* Photo by Julius Silver - Cafe Central 30757 Palais Events

Viyana'da Lüks ve Gastronomi

Yüzyıllar boyunca Avrupa'nın en önemli kültürel ve siyasî merkezlerinden biri olmuş Viyana’nın sizler için keşfetmenizi istediğimiz ihtişamlı iki önemli özelliği ile baş başa bırakıyoruz;Viyana'da Lüks


Beş yıldızlı bir otelin kral dairesinde konaklama ve özel uşak servisi, bir zamanların Habsburg İmparatorluk Sarayı’nın kadehlerini yapan üreticiden şampanya kadehleri, Michelin yıldızlarıyla ödüllendirilmiş bir restoranda akşam yemeği ve tarihi Viyana'da moda alışverişi: Viyana geleneksel olduğu kadar lüks sektöründe de yeni seçenekler sunuyor.


* Photo by Peter Rigaud - Goldenes Quartier 40752
Lüksün eski bir geleneği var

Aslında lüks Viyana'da çok geleneksel bir şey olabilir. Gerçi Avusturya-Macar hanedanı 1918 yılından bu yana artık yok, ancak Habsburg Avusturya-Macar İmparatorluğu sarayına çalışan seçkin üreticilerin kaliteli ürünleri günümüze gelmeyi başardı. Vaktiyle imparatorluk sarayına mal ve hizmet sunmak ve işletme armasında çifte kartal simgesine yer vermek, sadece en iyi işletmelerin ayrıcalığıydı. Üst sınıf mal ve hizmetlerini yıllar boyunca korumuş ve sürdürmüş olan kimi dükkanın üzerinde bu simge hâlâ görülebiliyor. Neredeyse bütün sektörlerden firmalar Habsburg İmparatorluğu Sarayına mal ve hizmet tedarik ediyorlardı. O dönemler örneğin en ünlü iki pastanesinin sunduğu ürünler gibi Viyana sarayının her türlü ürün ve hizmete ihtiyacı vardı. Hotel Sacher ve saray pastanesi olan Demel şehre ve ziyaretçilerine eskiden olduğu gibi bugün de Sacher yaş pastası ve menekşe şekerleri gibi lezzetler sunuyor.


Kaerntner sokağında değerli bardaklar ve ışıltılı avizeler satan ve vaktiyle imparatorluk sofralarını donatan cam ve aydınlatma üreticisi J. & L. Lobmeyr'in dükkanı tıpkı eskisi gibi ihtişam içinde. Viyana'nın varlıklı kişileri şık giyinecekleri zaman erkek giyimi üreten Knize ya da geleneksel kunduracı Rudolf Scheer & Söhne tarafından kişiye özel sunulan üretim ve usta el işçiliğinin lüksüne başvururlar.


Rudolf Scheer & Söhne'nin nezih ürünleri ücretsiz ve son derece profesyonel bir boyama hizmeti sunuyor. Hatta bu iş için müşteriler Japonya'dan bile ayakkabılarını Viyana'ya gönderiyorlar.

* Photo by Peter Rigaud - Graben 40125
En iyi adresler

Bir şehre gittiğiniz zaman ülkenin talep gören cafeleri, müzeleri kadar önemlidir. Cafe ve restoranlarda o şehrin gerçek insanlarını görürsünüz çünkü; ne yediklerine bakarsınız, nasıl giyindiklerini incelerseniz, Viyana’da lüksün cazibesine kapılabilirsiniz… Şehir merkezi sadece geleneksel ürünler sunmuyor. Viyana, lüks sektörü için hem geleneksel hem de modern seçenekler sunar. Üst kalite ve uluslararası tasarım modası arayanlar da örneğin Firis, Chegini, Amicis, Emis ve Liska'da aradığını rahatlıkla bulabiliyor. Bu mağazalarda Dries van Noten, Tom Ford, Givenchy, Alexander McQueen, Balenciaga, Stella McCartney, Chloé ve daha pek çok lüks moda markasından güzel parçalar stokta bulunuyor. Örneğin Michel Mayer ve Schella Kann gibi moda yaratıcıları, Robert Horn ve Eva Blut gibi aksesuar uzmanları veya Ludwig Reiter gibi nezih ayakkabı üreticilerinden olan bazı saygın Viyanalı tasarımcıların da mağazaları şehir merkezindedir. Şapka ustası Mühlbauer'in müşterileri arasında ise Madonna, Brad Pitt, Lady Gaga, Victoria Beckham ve Kate Moss gibi yıldızlar bulunuyor.

