Erdoğan ile Bahçeli birbirlerine neler dediler neler. Ne hırsızlık kaldı söylenmedik, ne vatan hainliği. Zürriyet bile denildi, mitinglerde onbinlerce insanın karşısında aile nedir bilmez dediler birbirlerine. Denilenleri yazıp asap bozmayayım şimdi.

Unutuldu!

*

Kılıçdaroğlu 2009 yılında CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayıydı. Seçim günü gelip çattığında sandığa gitti ancak oy kullanamadı! Seçmen kaydı düşürülmüştü.

2010 yılında anayasa değişikliği referandumu vardı. Sandığa giden Kılıçdaroğlu yine oy kullanamadı! Adresinin değiştiğine dair tutanak tutulmuştu.

2017 yılıydı AKP’nin 316 imzasıyla partili cumhurbaşkanlığı sistemini getirecek anayasa değişikliği önerisi Meclis’te görüşülmeye başlandı. Kılıçdaroğlu önerinin kabul edilmemesi için yoğun çaba harcamış, ‘tek bir oy bile çok önemli’ demişti. Meclis’te oylama günü geldi ama Kılıçdaroğlu oy kullanamadı! Neden diye soranlara, “Grup konuşmasına hazırlık yapıyordu” denildi.

Bahaneler farklı olsa da unutulmuştu!

*

2014’te yürekleri yakan haber Soma’dan geldi. Resmen katliamdı. 301 maden işçimizi ihmaller zinciri, göz yummalar, sessiz kalmalar, adam sendelerle yitirdik. Hak arayan Somalı yurttaş devletin en tepesindeki isimden herkesin ortasında tokat yedi. Bir üst düzey yönetici polisin yere serdiği başka bir Somalı yurttaşı yerlerde tekmeledi.

Ölenler, neden öldükleri, çekilen acılar, gözyaşları ve yenilen dayaklar unutuldu.

Bir yıl sonra seçim yapıldı. Soma’da oyların çoğu AKP’ye gitti!

*

Meral Akşener 2022’de kürsüden bağıra bağıra “İyi ki Ankara’yı Mansur başkan kazanmış” demişti. Aynı yıl İstanbul’da Saraçhane’de otobüsün üzerinde yanında durduğu İmamoğlu için ise “Sayın Erdoğan bu şarkı bitmeyecek dedi. Bitmedi de. Bakın şimdi cumhurbaşkanı. Ekrem İmamoğlu için de bitmeyecek. Amaaa, sadece 16 milyon çerçevesi içine konulursa o şarkı biter” demişti. 2023’te “Bir oy Kemal’e bir oy Meral’e deyince alkış oranı yükseliyor. Ben İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcısı olarak gösterilince masaya döndüm. İkisinin de çalışmalarının sonuçları müthiş. Kılıçdaroğlu’nun yanına iki arkadaşımızı koşu partneri yaptık. Çok faydalı oldu” demişti.

Hepsi unutuldu!

*

Dün Balıkesir’in İvrindi İlçesi’nde CHP adayının seçime katılamayacağı açıklandı! Belediye başkanı ve meclis üyelikleri için aday listeleri seçim kuruluna teslim edilememişti. Çünkü CHP İvrindi ilçe başkanı istifa edip partiden ayrılmıştı!

Genel Başkan Özel’in memleketinde Manisa’nın Saruhanlı İlçesi’nde de CHP adayı seçime giremeyecek! İlçe Seçim Kurulu halen belediye başkanı olan Zeki Bilgin’in başvurusunu sürenin dolduğu saatten sonra yaptığını belirterek reddetti.

Farklı şeyler söylense de ana muhalefette iki önemli ilçenin adaylık başvuruları unutuldu!

*

Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür. Tamam, unutkanlık insanlık halidir de bizdeki çok başka, balıklar bile güler hallerimize.

İktidarı yavrusu anası muhalefeti, seçileni seçeni, dayağı atanı dayakları yiyeni, toprak altında kalanı üstünde yananı, oyu verip imar iznini kapan sonra da çadıra muhtaç olanı onu buna muhtaç edeni, 3 bin liralık sadakaya şükredeni, asgari ile idare edeni, kuyrukta bekleyeni, bütün bunlar olurken memleketin halini görmeyeni her şeyi unutur mu?

Biz unuturuz!

1 Nisan’da unutmakla ilgili yeni şakalarımız olacak dünya aleme...

53 bin canımızı yitirdiğimiz başımıza yıkılan 11 şehirde ve milyonlarca ton siyanürlü toprağın 9 insanı yutarak tepemizden aşağıya aktığı İliç’te, altın madenine iki şehit ile adını veren Çöpler Köyü’nde, memleketin doğusunda batısında, kuzeyinde güneyinde neleri unuttuğumuz, güvenilen dağlara yağan karlar çıkacak ortaya.

Çünkü bu topraklarda yaşayanların nefes alır gibi, su içer gibi yaptığı tek şeydir unutmak. Çeken de unutur çektiren de. Neyi unuttuğumuzu bile unuturuz.