Sözcü Plus Giriş

Galatasaray Yönetim Kurulu’ndan Divan Kurulu’na çağrı

Galatasaray Kulübü resmi internet sitesinden bir açıklama yaparak Divan Kurulu Başkanlığı’nın yönetim kurulunun kararına uygun olarak hareket etmesini ve belirlenen seçim tarihlerine göre görevini yerine getirmesini istedi.

Güncellenme: 13:45, 07/05/2021
Galatasaray Yönetim Kurulu’ndan Divan Kurulu’na çağrı

Galatasaray Kulübü’nde seçimli olağan genel kurulun ileri bir tarihe ertelenmesi ve en geç haziran ayında yapılmasının planlanması sonra yaşanan kargaşada dün Divan Kurulu’nun yaptığı açıklamalara yönetim kurulundan cevap geldi. İşte sarı kırmızılı kulüpten genel kurul ile ilgili yapılan açıklama:

’22/29 MAYIS’TA YAPILMASININ MÜMKÜN OLMADIĞI…’

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanlığı tarafından açıklanan 6 Mayıs 2021 tarihli yazıda, Yönetim Kurulumuzun 05.05.2021 tarihinde kulübümüzün web sayfasında ilan edilen “Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı İptali Hakkında” başlıklı yazısına atıf yapılarak, tüzüğümüzün 61. Maddesi uyarınca seçim sürecinin Divan Kurulu tarafından yürütülmesi gerektiği ve idari otoriteler tarafından 17 Mayıs 2021 tarihi sonrası için henüz herhangi bir karar verilmediği ve bu nedenle 22/29 Mayıs 2021 tarihlerinde seçim toplantılarının yapılmasının mümkün olmadığını ileri sürmenin hukuken mümkün olmadığı belirtilerek, 07.05.2021 günü saat 18.00'e kadar başvurmayı düşünen adayların hak kaybına uğramaması adına tüzüğümüzün 61. Maddesi çerçevesinde seçim sürecine devam edileceği ileri sürülmüştür.

Tüzüğümüzün 99. Maddesine göre Divan Kurulu, kulübümüzün en yüksek danışma kuruludur. Yine tüzüğümüzün 99.2 Maddesine göre ise Divan Kurulu'nun asli görevi, Yönetim Kurulu'nun her türlü etkinlik ve tasarruflarını izlemek, Yönetim Kurulu'ndan bilgi istemek, gerek gördüğünde inceleme yapmak ve gerekirse bu incelemelerin sonuçlarını görüşleri ile birlikte Yönetim Kurulu'na bildirmektir. Buna göre Divan Kurulu'nun, Yönetim Kurulu tarafından alınmış olan bir kararı yok sayması ve/veya Yönetim Kurulu tarafından alınan bir kararın hilafına hareket edeceğini açıklaması tüzüğümüzün amir hükümlerine aleni aykırılık teşkil etmektedir.

İlginizi ÇekebilirGalatasaray Başkan Adayı Elmas: Bu seçim 29 Mayıs'ta olacakGalatasaray Başkan Adayı Elmas: Bu seçim 29 Mayıs'ta olacak

Yönetim Kurulumuz tarafından alınan Seçimli Genel Kurul Toplantısı'nın iptaline dair karar, seçimin meşruiyetini gölgelememek bilakis ilerleyen günlerde seçimin düzenli ve sağlıklı bir biçimde ve dürüstlük ilkesine uygun olarak yapılabilmesini tesis etmek amacıyla alınmış olup, bu kararın gerekçeleri tüm ayrıntılarıyla 05.05.2021 tarihinde kulübümüzün web sayfasında ilan edilen yazıda açıklanmıştır.

Bu nedenle, Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanlığı'nın, Yönetim Kurulumuz tarafından alınmış olan 05.05.2021 tarihli karara uygun olarak hareket etmesi ve tüzüğümüzün 61. Maddesinde kendilerine atfedilen seçim sürecini yürütme görevini, idari otoriteler tarafından 17 Mayıs 2021 tarihinde açıklanacak olan idari tedbirlere göre Yönetim Kurulumuz tarafından belirlenecek olan yeni seçim tarihlerine göre yerine getirmesi gerektiğini saygıyla arz ederiz.

Saygıdeğer Genel Kurul Üyelerimize duyurulur.
Galatasaray Spor Kulübü