Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda İngiltere-Almanya finalini rekor sayıda kişi izledi!

Kadınlar EURO 2022 finalinde Almanya'yı yenen İngiltere tarihi bir zafere imza atarken, hem tribünde hem de ekran başında izleyici rekorları kırıldı. Birleşik Krallık'ta yaşayan insanların yaklaşık üçte biri TV'de veya online olarak dev maçı izledi.

Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda İngiltere-Almanya finalini rekor sayıda kişi izledi!

Kadınlar EURO 2022 finalinde Almanya ile karşılaşan İngiltere, uzatmalarda bulduğu golle rakibini 2-1 mağlup etti ve tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu oldu. Daha önce bu turnuvada 8 kez final oynayan ve hepsini kazanan Almanya, Wembley Stadı’nda oynanan müthiş mücadelede sahadan boynu bükük ayrıldı.

Nefes kesen bir mücadeleye sahne olan maçı televizyondan 17.4 milyon kişi seyretti ve bu rakam rekor olarak kayıtlara geçti. Wembley’de 87 bin 192 kişinin biletli olarak izlediği maç, Birleşik Krallık’ta bir kadın futbol maçında şimdiye kadarki en yüksek seyirci kitlesini çekti. Ayrıca bu yıl şimdiye kadar en çok izlenen televizyon yayını oldu.

Televizyon izleyicisinin dışında 5.9 milyon kişi de online olarak izlerken, bu rakam İngiltere nüfusunun yaklaşık üçte birinin Pazar günü bu maçı seyrettiği anlamına geliyor. Wembley’deki 87 bin 192 kişilik kalabalık, aynı zamanda tarihteki herhangi bir Avrupa Şampiyonası maçına rekor katılım olarak kayıtlara geçti.

Turnuvanın açılış maçında İngiltere’nin Avusturya’yı 1-0 yendiği maçı 3.7 milyon kişi izlemiş ve bu en yüksek rakam olmuştu. Bu maçtan sonra turnuva boyunca televizyon izleme rakamları arttı. Kuzey İrlanda’yu 5-0 yendikleri maçı 3.4 milyon kişi, Norveç’i 8-0’la devirdikleri karşılaşmayı ise 4 milyon kişi izledi.

İngiltere’nin çeyrek finalde İspanya’yı uzatmalarda geçtiği maçı ise, 7.6 milyon kişi ekranlardan takip ederken, yarı finaldeki İsveç mücadelesini 9.3 milyon kişi seyretti.

Ancak finalde elde edilen 17.4 milyon kişilik rakam, tüm bunları gölgede bıraktı.

Almanya'yı yenen İngiltere şampiyon! | Avrupa Kadın Futbol Şampiyonası İlginizi Çekebilir Almanya'yı yenen İngiltere şampiyon! | Avrupa Kadın Futbol Şampiyonası
Loading...