Twitter Nedir

140 karakterlik paylaşım sınırı ile Twitter bir sosyal ağ ve mikro blog sitesidir. Siteye kayıt yapan kullanıcılar “tweet” adı verilen paylaşımlar yapabilir, başkalarının tweetlerini okuyabilir ve istedikleri kullanıcıları takip edebilirler.
Kullanıcılar Twitter’ı internet tarayıcıları, SMS ya da mobil uygulama ile kullanabiliyor.

Twitter, Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone ve Noah Glass Mart 2006’da yaratıldı ve Temmuz 2006’da açıldı. Hızla popülerlik kazanan Twitter, 2012’de 100 milyon kullanıcı sayısına ve günde 340 milyon tweet etkinliğine erişti. 2013 yılında en çok ziyaret alan 10 site arasına giren Twitter “internetin SMS’I” olarak tanımlanıyordu. Mart 2016 itibari ile Twitter 310 milyon aktif kullanıcıya sahip.

TWITTER KELİMESİNİN ANLAMI

Twitter kelimesi İngilizcede cıvıldamak, cıvıltı anlamına gelir. Heyecanlanmak, kıkırdamak anlamlarında da kullanılır.

TWITTER’IN LOGOSU

twitterin-logosu
Twitter’ın kuş silueti içeren logosu uluslararası tanınırlığı olan bir simge haline gelmiştir. Kurum içinde logodaki kuş, ünlü Boston Celtics oyuncusu Larry Bird’den esinle Larry the Bird (Kuş Larry) olarak anılmaktadır.
Logonun tasarımı Douglas Bowman’a ait ve Bowman ünlü Twitter kuşunun mavi dağ kuşundan esinlendiğini belirtiyor.

TWEETLER

Twitter’da paylaşılan 140 karakter sınırı olan mesajlara tweet adı verilmektedir. Tweet kelimesi ingilizce de cıvıldamak, ciklemek, cıvıltı anlamlarına gelmektedir.  Kullanıcılar kendi tweetlerini paylaşmanın yanında başka kullanıcıların tweetlerini de kendi hesaplarından paylaşabilirler ki buna retweet (yeniden tweetleme) adı verilmektedir.  Ayrıca kullanıcılar Facebook’ta olduğu gibi başkalarının gönderilerini beğenebilirler. Nisan 2014’te yayımlanan bir araştırmaya göre Twitter kullanıcılarının yaklaşık %44’ünün şimdiye kadar hiç tweet paylaşmadığı ortaya çıktı.

HASHTAGLER

Kullanıcılar hashtag adı verilen # işareti ile paylaşımları bir başlıkta toplayabilirler. İstenilen kelime önüne # konularak bir başlık haline getirilir. Twitter ana sayfasında trend olan yani çok paylaşım yapılan hastaglerin bilgisini vermektedir.

Benzer şekilde mesaj içinde bir kullanıcı adının önüne @ işareti kullanılarak söz konusu kullanıcı tweetten haberdar edilebilir.

ONAYLI HESAPLAR

Onaylı Twitter hesabı işareti resmi olarak hesap sahibinin kimliğinin doğruluğunu onaylar.  Twitter’ın onaylı hesap uygulaması sitede ünlüler, şirketler adına açılan sahte veya parodi hesaplar ile gerçek hesapların ayrılabilmesi için getirilmiştir.

MOBİL TWITTER

Twitter mobil cihazlarda da kullanılabilmektedir. Twitter uygulaması iPhone, iPad, Android, Windows 10, Windows Phone, Blackberry, Firefox OS ve Nokia S40 platformları ve cihazlarını desteklemektedir.

Twitter Haberleri

Loading...