Abdullah Avcı: Sörloth’u kim istemez

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, gelecek sezon şampiyonluk yarışının içinde olmak için sezon planlaması yaptıklarını söyledi. Avcı, Sörloth konusunda da "Kim istemez?" yanıtını verdi.

Abdullah Avcı: Sörloth’u kim istemez

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, sezonun tamamlanmasıyla birlikte bordo-mavili takımı takip eden basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Abdullah Avcı, bordo-mavili takımın eski golcüsü Sörloth ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Sörloth’u istemez miyim, devre arasında başkanla sohbet ederken ‘Oynamıyor gelsin, takımına yardımcı olsun’ demiştim. Buradan çıkmış buraya önemli katkılar sağlamış keşke olsa. O sürece bakacağız. Trondsen çalışıyor. Dün kadrodaydı. Bir yandan çekindim tekrar başa dönmeyelim diye çünkü bu süreci çalışarak geçirecekler. İlk defa dün koltukta oturdu. Şu anda hiçbir şey bilmiyorum. Bir kalitesi var. Cebimizde inşallah iyi bir joker çıkacak diye bekliyorum.”

Abdullah Avcı, Uğurcan Çakır’ın transfer olması halinde ise kaleci transferi yapacaklarını belirtti.

“Geldiğimiz nokta iyi ancak yeterli değil”

Abdullah Avcı, Trabzonspor’un başına geçtiği dönemden sonra gerçekleşen istatistikleri daha önce matematiksel olarak hesabının yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Ancak çok daha iyi organize olacağımızı düşündük. Bu oyuna hem sahanın içinde hem de sahanın dışında bir organizasyon olarak baktık. Yukarıya doğru çıkacağını düşünüyordum. Bugün 32 lig maçı oynadık. 65 puan almışız geldikten sonra. Çok karşılaştırma çok yapmak istemiyorum. Mevcut durumu değerlendirmek daha doğru. Ben çalıştırdığım takımlarda son 5 senesinde yarışan bir teknik adam olarak bu ortalamalarda şampiyon olan takımlar da oldu. Bunun içinde bir kupa da kazandık ayrıca. Baktığınızda kağıt üzerinde doğru duruyor. Bir takım verileri de bunun içine koyabiliriz. Her verimiz sahanın içindeki 68’e 105’de oynanan oyunla olan her verinin istatistikte yukarıya çıktığını, oranların çok detaylarına girmek istemiyorum, yüzde 10’lar, yüzde 20’lere kadar verilerin yukarı çıktığı durum var. Bu kulübün de bize sunduğu ve Trabzonspor’un genetiğinin yarışmak olduğu bir yerde bunu beraber oyuncu grubunun öğrenmeye açık uygulamak istediği, sahanın içinde taktiksel duruma bağlı adım adım gerçekleştirmek istedik. Geldiğimiz nokta iyi ancak yeterli değil. Bunun üzerine daha neler yapabiliriz konusunda çalışmalarımız bir yandan da devam edecek.”

“Nefes nefese yarışın içinde olduk”

Abdullah Avcı, şampiyonluk yarışının içinde mücadele devam ederken oyun anlayışında kontrolü ellerinde tutmaya çalışan taraf olduklarına ifade ederek şunları söyledi: “Çok arkadan gelip kaybetme durumunu oluşturmadan nefes nefes yarışın içinde olduk. Özellikle şunu ifade ettik, fırsat her zaman var bunu kaçırmadan devam etmemiz gerekiyor diye. Fenerbahçe maçını kaybettikten sonra zihinsel yorgunluklar olabiliyor. Kasımpaşa maçı ile tekrar ayağa kalkmak ve sonrasında Alanya maçını kaybetmek zihinsel yorgunluklar oluşturdu ister istemez. Bunun yanı sıra ligin en genç yaş ortalaması olan takım Trabzonspor. Altyapısından yetişmiş en fazla oyuncu oynatan Gençlerbirliği ile yine Trabzonspor. Bu ligde yarışmak zirvede olabilmek için deneyim de rekabet de yeterlilik de şart. Bunların zaman zaman eksikliklerini yaşadık. Ama bugün deplasmanda hiç kaybetmedik, toplamda 3 mağlubiyet aldık. Oynadığımız 32 müsabakada oyunun bütününde üstünlük vermeden zaman zaman verip zaman zaman alan ancak genelde oyunu hep elinde tutan bir Trabzonspor olduk. Bu bize ne getirecek nasıl yeterliliği daha yukarıya çekeceğiz. Bundan sonraki süreçlerimiz onunla ilgili olacak.”

