aldı.

Gerçek Mo Farah ile ilgili esnafla konuşan Abul Taher, İsmail isimli market sahibinin “Oldukça sessiz, sakin ve alçakgönüllü birisi… Lakabı ‘Muallim’. İngiltere’de ünlü bir atlete sonradan kendi isminin verildiğini biliyordu. Ancak ünlü atlet konuşana kadar kimseye anlatmadı” ifadelerini kullandı.

HİKAYESİNİ ANLATMAK İSTEMİYOR

BBC’deki belgeselde sporcu Farah ve gerçek Farah görüntülü olarak görüştürüldü. Olimpiyat efsanesi “İngiltere’ye gelmeni çok isterim. Bunu gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım” diyerek İstanbul’da yaşayan adaşını ülkeye davet etti.

İsmail, “Mohamed, birkaç ay önce Mo Farah’ın onunla temasa geçip onu İngiltere’ye götüreceğini söyleyene kadar oraya gitmeyi hiç istemedi. Şimdi gitmek istiyor” dedi.

Mohamed ile İstanbul’a ilk taşındığında, harap bir yurtta yaşayan başka bir arkadaşı Hassan, “Artık İngiltere’ye temelli taşınmaya hazırlanıyor” derken, belki de bu planları tehlikeye atmaktan korkan Mohamed, hikayesini anlatma tekliflerini reddediyor.

Mo Farah hakkında yıllar sonra ortaya çıkan gerçek İlginizi Çekebilir Mo Farah hakkında yıllar sonra ortaya çıkan gerçek
Loading...