Sözcü Plus Giriş

Fenerbahçe’de tepki dinmiyor: 9 saniyelik orta oyunu

Fenerbahçe, dün oynanan Antalyaspor maçında iptal edilen penaltı kararıyla ilgili '9 saniyelik orta oyunu' şeklinde bir paylaşım yaptı.

Güncellenme: 22:14, 05/03/2021
Fenerbahçe’de tepki dinmiyor: 9 saniyelik orta oyunu

Fenerbahçe, Süper Lig’de oynanan Antalyaspor maçında VAR kararıyla iptal edilen penaltı pozisyonu ile alakalı kulübün resmi internet sitesinden açıklama yaptı.

Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Selahattin Baki konuyla ilgili şu noktalara değindi:

“Futbol Takımımızın dün akşam oynadığı Antalyaspor maçının 90+2. dakikasında lehimize verilen penaltı pozisyonunun, VAR incelemesi ile iptal edildiği tüm kamuoyunun malumudur.

Oyuncumuz Pelkas'ın topu rakipten kurtardıktan sonra topa dokunamayan rakip futbolcunun ilk hamlede dizi ile oyuncumuzun dizine yaptığı temas görüntülerce sabittir.

Durum bu şekilde net ve pozisyonda açık bir temas var iken pozisyonun sadece ve sadece 9 (DOKUZ) saniyede incelenerek penaltının iptal edilmesi sadece Türk futbolu için değil dünya futbolundaki VAR sisteminin kullanımı açısından da tam anlamıyla skandaldır.

Ancak söz konusu Fenerbahçe olduğunda ortaya konan bu skandallar Türk futbol dinamikleri için gayet doğal ve olağandır.

Fenerbahçe'nin attığı gollerin 4 dakika 17 saniye boyunca VAR'da incelenip, herhangi bir kaçış ya da açık nokta aranması hafızalara kazınmışken;

Lehimize verilmiş, ilk olarak gerçekleşen diz temasının açıkça ortada olduğu penaltı pozisyonunun; sadece ve sadece 9 (DOKUZ) saniyede, pozisyonun kesinlikle net ve açık gözükmediği üst ve tek açıdan incelenip, en net izlenebileceği diğer açılar göz önüne alınmayarak yangından mal kaçırırcasına iptal edilmesi, gerçek amaç ve misyonu net şekilde ortaya koymuştur.

Maçın orta hakemi penaltıyı incelemesi ve hakkıyla karar vermesi için değil, direkt iptal etmesi için VAR ekranına çağrılmış ve tek açıdan inceleme yaptırılarak, asıl amaç olan penaltı iptali usule uydurularak 9 (DOKUZ) saniyelik tek açıdan inceleme sonunda penaltı iptali gerçekleşmiştir.

Tüm bunların yanında;

Rakibimizin attığı gol öncesinde topun oyun alanı dışına çıkmış olduğu ve hakemler tarafından devam kararı verildiği de görüntülerce sabittir.

Oyuncumuz Mesut Özil'e 65. dakikada yapılan ve kendisini haftalarca sahalardan uzak tutacak şekilde sakatlayan pozisyonda sarı kartı bulunan rakip oyuncuya oyundan atılmasına neden olacak ikinci sarı kart da gösterilmemiştir.

Dün hakemler hem Takımımız hem de rakip takımın pozisyonlarında üst üste yaptıkları hatalarla maçın gidişatına ve sonucuna direkt etki etmişlerdir.

Özetle Türk futbolu, etki altındaki Türk hakemleri ve VAR sistemi eliyle açık operasyona uğramakta;

Bu operasyondan yıllardır olduğu gibi en ağır yarayı alan yine Fenerbahçe olmaktadır.

Tüm bunlara rağmen; yapılan her türlü saha içi, saha dışı operasyonlara ve algı çalışmalarına rağmen kalan 13 haftada camia olarak omuz omuza kenetlenerek, sakat ve cezalı futbolcularımızın da kadroya katılmasıyla, hedefimize ve zafere ulaşacağımıza inancımız tamdır.”

“FENERBAHÇE NASIL İYİ NİYET GÖSTERSİN?”

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sipahioğlu da, TRT Spor’a yaptığı açıklamada Antalyaspor maçında verilmeyen penaltıya tepki gösterdi.

Penaltının 9 saniye incelendikten sonra iptal edildiğine vurgu yapan Sipahioğlu şu ifadeleri kullandı:

“3 Temmuz’da FETÖ’nün, 15 Temmuz saldırısının ardından gerçekleştirdiği en büyük kumpası yaşadı Fenerbahçe. Bu kumpas sonucunda hangi takımın zirveden en dibe geldiği, hangi takımın da dipten zirveye geldiği ortadadır Sezon başından beri ‘Rıdvan Dilmen Sezonu’ diye algı yaptılar. Serdar Tatlı’yı MHK’ya sanki biz getirmişiz gibi algı yapıldı. Bu tiyatronun tek adı ‘Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır’ cümlesidir. 4 dakika 17 saniye bizim golümüz incelendi ya… Dün akşam gri diyebileceğimiz pozisyonu tek açıdan ve 9 saniyede yangından mal kaçırır gibi iptal ettiler. Sonra da bizden iyi niyet bekliyorlar. Fenerbahçe nasıl iyi niyet göstersin? PFDK, dirsek atıp kırmızı kart gören bir oyuncuya sadece 1 maç ceza verdi. Bunu verebiliyorsa, Türk futbolu sadece bağırma, çağırma ve algılarla yönetiliyordur.”

Pozisyonun izlenme süresinin de altını çizen Sipahioğlu “Ülkemizi tırnak içinde ‘kirli’ gündemlerle meşgul etmek istemiyoruz ama Fenerbahçe’yi hedef alan demeçler oldu. Penaltının yangından mal kaçırır gibi iptal edilmesi belki dünya rekorudur. Hakem hataları olmasa, şu anda liderlik koltuğunda Fenerbahçe olurdu. Fenerbahçe Spor Kulübü 2011’den beri son 10 senede sadece bir kez şampiyon olmuştur. Diğer camialar utanmadan hala adalet diye çığırtkanlık yapıyorlar” dedi.

İlginizi ÇekebilirFenerbahçe'nin Kadıköy krizi bitmiyorFenerbahçe'nin Kadıköy krizi bitmiyor
Yayınlanma Tarihi:17:56,