* Photo by Christian Stemper - Graben 40369
Zor beğenenler için konaklama

Eğer konaklama konusunda zor beğenen biriyseniz, Viyana’daki konaklama seçenekleri sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Haziran 2014'te açılan lüks otel Park Hyatt Vienna da "Goldenes Quartier"in ünlüleri arasında yer alıyor. Goldenes Quartier’in sizlere tarihi atmosferde lüks bir alışveriş deneyimi vaad ettiği bölgede bulunan bu lüks otel, Viyana'nın kalbinde büyük masraflarla restore edilen ve bir zamanlar banka merkezi olarak görev yapmış olan gösterişli bir binada yer alıyor. Avusturya'daki ilk Hyatt oteli (ve Avrupa'daki yedinci Hyatt oteli) 143 lüks odası (35'i süit), "The Bank" adlı gurme restoranı, barı, puro salonu, yüzme havuzlu bir spa ile fitness merkezi ve çeşitli konferans salonları ile hizmet veriyor. Park Hyatt Vienna tabii şehrin tek lüks oteli değil. Nezih konaklama tesisleri özellikle Ringstrasse üzerinde bulunuyor. 01.05.1865'te İmparator Franz Joseph tarafından açılışı yapılan ihtişam bulvarında Imperial, Bristol, Palais Coburg Residenz ve Sacher Wien gibi uzun geçmişlere sahip otellerin yanı sıra, Le Méridien, The Ring ve karşı taraftaki Tuna kanalında bulunan Sofitel Vienna Stephansdom gibi daha yeni tarihli lüks oteller de yer alıyor.


Ritz-Carlton açık şömineli, kütüphanesi olan ve üst sınıf teknolojik ekipmanlı 190 m² büyüklüğünde bir başkan süiti sunuyor. Yine yeni bir otel olan Sans Souci Vienna'nın bazı odaları da, otel sahibinin özel koleksiyonundan orijinal Roy Liechtenstein eserleriyle dekore edilmiş. Tuna kanalı kıyısında Jean Nouvel tarafından tasarlanmış olan gökdelenin en üst katında olan Sofitel Vienna Stephansdom Oteli’nin çepçevre camlı "Le Loft" restoranı tarihi Viyana'nın nefes kesen manzarasına sahip. Viyana’da muhteşem zaman geçirmenin yanı sıra tarihi ile sizleri büyüleyecek olan bu şehir, lüks otelleri ve hizmet kalitesiyle de nefesinizi kesecek.

* Photo by Peter Rigaud - Kaffeehaus Demel 40044
Tamamen gündelik

Ancak Viyana'da lüks, cafe gibi gündelik yerlerde de karşınıza çıkabilir. Viyana kahveleri Viyana kültürüyle iç içe geçmiştir. Bilindiği gibi Viyana'nın kahvehane kültürü 2011 yılında UNESCO'nun Avusturya'daki manevi kültür mirası listesine dahil edildi. Kültür mirasına alınma kararının gerekçesinde ise "Kahvehaneler zaman ve mekânın tüketildiği, ancak hesaba sadece kahvenin yazıldığı bir yerdir," deniyor. Bu sözler, klasik bir Viyana kahvehanesinin Melange kahvesi ve Gugelhupf kekine ek olarak sunduğu şeyleri büyük bir isabetle tanımlıyor. Bu geleneğin aynı zamanda "kahvehane edebiyatının" gelişmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Siz okurlarımız için öne çıkan adreslerin tamamını derledik ve aşağıda keşfetmeniz için ilginize sunuyoruz…


Markaların adreslerine ve web sitelerini keşfedin.

* Photo by Christian Stemper - Motto 40300
Viyana Gastronomi ortamı

İnsan neredeyse, Viyanalıların bütün gün sadece yemek yemeği düşündüğü izlenimine kapılabilir. Çünkü bu şehirde damak lezzeti sadece her köşede bulunmakla kalmaz, ayrıca şaşılacak derecede büyük bir çeşitliliğe sahiptir.


Farklı damak tadına önem veren okuyucularımızın, bu virgülden sonra bahsedilen her şeyi araştırmasını ve keşfetmesini istiyoruz.


