Fenerbahçe Kulübü, Vladimir Putin tezahüratı hakkında açıklama yaptı

Fenerbahçe Kulübü, Dinamo Kiev maçında sarı lacivertli taraftarların yaptığı 'Vladimir Putin' tezahüratı hakkında açıklama yayınladı.

Fenerbahçe Kulübü, Vladimir Putin tezahüratı hakkında açıklama yaptı

Dinamo Kiev’in Fenerbahçe maçında attığı golden sonra sarı lacivertli tribünleri kışkırttığına dikkat çeken Fenerbahçe Kulübü, sebebi her ne olursa olsun tribünlerden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin lehine yapılan tezahüratı kabul etmediklerini açıkladı.

Fenerbahçe Kulübü’nden yapılan açıklamada, “Kulübümüzün duruşunu ve değerlerini asla temsil etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza mal edilmesi ve kulübümüze sorumluluk atfedilmesi de adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir” denildi.

Öte yandan tartışmaların siyasi zemine çekilmesini de eleştiren Fenerbahçe Kulübü, “Bu konu üzerinden hem ülkemizin hem de kulübümüzün töhmet altında bırakılmasını, yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde gündem yapılmaya çalışılmasını ve konunun siyasetle ilişkilendirilmesini kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Fenerbahçe taraftarının yaptığı ‘Vladimir Putin’ tezahüratıyla ilgili olarak Fenerbahçe Kulübü’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“BUNU SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUZ”

“UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda sahamızda oynanan Dynamo Kyiv maçında, rakip takımın golünden sonra tribünlerin bir bölümünden duyulan; kulübümüzü temsil etmeyen, kulübümüzün kurumsal duruşunu hiçbir şekilde yansıtmayan bir söyleme karşı bu açıklamayı yapıyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak etki alanımızla her daim hem ülkemizde hem de dünyada toplumsal ve insani konularda farkındalık yaratmaya özen gösteriyor; bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz.”

“SAVAŞ KORKAKLIKTIR”

“Kulübümüz savaş sürecinin başlangıcı olan 24 Şubat 2022 tarihinde bu sürece dair tepki veren ilk kulüp olmuştur. Tüm resmi mecralarımız aracılığı ile dile getirdiğimiz mesajımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Savaş; yüreklilik değil, korkaklıktır! #SavaşaHayır”

“TAVRIMIZ KAMUOYUNUN MALUMUDUR”

Ayrıca bu hassasiyetimizin en büyük örneklerinden bir diğeri de; Ukrayna'da barışa dikkat çekmek ve maddi-manevi katkı sağlamak amacıyla ‘Barış İçin Futbol’ diyerek Shakhtar Donetsk ile Nisan ayında sahamızda oynadığımız dostluk maçı ve Shaktar Donetsk takımını her konuda yanlarında olarak günler boyunca ülkemizde ağırlamamızdır. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bu konudaki duruşumuz ve sürecin ilk gününden itibaren tavrımız tüm kamuoyunun malumudur.”

“SADECE 20 SANİYE SÜREN REAKSİYON”

“Dünkü maçın 58. dakikasında rakip takımın bazı oyuncularının, özellikle geçmişte ülkemizde bir takımda forma giyen yedek kalecilerinin gol sonrası sergilemiş olduğu abartılı hareketler, tribünlerin bir bölümünün galeyana gelmesine ve 120 dakika süren maç içerisinde sadece 20 saniye süren bir reaksiyona sebebiyet vermiştir.”

“REAKSİYONU KABUL ETMİYORUZ”

“Sebebi her ne olursa olsun tribünlerimizin bir bölümünden yükselen reaksiyonu Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kesinlikle kabul etmiyoruz. Kulübümüzün duruşunu ve değerlerini asla temsil etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza mal edilmesi ve kulübümüze sorumluluk atfedilmesi de adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir.”

“SİYASETLE İLİŞKİLENDİRİLMESİNİ KINIYORUZ”

“Geldiğimiz noktada; bu konu üzerinden hem ülkemizin hem de kulübümüzün töhmet altında bırakılmasını, yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde gündem yapılmaya çalışılmasını ve konunun siyasetle ilişkilendirilmesini kınıyoruz. Bu gündem vesilesiyle Fenerbahçe Spor Kulübü olarak spor ve siyasetin birbirinden her zaman ayrı tutulması gerektiği noktasındaki duruşumuzu bir kez daha tüm kamuoyuna hatırlatıyoruz.”

Ukrayna cephesinden gündem yaratan 'Putin tezahüratları' için açıklama İlginizi Çekebilir Ukrayna cephesinden gündem yaratan 'Putin tezahüratları' için açıklama Şekip Mosturoğlu: Putin tezahüratında ırkçı veya kötü söylem yok İlginizi Çekebilir Şekip Mosturoğlu: Putin tezahüratında ırkçı veya kötü söylem yok Uğur Dündar'dan Putin tezahüratı açıklaması İlginizi Çekebilir Uğur Dündar'dan Putin tezahüratı açıklaması
Loading...