Galatasaray’da Erden Timur’dan transfer eleştirilerine yanıt: İnsanın deli, aptal olması lazım

Galatasaray Sportif A. Ş. Başkan Vekili Erden Timur, Avusturya kampında tranasfer gündemine ilişkin açıklamalar yaptı.

Galatasaray’ın transferleri sonlandırmada geciktiği eleştirilerine yanıt veren Sportif A. Ş. Başkan Vekili Erden Timur, son gelişmelere dair açıklamalar yaptı.

Teknik Direktör Okan Buruk ile birlikte titiz bir çalışma yaptıklarını söyleyen Timur, “İlk transfer listesinin tamamlanması 6-7 Ağustos’lar hatta daha sonrası da var. O saatten sonra çalışılıyor. Bundan önce çalışılması imkansız. 5-6 Ağustos’tan 1 hafta sonra gecikildi deniyordu” ifadelerini kullandı.

6 numara ve 10 numara için bazı kriterler belirlediklerini söyleyen Erden Timur, “Okan Hoca’nın çok net 6 numara tanımı var. Böyle bir oyuncu dışında oyuncu almayacağız. Muhakkak söylenen isimler var ama bunun dışında kesinlikle almayacağız” dedi.

Erden Timur’un Galatasaray’ın transfer çalışmalarına dair açıklamalarından satır başları:

“İnsanın önünde iki seçenek var. Yüzde 100’e yakın doğruyu seçmek ya da kendin için doğruyu seçmek. Bu noktadan sonra baskılar insanı kendine göre doğru olanı seçmeye yönlendiriyor. Bu ortamda doğruya karar vermemiz lazım. Baştaki koyduğumuz kriterlerden taviz vermememiz lazım. Evander için de geçerli, diğer oyuncular için de geçerli. Hocamız da çok büyük titizlikle, bunu transferlerden görüyoruz. İlk 11 için aldığımız oyuncuların doğru olması ne kadar titizlikle yaptığımızı gösteriyor. Hocamızın yerine de kendimize koyalım. Biz sadece scouting raporuyla değil, ayrı bağımsız data analiz şirketleriyle çalışıyoruz. Oyuncularla ilgili karakter analizlerimiz de var. Bunların hepsine uyması lazım.”

“KAÇ DEFA LİNÇ EDİLDİM”

“Son 10-15 yılın transfer analizini yaptık. Neler doğru, neler yanlış. Yanlışları yapmamamız lazım. Yüzde 95 bunu söyleyebilirim. Bunlar basına çıktığında olumsuz etkiyi yaşıyorsunuz. Bu görevi kabul ederken de takıma zaman kazandırmak gerektiğini biliyordum. İnsanların görüşlerini önemsiyorum ama kaç defa linç edildim. Benim kredimden yiyip Galatasaray’a zaman kazandırmam lazım. Feda olsun. Hepimiz akıllı insanlarız.”

“GECİKMİŞ OLARAK GÖRÜLEBİLİRİZ”

“Bu işin dışında kalıp, bir sürü projeler var onları yaptıktan sonra bana çok faydası olurdu. Bunu şunun için anlatıyorum. Bu zaman çok önemli. Gecikmiş olarak görülebiliriz. 18 Haziran’da ben görevi kabul ettim, 25 Haziran’da hocamız geldi. İlk kısmi liste, listenin tamamlanması 6-7 Ağustos’lar hatta daha sonrası da var. O saatten sonra çalışılıyor. Bundan önce çalışılması imkansız. 5-6 Ağustos’tan 1 hafta sonra gecikildi deniyordu. Serzenişi anlıyorum ama bir taraftan da realite var. Önemli olan transfer sezonunun şampiyonu olmak değil.”

“30 MİLYON EURO RİSKE GİRMEK YERİNE…”

“Kendimizi alkışlatmak istediğimizde hata yapıyoruz. Bir eksiklik, yanlış varsa benden bilsinler. Tüm samimiyetimle söylüyorum. Çünkü şunları düşünmek lazım. Seferovic kariyerinde bir orta saha oyuncusu 4 milyon euro civarı maaşla, 7-8 milyon euro’luk bonservisle almışız. Totalde bir transferi yaparken o paraların hepsini ödüyorsunuz. 25-30 milyon euro yükümlülükle yapıyorsunuz. Biz Seferovic’i 2.2 milyon maaş alırken, 2.3 milyona ikna ettik. O kalitede bir oyuncuda 30 milyon euro’luk riske girmek yerine 3.3 milyonu riske sokarak alıyoruz.”

“OKAN HOCANIN TANIMI DIŞINDA ALMAYACAĞIZ”

“Hocamızın çok net 6 numara tanımı var. Oyun kurabilen, ısıran, temaslı oyun oynayan, enerjisi yüksek, bu şekilde bir profil istiyor. Böyle bir oyuncu dışında oyuncu almayacağız. Muhakkak söylenen isimler var ama bunun dışında kesinlikle almayacağız. Keza 10 numara için de. En son sıkışıp kendimizi kurtarmak için almayacağız. Yönetici şunu yapabilir, şu oyuncuları aldık der kendini taca çıkarır. Acayip de alkışlanır. Sonra o oyuncular tutmayınca elimizden geleni yaptık olur. Kolayına kaçmıyoruz bu bilinsin. Esas olay sezon sonunda olur. Bu iş akılla yapılır. Herkesin heyecanına saygı duruyorum ama bizde de aynı heyecan var. Farklı bir yerden gelmedik. Burada bir sorumluluk var. Bu paraların hepsi emanet. Onun dışında karar vermeyeceğiz.”

“İNSANIN DELİ, APTAL OLMASI LAZIM”

“En çok zararı haberlerden görüyoruz. Bir de ‘içeriden çıkıyor, yönetimden çıkıyor’ gibi adlandırılıyor. Bu beni en çok kıran, üzen konu oluyor. En büyük zararı biz görüyoruz. İnsanın deli, aptal, daha fazla kelimeyle ifade etmek istemiyorum ama böyle olması lazım. Çünkü en çok bu işlerin basına yansıması menajerler aracılığıyla oluyor. Kendi kendinizin işini zorlaştıracak bir şeye girmezsiniz. Başlarken bir ekrana çıktım. Onun dışında GS TV’ye bile çıkmadım. İnsan zaten çok çalışınca iletişime vakit ayıramaz. Böyle bir vaktimiz de yok. Bugün konuşmamdaki en önemli sebep de bilgiler vermek ve Okan Hoca’nın gösterdiği titizliği anlatmak. Bu bizim işimize çok yarıyor. Bu titizlikten taviz vermeyeceğiz.”

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek: Yetkiyi aldıktan sonra inşaata başlayacağız İlginizi Çekebilir Galatasaray Başkanı Dursun Özbek: Yetkiyi aldıktan sonra inşaata başlayacağız
Loading...