Sözcü Plus Giriş

Fenerbahçe, Mustafa Cengiz’e Bedri Baykam ile cevap verdi

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki 1959'dan önceki şampiyonluklar için polemik bitmiyor! Sarı-lacivertliler, Bedri Baykam'ın açıklamalarını siteden yayınlayıp, daha önce TFF'ye yapılan başvurunun kulüpten değil kişisel olarak yapıldığını belirtti.

Güncellenme: 13:26, 03/04/2021
Fenerbahçe, Mustafa Cengiz’e Bedri Baykam ile cevap verdi

Fenerbahçe Kulübü, bugün Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamalarda yine gazetemize konuşan Bedri Baykam’ın sözlerini örnek göstererek soruya cevap verdi.

Sarı-lacivertli kulüp, resmi siteden yaptığı açıklamada Baykam’ın sözlerini yazılı metinle paylaşırken, Twitter’da da videolu açıklamasına yer verildi. Ressam Bedri Bayram, “Daha önce Fenerbahçe Kulübü müracaat etmedi, biz kişisel olarak ettik ve bu müracaatta bizi ‘futbol ailesinin dışındasınız’ diye değerlendirme dışında tuttuklarını yazılı olarak bize bildirdiler” dedi.

İlginizi ÇekebilirBir varmış bir yokmuş! Fenerbahçe ile Galatasaray'ın 28 şampiyonluk kapışmasıBir varmış bir yokmuş! Fenerbahçe ile Galatasaray'ın 28 şampiyonluk kapışması

İŞTE FENERBAHÇE’NİN AÇIKLAMA METNİ

“FBTV yorumcularından Ressam Bedri Baykam, 1959 öncesi Türkiye Şampiyonluklarımızla ilgili Fenerbahçe Spor Kulübü’nün daha önce başvuru yaptığı ve bu başvurunun TFF tarafından reddedildiği yalanını kendi yaptıkları bireysel başvuruyu anlatarak ve TFF’den gelen cevabı okuyarak ifşa etti.

Baykam, Ferruh Tanay’la birlikte yaptıkları bireysel başvuruya bile TFF’den ret cevabı gelmediğini, başvurularının ‘Futbol Ailesinin Mensubu Olmamaları’ nedeniyle değerlendirilmeye alınmadığını söyledi.

Baykam, 1959 öncesi Türkiye şampiyonlukları konusunda yaptıkları bireysel başvuruyla ilgili “Daha önce Fenerbahçe Kulübü müracaat etmedi, biz kişisel olarak ettik ve bu müracaatta bizi ‘futbol ailesinin dışındasınız’ diye değerlendirme dışında tuttuklarını yazılı olarak bize bildirdiler.” dedi.

FBTV’ye konuşan Bedri Baykam, “2014’te Ferruh Tanay’la beraber, biz bireysel olarak, hiç kulüple ilgili olmadan, Fenerbahçe adına değil, biz kendimiz adına bunu federasyonun gündemine getirdik ve bu yazıyı 7 Ocak 2014 tarihinde federasyona sunduk, 7 Ocak 2014’te gelen evrak 484 numarasıyla kaydettiler ve bu talebimizi aldılar.” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirFenerbahçe ile Galatasaray arasında yıldız savaşlarıFenerbahçe ile Galatasaray arasında yıldız savaşları

Bireysel müracaatlarının bir-bir buçuk yıl federasyonda kaldığını söyleyen Baykam, kendilerine verilen resmi cevabı okudu: “10 Ağustos 2015’te bize Kadir Kardaş imzasıyla futbol federasyonundan bir yanıt geldi. Bu yanıtta ‘İlgili yazılardaki talebiniz 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında bir bilgi ve belge talebi niteliği taşımadığından ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun faaliyetlerinin yönetimine ilişkin talepte bulunmaya hakkı olan bir Futbol Ailesi Mensubu olmamanız nedeniyle talebinizin değerlendirilmeye alınmadığını bilgilerinize sunarız’ deniyordu.”

Bedri Baykam sözlerine şöyle devam etti: “Halbuki son 2 haftada ortada gezen cümlelere baktığınız zaman sanki Fenerbahçe daha önce müracaat yapmış ve reddedilmiş gibi sahte bir dedikodu etrafa yayılıyor.”

Bedri Baykam ve Ferruh Tanay’ın ortak bireysel başvurusuna, TFF’den gelen cevapta başvurularının daha önce alınmış bir karara atıf yapılarak reddedilmemesi 1959 öncesi şampiyonluklar konusunda daha önce verilmiş bir ret kararı olmadığını da gösterdi. Böylece Galatasaray Divan Kurulu Üyesi, eski Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan’ın 2000’li yılların başında konuyla ilgili bir ret kararı olduğu iddiası da bir kez daha boşa çıkmış oldu.”