Türk futbolu yine geriledi! Artık Avrupa Ligi de hayal…

Son yıllarda Avrupa'da başarısız sonuçlarla UEFA klasmanında gerileyen Türk takımları, son alınan mağlubiyetlerle Avrupa Ligi'ne katılmakta bile zorlanacak. Fenerbahçe'nin Olympiakos'a ve Beşiktaş'ın Ajax'a karşı aldığı yenilgilerle ortaya çıkan tablo karamsarlığın boyutunu arttırdı.

Türk futbolu yine geriledi! Artık Avrupa Ligi de hayal…

Şampiyonlar Ligi’nde Ajax’a yenilen Beşiktaş ve Avrupa Ligi’nde Olympiakos’a boyun eğen Fenerbahçe, UEFA sıralamasında 19. sıraya gerilememize neden oldu. Marsilya ile berabere kalan Galatasaray bu hafta puan kazandıran tek Türk takımı olsa da, bu durum tablonun felakete doğru evrilmesine engel olamadı. Son yıllarda Avrupa’daki kötü gidişat nedeniyle gelecek sezondan itibaren Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım sağlayamayacak olan Türk takımlarının, Avrupa Ligi’ne gitmesi bile tehlikeye girdi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NE DİREKT KATILIM YOK

Beşiktaş’ın Ajax deplasmanında 2-0, Fenerbahçe’nin Olympiakos’a 3-0 yenilmesinin ardından, Galatasaray deplasmanda Marsilya ile golsüz berabere kaldı. Bu sonuçlarla Türkiye, UEFA sıralamasında Yunanistan’ın gerisine düşerek 19. sıraya geldi. Geçen sezonu 13. sırada bitiren Türkiye, 2022-23 sezonunda şampiyon takımını Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan gönderemeyecek ve 3. ön eleme oynatacak. Lig ikincisi 2. ön eleme, Türkiye Kupası galibi ise, Avrupa Ligi 3. ön eleme turuna katılacak. Ligi 4. ve 5. tamamlayan takımlar, Konferans Ligi’ne katılacak.

AVRUPA LİGİ DE HAYAL OLABİLİR

Ancak, son sonuçlarla 19. sıraya düşen Türkiye’yi daha kötü bir tablo bekliyor. Çünkü UEFA sıralamasında 18 ve daha aşağıda yer alan ülkeler Avrupa kupalarına sadece 4 takım gönderebilecek. Bu yüzden, Türkiye bu sezonu 18 veya daha aşağıda bir sırada tamamlarsa; 2023-24 sezonunda Süper Lig şampiyonu Şampiyonlar Ligi’ne 1. Ön Eleme Turu’ndan itibaren katılırken, UEFA Avrupa Ligi’ne takım gönderemeyeceğiz. Türkiye Kupası galibi ve ligde 2. ve 3. sırayı alan takımlar ise, UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde olacak.

  • UEFA ÜLKE SIRALAMASI
  • 15- Hırvatistan 24.900
  • 16- Çek Cumhuriyeti 24.400
  • 17- Kıbrıs Rum Kesimi 24.375
  • 18- Yunanistan 24.200
  • 19- Türkiye 23.900
  • 20- Norveç 23.250
Marsilya - Galatasaray maçının ardından olay paylaşım: 'Çenen hala çalışıyor Cüce!' İlginizi Çekebilir Marsilya - Galatasaray maçının ardından olay paylaşım: 'Çenen hala çalışıyor Cüce!' Fenerbahçe maçı sonrası Olympiakos sahibinden olay sözler: 'Şehrimizde kazandık' İlginizi Çekebilir Fenerbahçe maçı sonrası Olympiakos sahibinden olay sözler: 'Şehrimizde kazandık'