Türkiye’nin İngiltere’den çöp ithalatı son bir yılda 175 bin tona ulaştı. CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Semra Dinçer, Türkiye’deki tesislerin ve denetim mekanizmaların artırılarak plastik atık ithalatının sonlandırılması çağrısında bulundu. Dinçer şunları söyledi:

- Ülke dışından plastik atık ithal edip, kar etmek kısa vadede kazançlı görünebilir ancak bu her açıdan başarısız bir politikadır. Bugün gelişmiş ülkeler, kendi atıklarını denetim mekanizmalarının az olduğu ülkelere göndermektedirler. Bu şekilde hem atıktan hem de onun getireceği çevresel maliyetten kurtulmakta, hem de atığı ihraç ederek para kazanmaktadırlar. 2022’de Türkiye’nin 88 milyon ton olan plastik atık ihracatı 2023’te yüzde altmış oranında artarak, 141 milyon tonu bulmuştur.

- Geçtiğimiz bir yıl içerisinde sadece İngiltere’den yapılan plastik atık ithalatı 175 bin tona ulaşmış. Türkiye İngiltere’den plastik atık ithal eden birinci ülke konumuna gelmiştir. 

- Biz yerinde dönüştürülmeyip dışarıya gönderilen tüm atığa çöp olarak bakma eğilimindeyiz. Ülkemizin kimsenin çöplüğü olmasına izin vermeyeceğiz.

- 22 yıldır atık yönetim stratejisini oluşturamayan ve kendi atığımızı dönüştüreceğimiz bir programı devreye alamayan AKP iktidarı da çözümü atık ithal etmekte bulmuştur. Avrupa’da en çok plastik üreten ikinci ülke olan Türkiye’nin plastik ithal etmesindeki temel neden bu atıkları ayrıştırmanın ithal etmekten daha maliyetli olmasıdır. Temiz ve yeşil bir Türkiye için derhal harekete geçilmeli ve plastik atık ithalatı derhal yasaklanmalıdır.