Şekip Mosturoğlu: Putin tezahüratında ırkçı veya kötü söylem yok

Fenerbahçe Eski Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçe Dinamo Kiev maçında yaşanan Putin tezahüratı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Şekip Mosturoğlu: Putin tezahüratında ırkçı veya kötü söylem yok

Fenerbahçe ile Dinamo Kiev’in karşı karşıya geldiği maçta, Fenerbahçe tribünlerinden yapılan “Putin” tezahüratının yankıları devam ediyor. Rusya'nın işgali altında olan Ukrayna ekibi Dinamo Kiev'e tepki göstermek isteyen Fenerbahçe taraftarlarının Rusya lideri ‘Vladimir Putin' adıyla yaptığı slogan sonrası UEFA tarafından bir ceza gelip gelmeyeceği merak konusu olmuştu.

Eski Fenerbahçe Asbaşkanı Avukat Şekip Mosturoğlu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Fenerbahçe’nin UEFA tarafından herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalmasının mümkün olmayacağını belirten Mosturoğlu şu ifadeleri kullandı:

“IRKÇI YA DA KÖTÜ TEZAHÜRAT SAYILAMAZ'’

”Dünkü Dinamo Kiev maçında yapılan Putin tezahüratı konusundaki tartışma spor hukuku boyutu ile değerlendirildiğinde disiplin talimatı ile yasaklanmış ırkçı söylem yada kötü tezahürat kapsamında değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Tartışmalar Ukrayna-Rusya savaşı üzerinden yapılsa da sadece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ismi üzerinden yapılan bir tezahüratın UEFA disiplin talimatına çerçevesinde değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Kaldı ki Türkiye'nin de Fenerbahçe'nin de Ukrayna Rusya savaşına bakışı bellidir. Fenerbahçe nisan ayında Shaktar Donetsk ile bir dostluk maçı yapmıştır. Ukrayna-Rusya savaşından etkilenen pek çok sporcu Türkiye'de ve Fenerbahçe Kulübü dahil pek çok kulübün desteği ile aktif spor hayatlarını sürdürmektedir. Maç atmosferinde meydana gelen tepkisel bu davranış etik değerler bakımından tartışılabilir ancak UEFA disiplin uygulamaları ile cezalandırılmaz diye düşünüyorum. Temsilcinin rapor edip etmediği bile belli olmayan bu konuda yapılan tartışmaları spekülatif olarak değerlendiriyorum.”

Loading...