BAŞARILI BİR ÜNİVERSİTE TERCİHİ İÇİN 4 ETKİLİ ADIM

Yüz birlerce üniversite adayı için beklenen zaman geldi çattı. Neredeyse üniversite sınavı kadar önemli olan tercih dönemine sayılı günler kaldı. “Hangi üniversiteyi tercih etmeliyim?” sorusu ise yüz binlerce insanın ortak paydası. Bu karar elbet önünde sonunda verilecek. Ancak karar vermeye giden yolda öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar var. Şimdi tercih süreciniz için 4 etkili adımı masaya yatıracağız.

Ön hazırlıklarınızı tamamlayın

Gidebileceğiniz üniversiteler açısından hepinizin seçenekleri tabii ki farklı olacak. Seçenekler konusunda ön hazırlık yapıp okullar hakkında doğru bilgiye ulaşmak çok önemli. Bunun için de tercihler başlamadan hazırlanmakta fayda var. Çünkü okullar hakkında yeteri kadar araştırma yapmak bizi en doğru tercihe ulaştıracak ilk adım olarak karşımıza çıkıyor.

Aklınıza ve kalbinize kulak verin

Bu dönemde öğrencilerin yaptığı en kritik hatalardan biri “puanım buna yetiyor” düşüncesiyle istemedikleri bir okula ya da bölüme gitmek. Sadece üniversite okumak için atılan adımların hayal kırıklığına sebep olma ihtimali her zaman daha fazla oluyor. Bu yüzden hem aklımıza hem de kalbimize kulak vermemiz gerekiyor. Gerçekten sevebileceğimiz bir okulu ve bölümü seçmek gerekiyor.

Sadece bölüme odaklanmayın

Seçeceğiniz okul, tercih edeceğiniz bölümün ötesinde size çok büyük bir vizyon katabilir. Ön araştırmada özellikle bu detaya eğilmenizde fayda var. Okulunuzun olanakları, vizyonu, karakteri, iş dünyasıyla iletişimi, uzun vadede başarıya ulaşmanızda belirleyici unsurlar olacaktır. Alanınızdan kimleri yetiştirmiş? Akademik kadrosu ne kadar kaliteli? Bu sorular önemli. Kısacası okula da en az alanınız kadar önem vermelisiniz.

Uzman görüşü size net bakış açısı kazandırır

Ön hazırlıklarınızı tamamladınız, gerekli araştırmaları bitirdiniz, okulunuz ve bölümünüz konusunda da netsiniz. Bu süreçlerde bir uzman görüşünden faydalanmadıysanız muhakkak uzman bir isme danışın. Çünkü küçücük bir detay size bambaşka bir bakış açısı kazandırabilir. Tercih danışmanları ve rehber öğretmenler bu kritik sürecinizde keyifle yanınızda olacak ve size yol gösterecektir.

BURADA FİLİZLENEN HER UMUT
GELECEĞE EŞİTTİR: YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

Yepyeni fırsatların kapısını aralamak için çıktığınız bu yolda Yeditepe Üniversitesi bütün olanaklarıyla yanınızda. 1996 yılında eğitim vermeye başlayan Yeditepe Üniversitesi, 13 fakülte, 2 yüksekokul ve 1 meslek yüksekokulunda 17 binden fazla öğrencisi ve 53 bine yakın mezunuyla kaliteli eğitimin öncüsü olmaya devam ediyor. Peki, Yeditepe Üniversitesi size ne vadediyor?

Bilgi, bilim, tecrübe, gelişim, başarı ve hayat… Burası dünyadaki her uzaklığın hedeflerinize eşit olabileceği bir üniversite. Ulusal ve uluslararası 440’tan fazla proje, 223 tescilli patent, akreditasyonlar, 1400’den fazla akademisyen, 4 bine yakın yurt kapasitesi, 46 atölye ve stüdyo, 42 ülkede 400’ün üzerinde Erasmus ve Exchange anlaşması, 8 farklı yabancı dil öğrenme imkânı ve dahası… Şimdi Yeditepe’ye daha yakından bakalım.

Mezun istihdam oranları ve burs imkânı

Bir üniversitenin ne kadar başarılı olduğunu en net mezunlarından anlayabiliriz. Bu anlamda Yeditepe mezunları her branşta farklarını ortaya koyuyor. Üniversitenin istihdam oranları da dikkat çekici seviyede. Mezunların yaklaşık yüzde 60’ı hemen mezuniyet sonrasında, diğerleri ise mezun olduktan sonra 6 ay içinde iş bulabiliyor. Ayrıca Yeditepe Üniversite, öğrencilere yüzde 50’den yüzde 100 kadar burs imkânı veriyor.

Üniversite-Sanayi iş birliği

Dinamik bir yükseköğretim kurumu olan Yeditepe Üniversitesi, odağına araştırma ve öğrenciyi alarak üniversite-sanayi iş birlikleri ile topluma yönelik bilimsel katkılarını her geçen gün artırıyor. Çalışmalarını toplumun tüm kesimlerine yaymayı amaçlayan üniversite, çift anadal, yan dal ve çift diploma olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Üniversitenin dünyanın önemli üniversiteleriyle çift diploma anlaşması bulunuyor.

ŞEHRİN MERKEZİNDE YEŞİL KAMPÜS

Yeditepe Üniversitesi; öğrencilerin eğitim, kültür, sanat, spor ve tüm ihtiyaçlarına cevap verecek donanımda inşa edilmiş bir kampüse sahip. Üniversite tüm eğitim faaliyetlerini Anadolu Yakası’nda Kayışdağı eteklerinde konumlandırılmış kendine özgü mimarisi ile dikkat çeken bu kampüste gerçekleştiriyor. Yeditepe’nin kampüsü öğrencilere sunulan kampüs yaşamı açısından ödüle layık görülmüş bir eğitim alanı: Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması “Yerleşke ve Yaşamın Doyuruculuğu” sıralamasında 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye birincisi. Bu kampüs çatı üzeri güneş enerji sistemiyle kendi enerjisini de kendisi üretiyor.

Uluslararası tanınırlık ve projeler

Günümüzde üniversitelerin uluslararası tanınırlıkları ve imza attıkları projeler çok büyük önem taşıyor. Uluslararası tanınırlığa sahip olan Yeditepe Üniversitesi, imza attığı uluslararası projelerle de dikkat çekiyor. Böylece öğrencilerine uluslararası arenada kendilerini ispatlama olanağı tanıyor. Yeditepe Üniversitesi, 14 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile 500 laboratuvar ve 46 stüdyosuyla tam donanımlı gençler yetiştiriyor.

Teknoloji üssü ve network platformu

Teknopark İstanbul’un içerisinde 30 bin metrekarelik bir alana kurulmuş olan Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Üssü, özellikle savunma, uzay sanayi ve biyoteknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren Ar-Ge firmalarına 2021 yılından beri çalışmaları için ev sahipliği yapıyor. Bu şekilde üniversite sanayi iş birliği destekleniyor. Yeditepe Network Platformu ise Yeditepe Kültürünü ve aidiyetini güçlendiriyor. Bu platform sayesinde öğrenciler, tüm öğrenci, mezun, akademisyenlerle iletişime geçebilir, üniversitenin bağlı olduğu sektör profesyonelleriyle tanışabilir. Ayrıca platform üzerinden yayınlanan staj ve iş ilanlarına da başvuru yapılabiliyor.