Sadettin Saran: Yeni Süper Lig yayın ihalesinde son derece iddialıyız

Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, FOX TV'ye konuk oldu. Pandemi süreci, spor yayıncılığı ve Fenerbahçe ile ilgili açıklamalarda bulunan Saran, Süper Lig'in yeni yayın ihalesi için son derece iddialı olduklarını açıkladı.

Sadettin Saran: Yeni Süper Lig yayın ihalesinde son derece iddialıyız

Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, FOX ekranlarında yayınlanan Çalar Saat Hafta Sonu programının konuğu oldu. Süper Lig’in yayıncısı BeinSports ile bu sezon kulüpler arasında zaman zaman yaşanan ekonomik krizleri değerlendiren Sadettin Saran, “TFF Başkanı Süper Lig için yeni ihale yapılacağını söyledi. Bu yayın haklarında S Sport olarak son derece iddialıyız. Süper Lig'de yeni yayın ihalesinde şartnameyi alacağız” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNE HIZLI ADAPTE OLDUK”

Pandemi sürecinin Saran ailesini nasıl etkilediği sorusuna yanıt veren Sadettin Saran, “Annem babam bende kalıyor. Kızım üniversiteye gitmedi, biz de pandemiye tüm dünya gibi hazırlıksız yakalandık. Pandemi sürecine Türkiye’de en hızlı adapte olan şirketlerden bir tanesiyiz. Uzaktan çalışmaya geçtik. Stüdyolarda sürekli çalışanları da rotasyona geçirdik. İlk dalgayı vakasız atlattık” diye konuştu.

“YURT DIŞINDA 2 SPOR KANALI KURUYORUZ”

Saran, tüm dünyayı sarsan salgın döneminden güçlenerek çıktıklarını ifade etti. Sadettin Saran, “Krizlere aşina bir ülkeyiz. İki kriz yaşadık. Ülke ve şirket olarak cesur kararlar alabildik. Pandemi sürecinde şirketimiz büyüdü. Daha önceki krizlerde olduğu gibi bundan da büyüyerek çıktı. Çek Cumhuriyeti’nde otel aldık, Türkiye’de yapım şirketi kurduk. Bir de S Sport Plus var, orada da büyüme devam ediyor. Bu kriz bizim avantajımıza oldu. Yurt dışında 2 tane spor kanalı kuruyoruz. Programlar 1.5 milyar insana ulaşacak. Uzak Doğu’ya açılıyoruz” dedi.

“UZAKTAN ÇALIŞMA KALICI OLACAK”

Yeni bir döneme geçildiğini ve uzaktan çalışma modelinin kalıcı olacağını belirten Saran, “Uzaktan çalışma, bunlar kalıcı olacak. Biz bir toplantı için ülke değiştiriyorduk. Bundan sonra istisnalar dışında böyle olmayacak. Ben haftada 2 saat İspanyolca ders alıyorum. Hocam Taksim’den 1 saatte geliyordu. Şimdi uzaktan bağlanıyor. Bundan sonra böyle olacak. Biz de buna adapte olduk” açıklamasını yaptı.

“S SPORT YÜZDE 400 BÜYÜDÜ”

Spor yayıncılığı konusunda Saran Group’un öncü olduğunun altını çizen Saran, “Spor müthiş bir yer edindi hayatımızda. Pandemide teknoloji çok gelişti. Dijital dönüşüm hızlandı. En kuvvetli güç spor. Biz bunu fark ettik ve 2017 yılında S Sport Plus’ı kurduk. Dünyanın en iyi liglerin bulunduğu bir platform ve yüzde 400 büyüdü. Pandemiyi biz lehimize çevirdik” dedi.

“SÜPER LİG YAYIN İHALESİNDE İDDİALIYIZ”

Sadettin Saran, Süper Lig yayın ihalesi konusunda da konuştu. Saran, “TFF Başkanı, ‘Süper Lig maçlarıyla ilgili yeni ihale yapacağız’ dedi. Biz son derece iddialıyız. İngiltere Ligi’ni 50 bin dolara aldık, şimdi 50 milyon dolar civarında. Mevcut iki kanalımız 7 milyon haneye ulaşıyor. Türkiye’de ligi de çekiyoruz, Avrupa’da da değişik liglerin çekimi biziz. Bu ihale için en iddialı şirket biziz. Şartnameyi alıp değerlendireceğiz” açıklamasını yaptı.

”32 YAŞINDAKİ BİR DÜNYA YILDIZINI GETİRMEK KOLAY İŞ DEĞİL”

Fenerbahçe’nin, şampiyonluğun en güçlü adayı olduğunu söyleyen Saran, ”Daha önce de söylemiştim. Hala o noktadayım. Bazı tökezlemeler oldu. Ama Mandela’nın şu sözünü hatırlatmak isterim: ‘Ben hiç kaybetmedim. Ya kazandım ya öğrendim.’ O tökezlemelerden ders alırsak şampiyonluğun en güçlü adayı oluruz. Mesut Özil, bugün 32 yaşında böyle bir dünya yıldızını buraya götürmek kolay bir iş değildi, neredeyse imkansızdı. Bunu başaranları tebrik etmek gerekir.”

”BU KONGREDE ADAY OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM”

Fenerbahçe’ye başkan adayı olup olmayacağı konusunda da değerlendirmede bulunan Saran, ”Aday olmak için aday olacak biri değilim. Fark yaratacağıma inandığım zaman adaylığımı koyarım. Fenerbahçe şampiyonluğa giderken üzerimize düşen kenetlenmek. Bu kongrede aday olmayı düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.