Danimarka-Finlandiya maçında Christian Eriksen’in kalbi durdu

Danimarka ile Finlandiya arasında oynanan EURO 2020 B Grubu maçında yıldız futbolcu Christian Eriksen'in kalbi durdu. UEFA ve Danimarka Futbol Federasyonu yıldız futbolcunun sağlık durumu hakkında ilk açıklamayı yaptı. Karşılaşma daha sonra TSİ 21:30'da kaldığı yerden devam etti.

Danimarka-Finlandiya maçında Christian Eriksen’in kalbi durdu

Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) B Grubu maçında Danimarka, Finlandiya ile karşı karşıya geldi. Karşılaşmada bir anda yere yığılan Danimarka’nın yıldız futbolcusu Christian Eriksen’in kalbi durdu.

Maçta 43. dakika oynanırken gelişen Danimarka atağında Christian Eriksen, taç çizgisine yakın bir yerde bir anda yere yığıldı. Mücadelenin hakemi oyunu durdurarak futbolcunun yanına koştu ve hemen sağlık ekiplerini sahaya davet etti. 15 saniye içinde Christian Eriksen’in yanına gelen sağlık ekibi, oyuncuya kalp masajı yapmaya başladı. Öte yandan takım arkadaşları da 29 yaşındaki futbolcunun etrafında bir çember oluşturdu.

Bir anda yere yığılan Eriksen’e ilk müdahale sağlık ekipleri tarafından yapıldı. Fotoğraf: Reuters

Tüm futbolcuların ve sporseverlerin gergin bir bekleyişe geçtiği olay sonrası Christian Eriksen’e yaklaşık 15 dakika kalp masajı yapıldı. Yıldız futbolcu daha sonra sedye ile oyun alanının dışına taşındı. Eriksen’in sedyede kendisine gelmiş görüntüsü yüreklere su serpti. Eriksen’e kalp masajı yapıldığı sırada tribünlerdeki Finlandiyalı taraftarların “Christian”, Danimarkalı taraftarların ise “Eriksen” şeklinde tezahürat yaparak yıldız futbolcuya destek verdikleri gözlendi.

Eriksen sedyeyle oyun alanının dışına taşındı. Fotoğraf: Reuters

UEFA VE DANİMARKA FUTBOL FEDERASYONU’NDAN AÇIKLAMA

Christian Eriksen’in uzun süre yerde kalması tüm futbolcuların ve tribündeki seyircilerin gözyaşlarına boğulmasına neden oldu. UEFA, maçın ertelendiğini duyurdu. UEFA’nın konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kopenhag’daki UEFA EURO 2020 maçı, tıbbi bir acil durum nedeniyle askıya alındı” denildi.

Açıklamanın devamında “Danimarkalı oyuncu Christian Eriksen’in sağlık durumu nedeniyle iki takım yetkilileri ve maçın hakemleri ile acil toplantı yapıldı. Hastaneye kaldırılan futbolcunun sağlık durumu stabil” ifadelerine yer verildi.

Danimarka Futbol Federasyonu ise Eriksen’in durumu hakkında “Eriksen uyandı. Bilinci açık. Hastanede tetkikleri sürüyor” açıklamasında bulundu. Karşılaşma TSİ 21.30’da kaldığı yerden devam etti. UEFA’nın futbolcular, teknik heyet ve hakemlerle yaptığı görüşme sonrası, futbolculardan maçın devam edilmesi şeklinde gelen talep doğrultusunda bu kararın alındığı öğrenildi.

Eriksen’in sevgilisi Sabrina Kvist gözyaşlarına boğuldu. Fotoğraf: Reuters

Tüm dünyayı büyük üzüntüye boğan olayda Christian Eriksen’in sevgilisi Sabrina Kvist adeta yıkıldı. Sabrina Kvist’e ilk teselli, Danimarka Milli Takımı Kaptanı Simon Kjaer ve kaleci Kasper Schmeichel’dan geldi.

DUALAR ERIKSEN İÇİN

Üzücü olay nedeniyle yarıda kalan maç yeniden başlarken spor camiasından Christian Eriksen için mesajlar paylaşıldı.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, UEFA’nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Christian’ın bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyorum. Tanrıya ailesine güç vermesi için dua ediyorum. Böyle zamanlarda futbol ailesinin birliği o kadar güçlüdür ki o ve ailesi, herkesin iyi dilekleri ve dualarını yanlarında taşır. İki takımın taraftarlarının da onun adını haykırdığını duydum. Futbol güzel, Christian da bu oyunu güzel oynuyor” ifadelerini kullandı.

Eriksen’in formasını giydiği İtalya’nın Inter ve Milan kulüpleri ile birçok takım da mesajlarıyla oyuncuya destek verdi.

Türkiye A Milli Takımı oyuncuları ile Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe de sosyal medya paylaşımlarında Christian Eriksen’e geçmiş olsun dileklerini iletti, duaların kendisiyle olduğunu vurguladı.

Futbolcular gibi maçı tribünden izleyen taraftarlar da gözyaşlarına boğuldu. Fotoğraf: Reuters

Loading...