Viyana’nın damak zevki kültüründe başrolü tabii ki, eskiden Avusturya-Macaristan Imparatorluğu` na bağlı olan ülkelerin yüzyıllar içerisinde kaynaşarak kendi başına bir bileşim haline gelmiş olan mutfaklarının iştah açıcı bir karışımı olan Viyana mutfağı oynar. Biraz Alp dağları mutfağı, bolca Macaristan, Bohemya, Moravya ve Kuzey İtalya, üstüne bir tutam Hırvatistan ve Galiçya, biraz da Yahudi, Bavyera, Steier ve Slovenya mutfakları. Bol kavrulmuş, haşlanmış ve buğulanmış, biraz kızartılmış ve tabii Viyanalıların en sevdiği yemek hazırlama biçiminde, bolca paneler. Un, yumurta ve beyaz ekmek kırıntılarından oluşturulan altın rengi, dalgalı çıtır kızartma pane harcıyla Viyana’da kaplanıp da kızartılmamış hiçbir gıda kalmamıştır herhalde. Her türlü balık, et ve sebzeyi panelenmiş bulabilirsiniz. Viyana şinitzeli –orijinali dana etindendi, ancak artık sıklıkla daha uygun fiyatlı domuz etinden de şinitzel yapılıyor– anketlere göre Avusturyalıların en sevdiği yemekler sıralamasında açık farkla birinci sırada yer alıyor

* Photo by Christian Stemper - Naschmarkt 41055
Lezzette Avantgarde

Bu kadar güçlü, kabul gören ve kimi örneklerinde virtüöz düzeyde yemek yapan bir orta sınıf karşısında Viyana’da Avantgarde lezzetler ve Haute Cuisine için işler pek de kolay değil. Ancak bu akımlar yine de var. Avantgarde mutfağın en önde giden örneği olan Steirereck Avusturya’nın en iyi restoranıdır. Ünlü İngiliz Restaurant Magazine dergisinin değerlendirmesine göre 40 yıl önce köşedeki pub restoran olarak kurulan Steirereck, dünya klasmanında da 9. sırada. On yıllar boyunca gittikçe daha da iyi hale geldi, Nouvelle Cuisine akımını yaşadı ve yeni lezzet bölgeciliği akımı yükseldiği sırada baba Heinz Reitbauer yönetiminde öncülerden biri oldu. Oğul Heinz Reitbauer ise, artık şehir parkına taşınmış olan restoranda tamamen kendine ait, eşsiz bir çizgi geliştirdi. Bu çizgide özellikle olağan dışı sebzeler ve otlarla aromatik sürprizler yaratıyor.

* Photo by Christian Stempner - Oper 40521
Etnik mutfak

Viyana’da etno muftfaklar, yani tarihsel ya da tema olarak Viyana mutfağına entegre olmayacak kadar bağımsız ya da egzotik olan yemek tarzları alanında çok şey oluyor. Viyanalıların en sevdiği yabancı mutfak İtalyan mutfağıdır. İtalyan mutfağının aroma yalınlığını ve neşeli sadeliğini Viyana’da aşağı yukarı 500 restoranda yaşayabilirsiniz.

* Photo by Robert Osmark - Sachertorte 30312
Viyana lezzet caddeleri

Bu tür modern, çığır açan projeler muazzam bir çekim potansiyeline sahipler. Bu potansiyel Viyana’da daha önce de defalarca yeni lezzet veya keyif caddelerinin oluşmasına yol açtı. Bu şehirde bolca bulunan bu lezzet caddelerinden bir sonrakinin nerede oluşacağını bütün şehir heyecanla bekliyor gibi görünüyor. Müthiş atmosferi, genç ve modern dönem üslubunda pazar stantlarının ve modern tasarımcı lokallerinin cazip karışımıyla Naschmarkt çoktan sır olmaktan çıktı. Başlangıçta daha alternatif bir mekan olarak oluşan Ottakringer Yppenplatz da çok sayıda şarap barı, restoran ve kafe ile yemek ve içecek kültürünün merkezine ulaştı bile. MuseumsQuartier de 2001 yılından bu yana sadece dünyanın en büyük kültür bölgelerinden biri olmakla kalmıyor, komşu Spittelberg semtiyle beraber “Viyana’nın en büyük sokak ve meydan kafeleri bölgesini” oluşturan dev bir etkinlik ve gastronomi bölgesi niteliğinde. Leopoldstadt ilçesindeki eski Yahudi semtinin Karmeliter pazarı da hafta sonlarında buna gayet güzel ekleniyor.


#ViennaNow

Biraz tarih, biraz sanat ve gastronomi adına keşfedilmesi gerekilen bir yer, VİYANA! Sizler için lüksün ve gastronominin her noktasına değindiğimiz bu harika şehir için şimdiden planınızı yapmış olsanız gerek! Sizler için önereceğimiz Restaurant & cafe ve mağazalar için adreslere gözatabilirsiniz.


Viyana hakkında daha fazla bilgi alabilmek için bizi Facebook’tan takip edebilirsiniz.