Fenerbahçe gurbetçinin makus talihini yendi

UEFA Avrupa Ligi D Grubu'nda Eintracht Frankfurt ile karşılaşan Fenerbahçe'yi yerinde takip eden Ali Gülen'in gözlemleri ve maç analizi...

Fenerbahçe gurbetçinin makus talihini yendi

FENERBAHÇE ile Eintracht Frankfurt aynı gruba düştüğünde, başta Almanya olmak üzere Avrupa'daki Türkler'i büyük heyecan sardı. Son ayların en büyük konusu buydu. İşyerlerinde Almanlar'la Türkler, Türk- Alman komşular bunu konuşuyordu. Türkler'de gizli bir “Acaba yine kötü mü biter? Almanlar'a rezil olur muyuz?” korkusu vardı.

ALMAN disipliniyle örülü, sert ve kaliteli Bundesliga'nın son bir kaç yıl üst sıraları zorlayan takımıyla eşleşmek düşündürüyordu. Ancak dün akşam Türkler'in “Avrupa fobisi” gitti. Yerine, Bundesliga'nın genç ve yenilenmiş ekibiyle dişe diş mücadele eden Fenerbahçe'nin yarattığı olumlu hava geldi.

ÖYLE ki, Fenerbahçe Frankfurt'a karşı sadece bir futbol maçı oynamıyor, aynı zamanda binlerce gurbetçinin yüreğine de su serpiyordu. Çılgın ve hatta, bu yıl “UEFA'nın en iyi koreografi yaratan taraftar” unvanını almayı planlayan “kartal simgeli” Frankfurt, sessizliğe
büründü. Eintracht taraftarlarının arasına giren Fenerbahçeliler, dört ve hatta beş tribün bölümünü dolduran taraftar mutluydu. İşyerlerindeki Alman arkadaşlarına anlatacak, onların karşısında gururlanacak bir mücadele izliyorlardı. Dünkü Fenerbahçe onların başını önüne eğdirmedi ve hatta göğüslerini kabarttı.

YEBOAH'I SAHADAN SİLENLER GİBİ…

Bir dönemler yıldızı parlayan Yeboah'lı Frankfurt'u perişan eden Galatasaray gibi bir Fenerbahçe vardı. O maçta Tugay, Yeboah'ı sahadan silmişti. Bu maçta da, sol kanatta Mesut-Ferdi ikilisi Frankfurt'u salladı da salladı. Eintracht Frankfurt'un 41. dakikada golü gelene
kadar, tribünlerin üstünü de Fenerbahçe'ydi. Avrupalı Türk'ü gururlandıran bu futbol umut vaat ediyor. Türk bayrakları, Fenerbahçe formaları, atkıları, Atatürk posterleri ile gelen binlerce Türk, dün akşam Deutsche Bank Park Stadı'ndan bu nedenlerle mutlu ayrıldı.

SKOR ne olursa olsun, bir Bundesliga takımı kadar koşan, onun kadar mücadele eden ve hatta zaman zaman öne geçen Fenerbahçe'yi yıllardır herkes özlemişti. Dün akşamın özeti, bu Fenerbahçe'nin sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da çok işler yapabileceği. Bundesliga'ya koysan ilk 5'i zorlayacak bu Fener, gönüllerin kazananı… Azılı taraftarıyla ünlü Eintracht Frankfurt, misafir ettiği Kanarya karşısında kontratak oynuyorsa, gençlik aşısı tutmuş demektir.