Sözcü Plus Giriş

Whatsapp gizlilik sözleşmesi: Kullanıcıdan ne istiyor?

Güncellenme: 13:42, 08/06/2021

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Doç. Dr. Ali Murat Kınık son zamanlarda en çok konuşulan Whatsapp gizlilik sözleşmesi, kişisel veriler üzerine SÖZCÜ TV’ye açıklamalarda bulundu.

Whatsapp’a dair genel istatistikler

2020 yılının istatistiklerine göre dünyanın en yoğun kullanılan sosyal medya platformunda Whatsapp, üçüncü sırada yer almaktadır. Whatsapp insanlar için önemli bir mecra haline geliyor. Uygulamayı kullanan kişi sayısı 2 milyar olup kadınlar, erkeklerden daha fazla uygulamayı kullanıyor. Her gün ortalama 2 milyar mesajlaşma gerçekleşiyor. İletişim artık bu uygulama üzerinden yapılıyor. Whatsapp’ı en çok kullanan ülkeler sırayla Hindistan, Brezilya, İtalya, Türkiye, İspanya.

Whatsapp kullanıcıdan ne istiyor?

2021 Ocak ayında kurum gizlilik politikası yayımladı, gizlilik politikası üzerinden güncelleme yapacağını açıkladı. Gizlilik sözleşmesi Türkiye’de sosyal medyada duyurulunca, sosyal medya devi bu güncellemenin 15 Mayıs’a çektiğini dile getirdi. Gizlilik sözleşmesinde kullanıcıya dair veriler sisteme kaydedileceği duyuruldu. Hangi veriler: Konum bilgisi, IP bilgisi, telefon numarası, Facebook’un anlaştığı üçüncü şirketlerin paylaşma durumu. Sosyal medya devinin burada istediği durum “hedefli reklamcılık”.

Kullanıcının nerede olduğu üçüncü şirketler tarafından öğrenildiğinde güvenlik sorunu oluşur mu?

Sözleşmede en çok rahatsız edilen durum da “konum bilgisi ve ip bilgisi”. IP bilgisi ile kişinin fiziksel adresi görülebilir. Facebook’la anlaşmalı şirketin bir haber sitesi var. X marka telefon kullanan, x marka işletim sistemi kullanan kullanıcılara bu reklamı gönderiyorum diyecek. Bu durum tamamen reklam odaklı bir sistemdir.

Whatsapp’tan resmi açıklama geldi

Whatsapp resmi sitesinde yaptığı açıklamaya göre, gizlilik sözleşmesinin müşteriye dair hiçbir şekilde olumsuz yansımayacağını, sözleşmeyi kabul etmeyen müşterinin hesabının silinmeyeceğini ve bu uygulamadan vazgeçtiğini açıkladı.

WHATSAPP SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yayınlanma Tarihi:13:41,

Son Dakika whatsapp Haberleri