Sözcü Plus Giriş

Fenerbahçe’nin ‘futbolda şike kumpası’ davası Avrupa manşetlerinde

FETÖ "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle 88 sanığın yargılandığı davada açıklanan kararlar Avrupa basınında da geniş yer buldu.

Güncellenme: 10:58, 05/06/2021
Fenerbahçe’nin ‘futbolda şike kumpası’ davası Avrupa manşetlerinde

Dünyanın önde gelen basın kuruluşları Reuters, ESPN, De Telegraaf, Der Spiegel, L'Equipe Fenerbahçe'ye yapılan kumpasın davasında bin yıllık hapis cezaları çıkmasını öne çıkardı.

İngiliz haber ajansı Reuters, “Türk mahkemesi, Fenerbahçe davasında bin yıllık cezalar verdi” başlığıyla verdiği haberde Fenerbahçe'nin daha önce ceza aldığı davanın, savcıların kumpas kurulduğunu ifade etmesi üzerine yeniden açıldığını belirtti. Reuters, mahkemenin kararına göre, sözde şike suçlamalarının FETÖ ile bağlantılı savcılar tarafından yapıldığını yazdı. Reuters, Başkanımız Ali Koç'un maddi ve manevi olarak tazminat talebine de haberinde yer verdi.

Amerikan spor haber sitesi ESPN, ‘Fenerbahçe davasında komploya karşı bin yıllık hapis cezalarının' verildiğini yazarken, Fenerbahçe'nin daha önce ceza aldığı davanın hakimleri ve savcılarının ülke dışına kaçmış olduğunu ifade etti.

İlginizi ÇekebilirAli Koç: Türkiye Cumhuriyeti, bir kişi kalmayana kadar bu işi temizlemelidirAli Koç: Türkiye Cumhuriyeti, bir kişi kalmayana kadar bu işi temizlemelidir

Hollanda basınından De Telegraaf, “Fenerbahçe Kulübü'ne kurulan kumpasa uzun hapis cezaları çıktı” başlığıyla tarihi günü duyurdu.

Alman dergisi Der Spiegel, Fenerbahçemize kurulan Kumpas'ın Davası'nın sonucuna göre bunu yapanların FETÖ'ye bağlı olduğunu, Fenerbahçe'ye ve Başkan Aziz Yıldırım'a zarar vermek üzere bir araya gelmiş olduklarını yazdı. Spiegel, Fenerbahçe'nin bu dönemde mali açıdan krize girdiğini de aktardı.

Fransız gazetesi L'Equipe, “Türkiye'de sahte şike suçlamalarına müebbet hapis cezaları çıktı” başlıklı haberde “2011'de Türk futbolunu sarsan ve Fenerbahçe'yi de içeren sahte şike suçlamalarının davasında 3 kişi, toplam 2 bin yıla varan hapis cezalarına çarptırıldı” ifadelerini kullandı. Sürecin Fenerbahçe taraftarları için bir travma olduğunu yazan L'Equipe, Başkan Ali Koç'un “Hukuki sonuçlar ne olursa olsun Fenerbahçe'ye yaşatılanlar, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ve milyonlarca taraftarının bu uzun süreçte yaşadıkları hiçbir kelimeyle, hiçbir hukuki sonuçla karşılanamaz, ölçülemez” şeklindeki sözlerine de yer verdi.

Yayınlanma Tarihi:10:57,