Amasya'da tarihi konakta çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. 

Sultan II. Bayezid Camisi'nin bulunduğu bölgede yer alan ve çevresinde otellerin olduğu, yaklaşık 100 yıllık konakta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. 

Kısa sürede büyüyen, 2 katlı tarihi konağa yayılan ve çevredeki 4 binaya da sıçrayan yangına, vatandaşların haber vermesi üzerine Amasya Belediyesine ve ilçe belediyelerine ait itfaiye ekipleri ile AFAD ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. 

Polis ekipleri, yangının büyümesi ihtimali üzerine tarihi konağın etrafındaki diğer ahşap evleri boşalttı. Ekiplerin müdahalesiyle yangın söndürüldü, itfaiye ekipleri soğutma çalışmasına devam ediyor. 

KONAĞIN SAHİBİ HAYATINI KAYBETTİ

Yangında tarihi konak kullanılamaz hale gelirken, çevresindeki 4 binada maddi hasar oluştu.

DHA'nın haberine göre yangın 2 saatlik çalışmayla söndürülürken, konağın sahibi Vedat Sayar’ın (65) cansız bedenine ulaşıldı.

İLK DEĞERLENDİRME TÜP PATLAMASI 

Amasya Belediye Başkanı Turgay Sevindi "Yangından yaklaşık yarım saat önce vatandaşımız evine dönüyor. Muhtemelen orada başlayan bir yangın ve sonrasında itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesiyle sadece tarihi binamız tamamen yandı. Kamera görüntülerinde büyük bir patlama görünüyor. Küçük tüp patlaması olabileceği konuşuluyor. Vatandaşımız eve geldikten sonra sanırım ısınması ile ilgili bir durum var. Henüz sebebini tespit edemedik" dedi.