Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Fatih Terim’e cevap

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaray - Çaykur Rizespor ve Fenerbahçe -Kasımpaşa maçlarında yaşanan olaylarda başlangıçların her iki maçta da benzer nitelik taşımasına karşın, olayların devamında küfür içerikli hakaretler söz konusu olduğundan dolayı disiplin işleminde farklılık olduğunu açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Fatih Terim’e cevap

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in Konyaspor maçının ardından yaptığı açıklamalara cevap verdi.

Basın toplantısında Fenerbahçe Teknik Direktörü Emre Belözoğlu’nun tribündeki Kasımpaşa görevlisiyle tartışması nedeniyle ceza almaması üzerine sorulan bir soruyu yanıtlayan Terim, “Valla bu sorunun muhattabı ben değilim. Bu sorunun muhattabı, hukuk işlerinden sorumlu Mehmet Baykan. Bana ne soruyorsunuz, ona sorun” ifadelerini kullanmıştı.

Pes etmeyen Galatasaray'ın kaderini belirleyecek iki maç İlginizi Çekebilir Pes etmeyen Galatasaray'ın kaderini belirleyecek iki maç

TFF’den konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Galatasaray A.Ş. ile İttifak Holding Konyaspor arasında dün akşam oynanan maç sonrasında düzenlenen basın toplantısında Galatasaray Teknik Sorumlusu Fatih Terim’in Başkan Vekilimiz Sayın Mehmet Baykan ile ilgili haksız itham içeren ifadeleri olmuştur. Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, müsabakalara ilişkin disiplin sevkleri, müsabakalarda görevli, temsilci ve hakem raporları esas alınarak TFF Hukuk Müşavirliği tarafından yapılmaktadır. Fenerbahçe A.Ş. ile Kasımpaşa A.Ş. arasında 25.04.2021 tarihinde oynanan Süper Lig müsabakasında Kasımpaşa A.Ş. analistinin Fenerbahçe A.Ş. İdari Direktörü Emre Belözoğlu’na yönelik sözleri olduğu, aynı esnada Emre Belözoğlu’nun sözlü olarak karşılık verdiği, Fenerbahçe A.Ş. Antrenörü Volkan Demirel’in bahsi geçen analistin bulunduğu tribüne çıkmak istediği rapor edilmişse de, bu eylemlerin yatıştığı ve yapılan söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı Hukuk Müşavirliği’nde görevli disiplin müfettişleri tarafından değerlendirilmiş ve herhangi bir disiplin işlemi yapılmamıştır. Olayların başlangıç kısmının benzer olduğu Galatasaray A.Ş. ile Çaykur Rizespor A.Ş. arasında 19.03.2021 tarihinde oynanan müsabakada Çaykur Rizespor A.Ş. Antrenörü Yılmaz Bal’ın “Sakin ol” şeklindeki söylemine Galatasaray A.Ş. Teknik Sorumlusu Fatih Terim’in “Bana mı dediniz, kim o?” şeklinde cevap verdiği rapor edilmiş ve yapılan bu söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı tespit edilmiş ve bu eylemlerinden dolayı herhangi bir disiplin işlemi yapılmamıştır.

Süper Lig, TFF 1. Lig ve 2. Lig'de 2021-21 sezonu başlangıç tarihi belli oldu İlginizi Çekebilir Süper Lig, TFF 1. Lig ve 2. Lig'de 2021-21 sezonu başlangıç tarihi belli oldu

Ancak, olayın akabinde Fatih Terim ve Galatasaray A.Ş. Antrenörü Ümit Davala’nın küfür içerikli hakaret eden sözler sarf ettiği müsabaka görevlileri tarafından raporlanmış ve bu nedenle Futbol Disiplin Talimatı’nın 41. Maddesinde yer alan hakaret eylemi nedeniyle hem Fatih Terim hem Ümit Davala PFDK’ya sevk edilmişlerdir.

Yukarıda belirtildiği üzere olayların başlangıcı her iki müsabakada da benzer nitelik taşımasına karşın, olayların devamında küfür içerikli hakaretler söz konusu olup bu eylem nedeniyle yapılan disiplin işlemi farklılık arz etmektedir. Somut delillere ve gerekçelere dayanarak yapılan sevk işlemleri hakkında yapılan değerlendirmelerde soyut ve gerçek dışı ifadelerle kişileri töhmet altında bırakan ima ve açıklamalardan kaçınılmalıdır. Bu vesileyle, futbol ailesini bir kez daha dünya ve ülkemizin yaşadığı bu zor zamanlarda sağduyulu değerlendirmelerde bulunmaya davet ediyoruz.”

Loading...