PEDİNİZİN CİLT DOSTU OLDUĞUNU ANLAMANIZ İÇİN 5 YARARLI İPUCU

Yıllarca ped reklamlarında hep benzer şeyleri izledik. Pede dökülen mavi bir sıvı ve maksimum koruma ile yumuşak dokuya dair bir sürü mesaj. Bir pedin üstün koruma sağlaması ve yumuşak bir dokuya sahip olması, tabii ki kadınlar için en önemli şeylerden biri. Peki ama yeterli mi? Kesinlikle hayır. Bu içerikte size pedinizin cilt dostu olduğunu anlamanız için 5 yararlı ipucundan bahsedeceğiz.

Pedin özelliklerini iyice inceleyin

Hijyenik pedlerin birbirinden farklı özellikleri olduğunu ve nasıl seçilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Öncelikle, cildinize direkt olarak değdirdiğiniz hijyenik pedinizin içeriğini iyice inceleyin, size alerji yapan bir madde içermediğinden emin olun. Bu konuda en önemli referans kendi jinekoloğunuzdur. Ya da Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) gibi önemli jinekoloji derneklerinin neleri önerdiğini de dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Sertifikalarını araştırın

Bir kadın ömrü boyunca 11.000 ped kullanır. Bu oldukça fazla bir sayı. Tercih ettiğiniz pedlere güvenebilmek için bir başka nokta da sahip oldukları ödüller ve sertifikaları. Bağımsız kuruluşlar bu konuda oldukça ciddi araştırmalar yapıyor. Kullandığınız pedin pamuk sertifikası, ekoloji sertifikası, vegan sertifikası, organik ve doğal ürünler sertifikaları ve son olarak etik ödüllerinin olup olmadığını iyice araştırın. Eğer siz de bizim gibi organik ve doğal ürünlere inanıyorsanız pedinizin yüzde 100 organik pamuk sertifikalı olmasında yarar var.

Plastikten, parfümden ve klordan arındırılmış hijyenik ped mümkün mü?

Cilt dostu, doğal materyallerle üretilen hijyenik ped sizin yaşam ve sağlık felsefenize uygunsa müjde! Artık plastikten, parfümden ve klordan arındırılmış pedler var. Pedler ve klorlar konusunu internette aratırsanız neden klordan arındırılmış pedlere ihtiyaç duyulduğunu görebilirsiniz. Doğal ve organik pamuk inci rengidir. Tarlalardan işlem görmeden elde edilen pamuk renginin bembeyaz olması pek mümkün değildir. Siz de pedinizi keserek ya da eliniz ile parçalayarak içindeki pamuğun rengine bakabilirsiniz. Hatta pedinizin içinde başka neler var görebilirsiniz.

Geri dönüşümlü ped kullanmak gelecek nesiller için önemli!

Dünyada son 50 yıl içerisinde 1 milyar fil ağırlığında plastik tüketilmiş! Bir kadının hayatı boyunca 11 bin ped kullandığını düşününce işte tam da bu yüzden geri dönüşümlü ped kullanmak çok ama çok önemli. Siz de doğaya ve gezegenimize değer veriyorsanız ekolojik sertifikalı ürünlere önem vermelisiniz. Hijyenik pedinizin çevre dostu olup olmadığını merak ediyorsanız, kutusunun üzerinde yazan içerikleri kontrol edebilirsiniz. Hijyenik pedinizin sürdürülebilir kaynaklı; geri dönüştürülebilir ve doğada çözünebilir olması hem sizin için hem de gelecek nesiller için son derece önem taşımaktadır.

Hayvanseverlere ve veganlara özel

Her organik ve doğal ped vegan değildir. Ayrıca vegan beyanı da vegan sertifikası demek değildir. Eğer vegan veya vejetaryenseniz, kullandığınız hijyenik pedin Vegetarian Society onaylı olması gerekir.

NATRACARE: BİLDİĞİN PAMUK

Natracare, yüzde 100 organik pamuk sertifikasıyla; plastikten, parfümden ve klordan arındırılmasıyla; tamamen ekolojik olmasıyla organik ve doğal yaşamı destekleyen insanları etkiliyor. Eğer sen de hem kendinin hem de gelecek nesillerin sağlığına değer veriyorsan, Natracare’i tercih edebilirsin. Çünkü Natracare bildiğin pamuk!