Açık havada zaman geçirmenin

bilimsel olarak desteklenen 5 yararı

Yoğun iş hayatının etkileriyle başa çıkmak için hepimizin farklı yöntemleri var. Ama hiçbir şey insanın doğada kendini bulmasının yerini tutamaz. Doğanın içinde ve açık havada hayata karışmanın, insanları fiziksel ve mental yönlerden pozitif olarak da etkilediği bir gerçek.

Doğada bulunmanın insana 5 pozitif katkısı:

1) Kısa dönem hafızamızı güçlendiriyor

Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, öğrencilere basit bir hafıza testi yapıldı. Sonrasındaysa iki gruba ayrılan öğrencilerden bir grup doğada, diğeri ise şehir içinde yürüyüşe çıktı. Geri döndüklerinde yeni bir test ile karşılaşan gruplardan, doğada yürüyüşe çıkan grup testte %20 daha fazla başarı gösterirken, diğer grupta kayda değer bir artış görülmedi.

Öneri: Assos'ta tarihi hatırlayın

Assos'un tertemiz havası kısa dönem hafızamıza iyi gelecek! Uzak tarihten bir parça olan Assos hâlâ antik bir hava taşıyor. Kadırga Koyu'ndaki sahili ve tertemiz deniziyle, kültür tatili ve deniz-kum-güneş üçlüsünü bir arada yaşamak isteyenlere harika bir seçenek sunuyor.

2) Efektif düşünmeyi ve yaratıcılığı arttırıyor

Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan çalışmalar, açık hava aktivitelerinde bulunan öğrencilerin diğer öğrencilere nazaran daha efektif düşündüğünü ve yaratıcılık gerektiren çalışmalarda üstün sonuçlar elde ettiğini ortaya koyuyor. Bir başka araştırmada ise öğle yemeği molasını kantin yerine parkta geçiren beyaz yakalıların, çözmeleri istenilen yaratacılık testinde, kapalı alanda yemek yiyenlerden %50 daha başarılı olduğunu gösterdi.

Öneri:Dünyanın sonu gelirse ayakta kalacak tek yer olan Şirince'yi gezin

2012'de dünyanın sonu gelecek diye bütün ünlülerin gittiği İzmir'in adı gibi şirin köyünü gezmek için dünyanın sonunun gelmesini beklemeye gerek yok. Şirince, hafta sonu kaçamağı için kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri. Sabah erken saatlerde orada olursanız kesinlikle kahvaltı yapmayı unutmayın.

3) Mental enerjimizi dengeliyor

Yoğun çalıştığımız günlerde bazen aklımızı durmuş gibi hissederiz. Aslında bunun tıpta bir adı var: Mental Yorgunluk. Bu yorgunluktan kurtulmak için yapabileceklerimizden bir tanesi ise doğada gezintiye çıkmak. Bazı araştırmalar sadece doğa fotoğraflarına bakan insanlarda bile mental enerjinin biraz da olsa geri toplandığını gösteriyor. Şehir fotoğraflarında ise böyle bir etki tespit edilmedi.

Öneri: Abant Gölü'nün kıyısında dinlenin

Bir doğa harikası olan Abant gölü ve çevresi kafanızı toplamak için ülkemizdeki en ideal yer olabilir. Gölüyle meşhur olan Abant'ın manzarası her mevsim sanki bir başka yere gitmişsiniz hissi verirken, güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

4) Konsantrasyonumuzu toparlamamıza yardımcı oluyor

Doğa alanlarının bizler için yenileyici etkiye sahip olduğunu biliyoruz. Ama açık havada zaman geçirmenin en önemli yararlarından birisi ise konsantrasyon yeteneğimizi güçlendirmesi. Yine bir deneyde, birbirinden ayrılan üç grubun biri doğaya çıktı, diğeri şehir içinde gezdi. Diğer grup ise sadece evlerinde dinlendi. Döndüklerinde herkesten içinde bolca hatanın olduğu bir yazıyı düzeltmesi istendi. Testin sonunda en yüksek başarı oranını doğada zaman geçiren grup sağladı. Ayrıca dikkat dağınıklığı olan çocukların 20 dakika parkta zaman geçirdikten sonra, dikkat toplama konusunda gelişme gördükleri de gözlemler arasında.

Öneri: Yedigöller'de enerji toplayın

Fantastik bir görüntüye sahip olan Yedigöller, ormanla dolu ve bunların içinde set göllerini gidenler için saklıyor. Doğa ile iç içe yürüyüş ve kamp yapmak isteyenleri bekleyen Yedigöller tam anlamıyla büyüleyici.

5) Açık havada spor görüşünüzü iyileştirir

Açık havada spor yapmak göz sağlığımız için çok yararlı oluyor. Doğayla iç içe olmak, yakını iyi görememeye sebep olan miyop rahatsızlığının azalmasına destek oluyor. Avustralya'da yapılan bir araştırmada 2000 öğrenciye iki yıl boyunca daha fazla dışarıda spor yapma fikri aşılandı. Sonuç olarak, öğrencilerde miyop rahatsızlığına yakalanma sıklığında azalma görüldü. Aynı tarz sporları kapalı alanlarda yapan grupta bu etki görülmedi.

Öneri: Riva'da deniz mahsüllerinin tadına bakın

Riva, İstanbul'da şehre yakınlığı ile tatil için uzun zamanı olmayan şehirlilere bir kaçamak fırsatı sunuyor. Riva'nın en güzel yerlerinden biri köyün ortasından geçen deresi. Piknik yapmak için muhteşem bir lokasyon olan dere kenarı, temiz hava almak isteyenlerin tercihi. Piknik yapmak yerine etraftaki balık restoranlarında leziz balıkları da tadabilirsiniz.

Yeni Ford Kuga'yla siz de harekete geçin. Çünkü onunla harekete geçmek bir başka!
Güçlü, incelikli ve şık!