“Altyapıyı dizayn ediyoruz”

“Özellikle geldiğimde ilk toplantıda verimli topraklardan bahsetmiştim” diyen Avcı, “Bugün itibariyle özellikle son 2 aydır altyapıyla ilgili verimli topraklar olabilir, oyuncu her zaman çıkabilir, Türkiye’nin her yerinde oyuncu vardır bu kaynaklardan çıkan oyuncular yurt dışına gitmiştir. Bundan sonra da olacaktır. Öncelikle yeni yapılan Özkan Sümer Akademimizin içini iyi bir şekilde dizayn etmeye daha verimli hale getirmeye çalışıyoruz. Teknolojinin, bilimin, ölçümlerin, departmanların profesyonelce olduğu bir akademi yapıp bu topraklardan gelen verimi artırmaya çalışıyoruz. Hızla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Onlar gidip geliyor biz gidiyoruz, yöneticilerimiz hızlı çalışmalar yapıyor. Sezon boyunca bütün materyallerden yararlanan bir altyapımızı oluşturacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“Abdulkadir Parmak keşke bizimle olsaydı”

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, kadro dışı bırakılan Abdulkadir Parmak’la ilgili olarak ise “Son maçlarda keşke Parmak da olsaydı, bu veri bizi birinci sıraya çıkartabilirdi. Parmak geldiğim günden itibaren devamlı oynadı. Kendisi de yaptığı hatayı biliyor. Benim oyuncuyla bir problemim olamaz. Esas olan Trabzonspor ve Trabzonspor kurumudur. Bununla ilgili kendisiyle de görüşme yaptık, kendisi de bunu talep etti, oturduk karşılıklı konuştuk. 15’i itibariyle tekrar düşünüp konuşup ne yapacağımıza karar veririz dedik. Oyuncunun dili, dini, ırkı, yerlisi, yabancısı yoktur. Özellikle burası için. Buranın ve yörenin bir insanı olduğum için. Hüseyin Türkmen de buranın değerli altyapısından yetişmiş oyuncularından bir tanesidir. Serkan için de aynısını söyledim. Lütfen bu topraklarda yetişenlere daha fazla sahip çıkalım. Bunun için de çalışmalarıyla, duygusuyla, ruhuyla, ekonomisiyle hep buraya katkı sağladılar. Ben de onları kullanmaktan ve bu kaynağı oluşturmaktan yanayım. Türkmen buranın değerli bir oyuncusu. Türkmen bizimle devam edecek. Umarım bunların sayısını daha fazla çoğaltırız” dedi.

“Trabzonspor nokta atışı yapmak zorunda”

Abdullah Avcı, Trabzonspor’un her zaman nokta atışı yapmak zorunda olduğunu belirterek, “3 tane kiralık oyuncumuz var. Kamil Ahmet ve Hosseini’nin sözleşmeleri bitiyor. Trabzonspor her atışını nokta atış yapmak zorunda. Biz şunu aldık, şu olmadı, bu kadar para harcadık durumlarının olmaması gerekiyor. Çok detaylı çalışmalar yapıyoruz. Başkan yöneticiler ben ve teknik heyet ve özellikle izleme komitesi ile her gün bir araya geliyorum. İhsan hoca buranın iyi bir hafızası, çok önemli çalışmaları var. Turgut hoca benimle altyapı arasında koordinasyonu sağlıyor. Bazı oyuncularla ilgili raporları aldık. Bazı oyuncularla yollarımızı ayıracağız, bazılarının önünü açacağız. Bizimle beraber devam edenler olacak, kiralık olarak gidenler olacak. 5 oyuncu söyledim, 3 tanesi kiralık, bunların bazılarının satın almalarının opsiyonlarının rakamları var. 2 tanesinin mukavelesi var 4 senede burada olan, bunların birçok boyutunu araştırıyorum. Oyuncularla en ufak bir problemimiz yok. Bir şeyleri bağlamadan daha iyisini nasıl yapabilirizin çalışmasını yapıyoruz aslında. Burası Trabzonspor herkes burada olmak ve oynamak istiyor. Onun için ben de en değerlisi hangisi en doğrusu hangisi ise ekip ve izleme komitesi ile beraber vereceğim kararla bunları yönetime sunuyorum. Kamil Ahmet ile Hosseini de bu beklemenin içinde olan oyuncular. Tercih kullanabilirlerse kullanırlar, saygı duyarım kullanmayacaklarsa değerlendirmesini ben kurum adına hangisi doğruysa, burada mı yoksa yollar mı ayrılacak, onun kararını vereceğim. Çünkü iletişim ve görüşme halinde olduğumuz oyuncular da var” açıklamasını yaptı.

Trabzonspor taraftarından Sudanlı çocuklara 61 forma İlginizi Çekebilir Trabzonspor taraftarından Sudanlı çocuklara 61 forma
Loading...