Telegram

Telegram, WhatsApp ve Facebook Messenger gibi daha iyi bilinen mesajlaşma uygulamaları gibi çalışan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Kodu açık kaynak kodlu olan uygulama, iletişimini platformunda şifreleme ve borsaların güvenliğini temel alıyor.

Telegram ne zaman kuruldu?

2013 yılında piyasaya sürülen Telegram, mesaj, fotoğraf, video, belge göndermenize, sesli ve görüntülü görüşme yapmanıza olanak sağlayan Rus menşeili bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Telegram ücretsiz mi?

Telegram uygulaması ücretsiz ve açık kaynaklıdır, GPLv3 lisansı altındadır, akıllı telefonda (Android, iOS) olduğu kadar bilgisayarda (Windows, macOS ve Linux) ve bir web uygulaması olarak da kullanılabilir.

Telegram nasıl kullanılır?

Uygulama birkaç şekilde kullanılabilir. Bir veya daha fazla arkadaşla konuşmak için klasik bir mesajlaşma aracı olarak kullanılabilir. Bir grup Telegram’da 5.000 kişiye kadar içerebilir. Uygulamanın bir diğer popüler özelliği ise herkesin gelip bir konu hakkında konuşabileceği “kanallar”, tartışma forumları. Uygulama sonunda, mesajları alıcı tarafından okunduktan sonra kendi kendini imha eden “gizli sohbetler” sunuyor. Uygulamaya bağlı telefon numaralarını veya takma adlarını kullanarak Telegram’a kişi ekleyebilirsiniz.

Telegram’da grup veya kanallar oluşturmak mümkün mü?

WhatsApp ve Messenger’ın sunduğu gibi, Telegram’da grup sohbetleri oluşturmak mümkündür. Gruplar aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla iletişim kurmak için idealdir. Yönetici atamak da mümkündür. Grubun etkinliğini yönetmek için ellerinde birkaç denetleme aracı vardır (kapsanan konuların seçimi, paylaşılan içerik türü, kişi başına mesaj sayısının kısıtlanması vb.)

Uçtan uca şifreli modu var mı?

Telegram, konuşmalarınızı sistematik olarak şifrelemez. Pavel Durov ve kardeşi Nicolai tarafından geliştirilen karmaşık şifreleme sisteminden yararlanabilmek için özel bir moddan geçmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için yeni gizli değişim sekmesine gitmeniz gerekecek. Bu modda mesajlar uçtan uca şifrelenir, Telegram sunucularında ve bulutunda depolanmaz, aktarılamaz ve ömür boyu atanabilir. Ekran görüntüleri de uygulama tarafından engelleniyor.

Telegram Web Türkçe var mı?

Telegram’ın ayrıca, Android ve iOS uygulamasıyla aynı ara yüzü kullanan ve aynı işlevleri sunan bir PC sürümü vardır. Ücretsizdir, bilgisayarınızdan gizli konuşmalarınıza devam etmenizi sağlar. Sık sık PC’nizde çalışıyorsanız kullanışlıdır. Bu masaüstü sürümünün ana avantajı, tüm mesajları ve kişi listesini doğrudan PC’ye aktarabilmektir. Ayrıca özel kanalların, grup konuşmalarının ve iletilen tüm ortamların (video dosyaları, sesli ve görüntülü mesajlar, çıkartmalar, GIF’ler) tümü HTML veya JSON formatında makinelere aktarılması da mümkündür. Bunu yapmak için Ayarlar’dan Gelişmiş sekmesine gitmeniz yeterlidir.