Galatasaray’a Yunanistan’da skandal tavır

Yunanistan'a hazırlık maçı için giden Galatasaray kafilesinin İstanbul'da yaptığı PCR testleri, Yunan yetkililer tarafından kabul görmedi. Sarı-kırmızılı kafile, yaklaşık 2 saat havalimanında bekledikten sonra İstanbul'a dönme kararı aldı. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu ile Galatasaray Kulübü'nden açıklama geldi.

Galatasaray’a Yunanistan’da skandal tavır

Olympiakos ile hazırlık maçı oynamak için Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giden Galatasaray’a havalimanında ilginç tavır sergilendi!

Tüm takımın aşı yaptırmış olmasına ve İstanbul’da PCR testi yapılmış olmasına rağmen sonuçları geçerli sayılmadı. Havalimanında yaklaşık 2 saat bekletilen Galatasaray kafilesi için yeni PCR testleri istendi. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Yunan yetkililerinin havalimanındaki bu şok tavrına büyük tepki gösterdi.

Fatih Terim: Bunlara boyun eğecek insanlar değiliz, kulüp değiliz İlginizi Çekebilir Fatih Terim: Bunlara boyun eğecek insanlar değiliz, kulüp değiliz

Yaklaşık iki saatlik bir süre havalimanında bekletildikten sonra sorunun hiçbir şekilde çözülememesinden dolayı sarı-kırmızılı kafile İstanbul'a dönüş işlemlerini başlattı. Galatasaray kafilesi saat 23.30’da İstanbul’a iniş yaptı.

BURAK ELMAS: ÜLKEMİZ ADINA ÖZÜR BEKLİYORUZ

Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, resmi siteden yapılan açıklamanın ardından Twitter hesabı aracılığıyla Yunanistan’dan özür beklediklerini açıkladı. Elmas, “Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz” şeklinde tweet attı.

Yunanistan'a siyasilerden art arda tepkiler İlginizi Çekebilir Yunanistan'a siyasilerden art arda tepkiler

BAKANLIK, GALATASARAY KAFİLESİNİ ARADI

SÖZCÜ’nün belirttiği gibi; Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı, Galatasaray kafilesini arayıp durum hakkında bilgi aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasaoğlu, Twitter hesabından açıklama yaparak, “Hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray Spor Kulübü'müzün karşılaştığı tutum üzerine kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim. Galatasaray’ıın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

GALATASARAY’DAN YAPILAN BİLGİLENDİRME ŞU ŞEKİLDE;

“Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina’da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz.

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa’da Türkiye’yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.

Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.

Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TFF’DEN AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu da Yunanistan’ın skandal tavrı hakkında resmi siteden bir açıklama yaptı;

“Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray kafilesinin istenen tüm prosedürleri yerine getirmesine rağmen Atina’ya indikten sonra karşılaştığı davranışlar kabul edilemez.

Yunan makamlarının sporun ruhuna yakışmayan bu tutumunu kınıyor, Galatasaray Spor Kulübümüzün yanında olduğumuzu belirtiyoruz.”