Vitor Pereira: ‘Mesut’un golünü antrenmanda denemiştik’

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, Galatasaray'ı 2-1 yendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu.

Süper Lig 13. haftasında Galatasaray’ı 2-1 yenen Fenerbahçe’de Teknik Direktör Vitor Pereira maç sonu açıklamalar yaptı. Yayıncı kuruluş mikrofonlarına değerlendirmelerde bulunan Pereira, Mesut Özil’in attığı gole ve şampiyonluk yarışına dair önemli ifadeler kullandı:

“KESİNLİKLE HAK ETTİK”

“Sahada birlik olduğumuzu, aile olduğumuzu göstermek istiyorduk. Bunu da en iyi şekilde gösterdik. Bugünü galibiyeti kesinlikle hak ettik. Başkanımız ve kulübümüz için çok mutluyum.”

“MESUT RUHUNU YANSITTI”

“Antrenmanlarda denediğimiz bir şeydi. Mesut’un kalitesini biliyoruz. Bugün iyi oynadı, kaptan olarak sahaya ruhunu yansıttı. Topu aldığında golü attı. Bizim için önemli olan geriden geldik ve 10 kişiyken golü attık. Umuyorum taraftarlarımız takımla gurur duyuyordur.”

“ŞAMPİYON OLABİLMEK İÇİN…”

“Önümüzde çok maç var. Bütün bu maçlarda savaşacağız. Diğer takımlar da, biz de puan kaybedeceğiz ama önemli olan mümkün olduğu kadar istikrarlı bir görüntü sergilemek ve birlik olduğumuzu gösterebilmek. Ancak birlik olarak şampiyon olabiliriz. Daha önce şampiyon olduğumuz takımlarda bu birlik havasını görmüştük. Bugün umut vermek bizim için çok önemliydi. Aile olarak tabii ki bazen acı çekmeniz gerekebilir ama bugün mutlu olmamız gereken bir gün. Üç puanı aldık. Bu şekilde savaşıp devam etmek istiyoruz.”

“BURAYA ŞAMPİYON OLMAYA GELDİM”

“Buraya gerekçe sunmak için değil, şampiyon olmak için geldim. İşlerin iyi gitmediğini düşündüğümde değişiklik yaparım. 4’lü savunma oynadık, maçı 3’lüyle tamamladık. Bugün iyi bir performans sergiledik. Eğer oyuncularım inanırsa ve birlik olursa, sahada en iyi şekilde performans sergilerler. Ailelerimiz de bizler acı çektiğimizde acı çekiyorlar. Taraftarlarımız bizimle birlikte sevinip üzülüyorlar. Ama bizim zor zamanlarda birlik olmayı bilmemiz lazım. Açıkçası ben buraya geri dönerken bunu hissettiğim için geri döndüm. Takımla bir aile olabileceğimizi hissettiğim için buraya döndüm. Önümüzde çok fazla maç var. Biz birlikte bir aile olarak kuvvetli şekilde durabilirsek, şampiyon olabiliriz. Ben buraya 2’nci, 3’üncü, 4’üncü olmaya gelmedim, şampiyon olmaya geldim. Ancak birlikte olursak uzun zamandır beklediğimiz şampiyonluğa ulaşabiliriz.”

“DENEYİMLERİMİN BANA ÖĞRETTİĞİ…”

“4’lü savunmayı görmeye devam edecek miyiz” sorusuna Pereira, şu yanıtı verdi: “Benim için sistemden ziyade davranışlar önemlidir. Birden fazla sistemde oynayabiliyor olmanız gerekiyor. Modern futbolda büyük takımların birden fazla sisteme adapte olması gerekiyor. Benim kariyerimdeki deneyimin bana öğrettiği şey bu.”

“ŞAMPİYON LİGİN SONUNDA BELLİ OLUYOR”

“Ben ve ekibim şampiyon olduğumuz takımlarda başkanın desteğinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Taraftarımız çok tutkulu. Kimin çok çalıştığını görmek gerekiyor. Bizimki gibi bir başkanımız olduğunda çok güçlüyüz. Kimse sezonun bu bölümünde şampiyonluğu kaybetmiyor. Çoğu kişi Trabzonspor’un şampiyon olduğunu düşünüyor. Hala çok maç var. Biz Avrupa’da da oynuyoruz, Trabzonspor haftada bir maç oynuyor. Şampiyonlar, ligin sonunda belli oluyor. Kim daha istikrarlı, kaliteli, karakterliyse şampiyon oluyor. Biz de sonuna kadar savaşacağız.”

“HER MAÇI AYNI DEĞERLENDİRMEMEK GEREKİYOR”

“Her takımın kötü dönemleri olabilir. Trabzon’da oynadığımız maçta bir kişi eksik kaldık ve son dakikalarda penaltıdan yediğimiz golle yenildik. Sonrasında hafta içinde yorucu bir Avrupa maçı oynadık. Alanya maçında harika oynadık, 2 hatadan 2 gol yedik ve çok kaçırdık. Sonrasındaki Konya maçında erken bir gol yedik ve geriye düştük. Böyle durumlarda reaksiyon göstermek kolay değil. Dünyanın hiçbir takımında kolay değil. Konya’daki maça bakarken Gustavo ve Enner’i kaybettik. Her maçı aynı değerlendirmemek gerekiyor. Bu tarz durumlara girdiğinizde çalışmaya devam etmek gerekiyor. Sonrasında Antwerp maçını kazandık. Kayseri maçını kazanamamak bizi üzdü ama bugün kazandık. Mental ve duygusal olarak girdiğimiz bu dönem bizim için ağır bir darbe oldu. Biz her zaman birlik olarak kalmaya devam ettik ve bu kulüp için her zaman en iyisini istedik. İleriye bakmanız gerekiyor. Biz de bunu yaptık. Bugün sahada bir cevap verdiğimizi düşünüyorum. Ferdi gerçekten çok zeki bir oyuncu. Atak anında ve defans anında takımlar farklı sistemlere dönüşebilirler. O yüzden oyuncuların birden fazla pozisyonda oynaması gerekiyor. Ferdi geleceği olan, zeki ve kaliteli bir futbolcu. Modern futbolun da bunu gerektirdiğini düşünüyorum.”

Mesut Özil: Ben, Fenerbahçe'yle büyüdüm İlginizi Çekebilir Mesut Özil: Ben, Fenerbahçe'yle büyüdüm
Loading...