MUTLULUĞA GİDEN EN KISA YOL

Her şey çocukken onunla tanışmamızla başladı. Bir anda çok sevdiğimiz, zaman zaman çok özlediğimiz şeylerden biri oldu. Çocuklar için taşıdığı anlam bambaşka olsa da kaç yaşında olursak olalım dondurmanın mutlulukla doğrudan bir ilgisi var. Bir de mutlu anlar yaratmasının yanı sıra onu özel kılan bazı özellikleri bulunuyor. Şimdi Ramazan ayının adım adım yaklaştığı şu günlerde dondurmaya dair hafızamızı bir tazeleyelim.

Hem serinletir hem şekerinizi dengeler

Ramazan'da oruç tutan insanları en az açlık ve susuzluk kadar etkileyen bir faktör vardır. O da vücudumuzun şeker ihtiyacı. Şeker çok tüketildiğinde zararlı bir şey olsa da özellikle Ramazan aylarında birçok insan yemekte veya yemek sonrasında şeker takviyesi yapmadan kendine gelemiyor. İşte dondurma bu noktada hem hafif hem de serinletici bir tatlı.

Şerbetli tatlılar gibi değil: Sağlıklı!

Kültürel olarak şerbetli tatlılara bir zaafımız olduğu aşikâr. Herkes için geçerli değil ama çoğumuz seviyoruz. Hatta bazılarımız sevmekten öteye geçip olayı biraz abartabiliyor. Kısacası şerbetli tatlı ne kadar az yerseniz o kadar iyi. Bu yüzden dondurma tam bir koruma kalkanı. Canımız tatlı mı çekti? “Önce dondurma” demeli!

Meyve ile muhteşem uyumu

"Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı" sözünde olduğu gibi herkesin dondurma tüketme alışkanlıkları da farklıdır. Ancak yeniliklere de açık olmak lazım. Mesela mevsim meyveleriyle birlikte dondurma yeme alışkanlığınız yoksa bir deneyin. Malum önümüz bahar, sonrası yaz. Çilek, kiraz, karpuz ve kavun gibi meyvelerle birlikte dondurma tüketebilir. Eğer çok yaptığınız bir şey değilse, dondurma keyfinizi bu şekilde başka bir boyuta taşıyabilirsiniz.

TATLIYA BAĞLAR

Bugünlerde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) yüzünden belki de hayatımızda hiç olmadığı kadar evdeyiz. Bu mecburiyetin kötü yönleri çok olsa da başka şeyleri fark etmemize sebep olabiliyor. Aile ile bir arada olmak gibi. Çünkü bu topraklarda kaidedir: Ne zaman tatsız bir şeyler olsa insanlar ailesine sığınır. Tatsızlıklar aile ile tatlıya bağlanır.

En çok aile özlenir, en çok aile sevilir. Dostluklar, arkadaşlıklar da aynı kavramla şekillenir. Birbirimize gelip gitmenin pek mümkün olmadığı bu dönemde kim varsa yanımızda onunla başlayacağız Ramazan ayına. Bu zor zamanlarda küçük mutluluklar en büyük destekçimiz olacak. O mutluluklara sebep olan şeylerden biri de şüphesiz ki dondurma. Kolay servis edildiği için sizi hiç yormayacak, mutluluk verecek, ferahlatacak, her zaman olduğu gibi sofralarınıza güzellik katmak için bir köşede duracak. Bugünler de aşılacak, elbet her şey tatlıya bağlanacak. Öyleyse bir sonraki alışverişte dondurmayı unutmayalım. Hem kendimize hem de kiminle geçiriyorsak bu günleri, onlara bir güzellik yapalım.